Свіжий номер Архів Передплата Контакти Вартість розміщення реклами Засновник

  №16 (109)

виходить з лютого 1999 року


«Перша регіональна, але не маргінальна»

Року Божого 1270 у Львові при Домініканському соборі водночас із притулком для немічних городян, який заснувала дружина князя Лева Констанція, з’явилася перша аптека. У 1868 році в нашому місті було створено перше Товариство аптекарів Галичини, яке мало громадську бібліотеку фахової літератури, лабораторію і фармацевтичний музей. 14 вересня 2003 року ввійде в історію датою Першої регіональної конференції фармацевтичних підприємств «Нова фармація», яку організували Асоціація аптечних підприємств Львівщини «Нова фармація», Благодійний фонд «Галицький аптекар», ТзОВ фірма «Маркет Універсал», ПТП МП фармацевтична фірма «Едельвейс» за участю ТзОВ «Гетьман», ПП «Аніла», ПП фірма «Христина», ПП «Кутасевич і син», ПП «Мелбі». Генеральним спонсором конференції став ВАТ «Київмедпрепарат», ексклюзивним спонсором – представництво компанії «ратіофарм», головним інформаційним спонсором – Всеукраїнський інформаційний часопис «Аптека Галицька».
Окрім львівських аптекарів і фармацевтів на конференцію прибули почесні гості – з Державної інспекції контролю якості лікарських засобів м.Рівного, Рівненської асоціації «Нова фармація», ТзОВ «Медстрах-М» з м.Миколаєва, ТзОВ «Неон» з Моршина, МПП «Мольфар» з Дрогобича, ПП «Аїр» з Червонограда. Щирими оплесками присутні вітали колишню львів’янку, доньку засновника львівської аптеки-музею професора Леоніда Крилова – Елеонору Крилову, яка сьогодні живе і працює провізором у німецькому місті Дюссельдорфі. На адресу учасників конференції надійшли поздоровлення від керівництва Асоціації клінічних фармацевтів Франції в особі д-ра Жоржа Малікі (Париж) і від Німецької фармацевтичної асоціації (м.Кьольн). Висвітлювали подію кореспонденти газети «Високий Замок», прес-центру Львівського облздороввідділу, тижневика «Аптека», часопису «Аптека Галицька» і газети «Ваш аптекар».

>>«Без мистецтва фармацевта лікарський середник не досягне успіху»

Ліричною нотою розпочалися цьогорічні урочистості до Дня фармацевтичного працівника у Львівському державному національному медичному університеті імені Данила Галицького. Поява на сцені народного вокально-хореографічного ансамблю «Писанка» вже заздалегідь віщувала приємну атмосферу свята і гарний настрій ущерть заповненого залу. А були тут представники влади, Головного управління охорони здоров’я, Державної інспекції контролю за якістю лікарських засобів, управління з надзвичайних ситуацій, обласної епідемстанції, військові фармацевти Західного оперативного командування, працівники обласного Червоного Хреста, медичні представники вітчизняних та закордонних фармацевтичних компаній, медична і фармацевтична громадськість.

>>«ВОРМІЛ – новий ефективний протигельмінтний препарат
широкого спектра дії»

У кінці березня 2003 року відбулася офіційна презентація фармацевтичної компанії «Мілі Хелскере Лтд.» (Великобританія), котра відкрила своє офіційне представництво в Україні. Компанія вийшла на ринок з великим портфелем ефективних препаратів. Серед них – «Ворміл» (албендазол), що викликав справжнє зацікавлення у медичних та фармацевтичних колах. Про це нам розповіла продакт-менеджер компанії «Мілі Хелскере Лтд.» Аеліта Рева.
– На даний час в Україні зареєстровано понад 30 протигельмінтних препаратів. У чому відмінність препарату «Ворміл» від тих, що є на ринку?
– Справді, на аптечних полицях представлений широкий спектр протигельмінтних препаратів, що якоюсь мірою свідчить про актуальність проблеми лікування гельмінтозів. На території України сьогодні поширені близько 30 видів гельмінтів (а в світі зареєстровано понад 250 видів гельмінтів, що паразитують у людини). Ряд препаратів, що наявні в аптеках, активні тільки
стосовно чотирьох видів круглих червів. А як же боротися з іншими? І на них знайшли раду. «Ворміл» – протигельмінтний препарат широкого спектра дії. Він активний як стосовно круглих, стрічкових і плоских червів, так і найпростіших (лямблії), котрі паразитують не тільки у кишківнику, але і в інших тканинах організму.

>>«Діти стануть здоровіші. Американці допоможуть»

Лариса ДЕДИШИНА

І знову «Медична клініка на колесах» Міжнародного благодійного фонду «Дар життя» під егідою Української Лютеранської Церкви (голова фонду – Ніколас Лейпер) у Львівській області. На цей раз педіатричний та стоматологічний автобуси приїхали у селище Славське Сколівського району Львівської області.
Разом з журналістами мобільну клініку відвідали начальник Головного управління охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Віктор Кімакович, головний стоматолог Львівської області, куратор проекту на Львівщині Ігор Шульган, представники місцевої влади.
– «Медична клініка на колесах» була презентована на Тернопільщині у 1992 році, – веде мову головний лікар «Клініки на колесах» Наталія Дудун. – Ідея проекту визріла у Сполучених Штатах поміж лікарями та духовенством як відгук на Чорнобильську трагедію. Завдяки фінансуванню лютеранської місії ідея стала реальністю. До її впровадження спричинився також наш земляк з Тернопільщини, про-фесор Вісконсінського університету Степан Дудяк з дружиною. Вони допомогли сконструювати за індивідуальним проектом медичні автобуси, яким, до речі, нема аналогів у нашій країні. Відтак, уже 11 років котяться колеса мобільної клініки дорогами України.
За цей час ми побували на Миколаївщині, Запоріжжі, Івано-Франківщині, у Києві, і ось втретє – на Львівщині. Основне завдання «Клініки на колесах» – надання медичної допомоги передовсім соціально незахищеним верствам населення: малозабезпеченим, багатодітним сім’ям, дітям-сиротам, інвалідам.

>>«Принципи раціональної терапії залізодефіцитних анемій
у практиці гастроентеролога»

Т.А.Перцева, Л.І.Конопкіна, Т.В.Кіреєва

Проблема діагностики і особливо лікування залізодефіцитних анемій (ЗДА) є дуже актуальною сьогодні і вивчається не тільки гематологами, але і лікарями інших спеціальностей. Інтерес до цього патологічного процесу зумовлений, передусім, його високою розповсюдженістю – близько 600 млн. людей у світі страждає на ЗДА. Причому, якщо захворюваність у чоловіків у промислово розвинених регіонах складає 15-20%, то у жінок вона досягає 30-50%. Крім того, ЗДА складають близько 80% усіх анемій.
Отже, ЗДА – це клініко-гематологічний синдром, що характеризується порушенням синтезу гемоглобіну в результаті дефіциту заліза, який розвивається на фоні різних патологічних (фізіологічних) процесів, і виявляється ознаками анемії та сидеропенії.
Розрізняють 3 стадії дефіциту заліза:
1) передлатентний дефіцит заліза – зменшення запасів заліза у тканинах організму без зменшення концентрації сироваткового заліза;
2) латентний дефіцит заліза – вичерпання запасів заліза в депо при збереженні концентрації гемоглобіну в периферійній крові вище нижньої межі норми;
3) залізодефіцитна анемія – зниження концентрації гемоглобіну в периферійній крові нижче фізіологічних величин.

>>«Перемогу уособлює богиня, а творять люди»

Божественна Панацея, яка дарує зцілення, стала символом свята фармацевтів України, що цьогоріч проходило, вже вчетверте, на сцені Міжнародного центру культури і мистецтв профспілок України. Національний рейтинг фармацевтичної галузі України зібрав у цьому залі людей, копітка щоденна праця яких втілюється у маленькі таблетки чи пігулки. Саме на них покладають велику надію люди, коли прагнуть найважливішого – здоров’я. На сцені святочної зали – постать жінки у давньогрецькому вбранні. Підняті вгору руки випромінюють добро, а життєдайна енергія утворює коло, що у всіх древніх цивілізаціях вважалося ідеальною формою, позбавленою протиріч. Рослинний декор, який оточує жінку, нагадує, що головний лікар – природа, і ми, люди, її частина. Завершує композицію спіраль, вона підносить Панацею і уособлює нескінченний розвиток життя, його плин від витоків до довершеності.
Перед початком урочистості фірми-учасники зібрання представили свою продукцію, поспілкувалися з партнерами у невимушеній атмосфері. А святкова зала зустріла їх чарівними усмішками дівчат, що демонстрували колекцію одягу від Вікторії Гресь. Ніби підказуючи, що є час для праці і час для шани і нагород за неї. У вервечку святкових привітань вплели свої пісні Олександр Пономарьов, молода і чарівна квітка Панацеї, співачка Марта Спіженко, гості з Росії – Лайма Вайкуле, Михайло Боярський тощо.

>>«ГЛЮРЕНОРМ у лікуванні цукрового діабету другого типу»

В.Г.Науменко, М.Д.Тронько

Цукровий діабет – одна з найважливіших медичних і соціальних проблем людства. Старіння популяції, зміна способу життя, зростаюча урбанізація та зниження фізичної активності, негативний вплив чинників зовнішнього середовища сприяють неухильному зростанню кількості хворих у більшості країн світу. За статистикою ВООЗ, 1995 року у світі було зареєстровано близько 135 мільйонів хворих на цукровий діабет, а в перспективі на 2015 рік прогнозується зростання їх кількості до 300 мільйонів.
З них 85-90% – це хворі на діабет 2 типу, так що, по суті, можна говорити про наступ епідемії цукрового діабету 2 типу.

Однак проблема цукрового діабету полягає не тільки в постійному зростанні кількості хворих. Головне те, що у більшості з них з часом виникають хронічні ускладнення, які є причиною підвищеної летальності та інвалідності. Аналіз причин смерті серед хворих на діабет 2 типу свідчить, що у 80% випадків вона зумовлена розвитком серцево-судинної патології, частота якої у хворих на діабет у кілька разів вища, ніж у загальній популяції. Зараз відомо, що гіперглікемія – це самостійний фактор ризику розвитку хронічних ускладнень діабету. Це положення досить наочно підтверджене у дослідженнях DCCT та UKPDS. Відзначено, що навіть короткотривалі епізоди гіперглікемії збільшують ризик розвитку судинних уражень.

>>«Одним ударом по хворобі та дискомфорту»

Христина ДОРОЖОВЕЦЬ

Усі досягнення світової фармацевтичної індустрії можуть бути доступні українським громадянам, якщо вони оформлять замовлення в компанії «СЕБ-Фармація». У серпні багатопрофільне науково-виробниче фармацевтичне підприємство «СЕБ-Фармація & ВО «Фармація» відсвяткували свій 11-й день народження. За словами директора підприємства Валерія Орєшкова, сьогоднішнє обличчя його фірми – це широкий асортимент препаратів, прямі контракти з виробниками лікарських засобів в Україні, Німеччині, Канаді, Франції, Бельгії, Росії, філіали та представництва у 27 містах, більш як 5 тисяч постійних клієнтів на території України та за її межами, 27 аптек і аптечних кіосків, нарешті, високий рівень обслуговування.
Основною стратегією підприємства зараз є просування 29 ексклюзивних препаратів, з яких у першу чергу треба виділити Альгопікс, Хігію, Темпалдол, Бронхоцин, Делагіл, Синкумар. З появою Альгопіксу у лексиконі дерматологів усе частіше почав повторюватися термін «лікувальний шампунь», а споживачі швидко зорієнтувалися в асортименті засобів від лупи, масної себореї волосяного покриву, себорейного дерматиту, псоріазу волосяного покриву або навіть ендогенної екземи.
Себорея – захворювання, що характеризується збільшенням або зменшенням виділення жиру із сальних залоз шкіри, шкірний жир при себореї зазнає якісних змін. При сухій себореї лусочки дрібні, білуваті і кришаться, при жирній вони більші і мають жовтуватий відтінок. Іноді себорея поширюється на ділянки брів, бороди, грудей, спини, статевих органів. Виникнення цього захворювання тісно пов’язане з нервовими й ендокринними розладами, а також порушеною діяльністю травного каналу.

>>«ФФ «Дарниця»: найсучасніші стандарти якості і доступна ціна»

Лариса ДЕДИШИНА

Наприкінці травня у Львові у науково-навчальному інформаційному центрі «Фармацевтичної фірми «Дарнця» відбувся навчальний семінар для керівників аптечних закладів «Фармацевтичний ринок України: проблеми професійної співпраці» за участю заступника генерального директора з маркетингу фармацевтичної фірми «Дарниця» Андрія Разумного, керівника навчально-інформаційного центру «Дарниця» у Львові Олександра Невзгоди та медичного представника фірми Андрія Комара.
Позаяк ФФ «Дарниця» – єдина фармацевтична фірма, що має у західному регіоні свій навчально-інформаційний центр, робота семінару розпочалася власне з його презентації та ознайомлення аптекарів з новими лікарськими засобами виробництва ФФ «Дарниця».
Науково-навчальний інформаційний центр «Дарниця» діє з 2000 року. За цей час навчання у його стінах пройшли близько 3,5 тисяч курсантів. Причому, підкреслює Олександр Невзгода, це фахівці не тільки зі Львова й області, але й інших регіонів, наприклад, Київщини, Харківщини, Миколаївщини.

>>«Українська урологія: досвід є, були б ще гроші»

Лариса ДЕДИШИНА

11-13 вересня в Ужгороді проходив Третій українсько-польський симпозіум урологів «Актуальні питання сучасної урології». Обмінятися досвідом, ознайомитися з новими методами лікування та останніми фармацевтичними розробками в галузі урології до Закарпаття прибули фахівці зі Львова та Полтави, Вінниці та Одеси, Чернівців та Тернополя, Івано-Франківська та Києва, Рівного та Дніпропетровська і, звичайно ж, колеги з Польщі.
Учасники мали можливість вислухати лекції провідних вчених за такими напрямками: «Рак сечового міхура та простати», «Лікування раку нирки та сечокам’яної хвороби», «Ендоскопічна урологія», «Лікування гіперплазії простати», «Рак простати. Гіперплазія простати», «Вроджені аномалії сечового тракту. Ендоскопічна урологія. Нетримання сечі у жінок».
У перерві між засіданнями організатор симпозіуму, завідувач урологічним відділенням обласної клінічної лікарні Степан Біляк погодився відповісти на запитання «Аптеки Галицької».
– Степане Томовичу, чому для проведення міжнародного українсько-польського симпозіуму було обрано саме Ужгород?
– Завдяки львівській урологічній спільноті я декілька разів побував у Польщі, в урологічних клініках різних міст.

>>«Інфекції і алергії: зв’язок існує»

Лариса ДЕДИШИНА

Осінь прийшла, «подарунки» принесла. Застуди та віруси, інфекції та загострення хронічних недуг. Цим сезонним проблемам, а точніше, ролі бактеріальних і паразитарних інфекцій у формуванні алергічних синдромів і була присвячена науково-практична конференція, що відбулася днями у Львові.
– Ми не випадково вирішили провести нашу зустріч у вересні, – перед конференцією пояснила головний алерголог головного управління охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Анізія Бандрівська. – Саме восени загострюються усі хронічні захворювання, зокрема, легенева патологія. Згідно з останніми літературними даними, в Україні зростає кількість нових, неідентифікованих або погано знаних інфекцій бронхолегеневої системи, і в тому числі паразитарних. Відтак ми запросили на конференцію пульмонологів, імунологів, інфекціоністів, педіатрів, терапевтів з тим, аби висвітлити найактуальніші на сьогодні проблеми, пов’язані з нашою темою. Ми намагаємося так подавати лекції, щоб у них розглядалася не окрема патологія, а проблеми пацієнта у комплексі.

>>«Російські аптеки: партнерство в ім’я виживання»

Ще одним непростим партнером для аптечних організацій є держава. На жаль, на сьогодні партнерські стосунки між роздрібною ланкою фармацевтичного ринку і державними структурами далекі від досконалих.
Партнерство визначається стосунками між суб’єктами, які мають поряд зі спільними інтересами принципово різні, інколи цілком протилежні соціальні й економічні інтереси. Партнерські стосунки мають орієнтуватися не на конфронтацію сторін, а на досягнення згоди у реалізації різноманітних інтересів партнерів. І якщо стосовно загальних інтересів у держави і аптечної ланки досягнуто порозуміння – і ті, і інші прагнуть забезпечити гарантоване лікарське забезпечення населення, – то у вирішенні протилежних завдань єдиної стратегії і тактики поки нема. Це стосується найрізноманітніших питань, зокрема, ціноутворення, роздержавлення приватного аптечного сектору, реорганізації державних унітарних аптечних підприємств
і т.д. До прикладу, аби привабити і утримати свого споживача, аптеки проводять цілий комплекс заходів, спрямованих переважно на зниження ціни ЛЗ. Держава ж, декларуючи необхідність доступності цін для всіх верств населення, насправді підвищує ціни для споживача – вводить ПДВ на лікарські засоби, встановлює нові правила сертифікації ЛЗ, скасовує пільги на прибуток виробникам життєво необхідних ЛЗ.

>>«Аптека-мрія Наталі Земної»

Марія КОРНІЙЧУК
Рівненська обл.

У народного лікаря Наталії Земної – оригінальне бачення функціонування аптечних закладів, яке вона активно практикує в мережі аптек України, у тім числі Рівного. На Льонокомбінатівській, 1, в аптеці № 13 станції Рівне (Львівська залізниця) державного підприємства «Трансфармація» повпред народної медицини України Наталія Земна дає безкоштовні консультації хворим. Майже чотири роки тому Наталя Петрівна започаткувала такі консультаційні прийоми в аптеках країни. Рівне було одним із перших у цьому переліку. І дуже скоро ці зустрічі природно переросли у своєрідні клуби здоров’я, куди людей приваблює діяльне прагнення жити без хвороб.
Приходячи за порадою до Наталії Земної, люди діляться з нею і своїми секретами здоров’я, випробуваними на собі рецептами народної медицини.

– До нас люди йдуть, як бачите, як не в жодну іншу аптеку, – прояснила ситуацію Наталія Петрівна, коли нарешті знайшлося кілька вільних хвилин і почалася наша розмова. – Крім того що у нас безкоштовна діагностика, хворий отримує доступне пояснення причин своїх недуг. Беручи ліки, людина починає співпрацювати з нами над своїм одужанням, веде спостереження за змінами в організмі, щоб наступного разу прийти і розповісти. Таке ставлення до лікування дисциплінує людину: вона прагне до конкретного результату. А раз прагне, то він, цей результат, обов’язково буде. Бо якщо є віра, надія, плюс ліки і ще – дороговказ, по якому треба йти, себто лікуватися, то це майже все, що потрібне для одужання. Раніше, пройшовши у нас діагностику, пацієнти часто перевіряли її правильність з допомогою УЗД. Тепер трапляється навпаки – з результатами досліджень хворі йдуть до нас в аптеку, щоб отримати остаточний діагноз і почути доступну розповідь про свій стан – таку, яку може зрозуміти людина, яка не має медичної освіти.

>>«Середньовічний Львів: аптекарі та шпиталі»

В.Чернов

У період з кінця XVI – початку XVII ст. львівська медицина, фармація, санітарія відповідали передовим досягненням європейської наукової думки тих часів. На цьому періоді варто більш докладно зупинитися, щоб зрозуміти, чому ці галузі, які протягом попередніх віків постійно розвивалися, раптом стали гальмувати свій поступ і в кінці XVIII ст. практично зійшли нанівець.
Перш за все, на розвиток львівської медицини і фармації, особливо з середини XVI ст., кардинальний вплив мали об’єктивні зовнішні культурно-історичні фактори. Серед них у першу чергу слід відзначити гуманістичні тенденції.
Європейське Відродження проявилося не тільки в галузях мистецтва і культури. Це була епоха, коли людина вже не розглядалася лише як смиренний раб Божий, а епідемія – як кара Божа, кращий засіб боротьби з якою християнська покора, терпіння і палка молитва. Тепер людина розглядається як самоцінність, центр світу, мікрокосм, який має опиратися і перемагати хвороби. Починаючи з Парацельса (1493-1541) європейська медична наука починає вже вголос критикувати авторитет Арістотеля, ставлячи головним критерієм медико-лікувальних концепцій практику.

>>«Чотири пори болю»: нове зобов’язання UPSA»

Напевно, багато хто погодиться, що доволі часто наші проблеми зі здоров’ям супроводжуються болем. Він буває різний: гострий або тривалий, сильний чи слабкий, – це не так суттєво. Головне, що щось болить, і страждає людина.
Чому виникає біль, які його причини, як його приборкати і в кого шукати порятунку? Ці питання цікавлять не тільки хворих, але, в першу чергу, й лікарів, які намагаються якнайкраще зрозуміти саму проблему та допомогти своїм пацієнтам.

«Чотири пори болю» це широкомасштабна програма, що об’єднує спеціалістів, фармацевтів, лікарів-терапевтів, і яка, власне, тепер триває у Франції (2002-2003 роки). Базується вона на опитуваннях, які проводяться в аптеках та під час відвідувань пацієнтом лікарів, а також на соціологічних дослідженнях, що тривають протягом роботи різноманітних конгресів лікарів з обміну досвідом та під час регіональних форумів.
Взяти під контроль та опіку пацієнта (не має різниці дорослого чи дитину), що страждає від болю, стає сьогодні головним пріоритетом в роботі медичних працівників та фармацевтів у Франції. Близько 40% дорослих та 20% дітей звертаються за консультацією до лікаря-терапевта, власне, через біль.
Приймаючи до уваги таку ситуацію, та з метою покращувати опіку над хворими, що страждають через біль, підрозділ компанії UPSA під назвою Bristol-Myers Squibb розпочав минулого року програму, яка об’єднує видатних французьких спеціалістів, фармацевтів та лікарів-терапавтів.

>>«Картопляний сезон у Комарнівській аптеці»

Лариса Дедишина

Зі Львова до містечка Комарно, що у Городоцькому районі, авто домчало нас за якихось тридцять хвилин. На запитання, де тут у вас аптека, місцевий парубок відповів: «У центрі». А потім з гордістю додав: «А в нас не одна аптека, а кілька!» І справді, на головній вулиці Комарно неподалік одна від одної знаходяться три аптеки (одна з них ветеринарна), а четверта – у поліклініці.
Однак нас цікавила конкретна адреса – ПП «БМ», де директором Любов Яремчук. Річ у тому, що провізор «БМ» Ірина Гойдик стала переможницею конкурсу-вікторини від компанії Ранбаксі та всеукраїнського часопису «Аптека Галицька», вигравши годинник і річну передплату журналу.
Нас чекало розчарування. Ірина Степанівна знайшла нове місце праці, тож, на жаль, нам з нею поспілкуватися не вдалося. Натомість про особливості роботи аптеки у невеличкому містечку нам люб’язно погодилася розповісти її колега – провізор Галина Попадюк. Втім, зауважимо одразу, тривалої розмови у нас не вийшло, адже пані Галина на зміні працює одна, а покупці заходили в аптеку майже безперервно.

>>


На попередню сторінку

Свіжий номер | Архів | Передплата | Контакти | Розцінки | Засновник |

"Аптека Галицька"
всеукраїнський інформаційний часопис
79022, Львів, вул. Городоцька,214
Тел. 8(0322) 677-399, 98-99-66
E-mail: office@aptekagal.com.ua