Свіжий номер Архів Передплата Контакти Вартість розміщення реклами Засновник

  №17 (110)

виходить з лютого 1999 року


«Санофі-Синтелабо Груп:
10 років турботи про здоров’я українців»

У тепер вже далекому 1973 році два французи Жан -Франсуа Дєек та Рене Сотьє створили невелику медико-фармацевтичну науково-виробничу фірму “Санофі”, у штаті якої нараховувалося і працювало ще протягом семи років 10 осіб. З 1970 року у Франції існувала ще одна інноваційна хіміко-фармацевтична компанія “Синтелабо”, головним акціонером якої довго була компанія “Л’Ореаль”.

Кілька років поспіль обидві компанії розвивалися незалежно, впроваджували на ринок нові лікарські засоби, нарощували дослідницький і виробничий потенціал, відкривали нові лабораторії і заводи у різних країнах світу, збільшували товарообіг і обсяги продажу. Однак настав час, коли накопичений науково-виробничий потенціал кожної з компаній вимагав здійснення наступного кроку - створення фармацевтичної групи з глобальною присутністю на ринку і суттєвою наявністю оригінальних лікарських препаратів для лікування пріоритетних у всьому світі захворювань. Така трансконтинентальна група утворилася у 1998 році й отримала назву “Санофі-Синтелабо”. А днем народження гранду світового фармацевтичного ринку вважається 9 січня 1973 р., тобто, день заснування “Санофі”. Нині “Санофі-Синтелабо”, входячи в число 20 найбільших фармацевтичних компаній, демонструє найстрімкішу динаміку нарощування обороту ЛЗ і збільшення обсягів продажу. У штаті компанії – більше 32 тис. співробітників, що працюють у більше 100 країнах світу.


>>«Добро – ліки, які не дозуються»

Христина ДОРОЖОВЕЦЬ

Життя може видаватися занадто довгим або занадто коротким, щасливим або невдалим, це залежить від того, яким ми прагнемо зробити своє життя. Ця сентенція добра для молодих, у кого все попереду. Але коли найкращі й найповнокровніші літа вже минули, хочеться не так довгого і щасливого життя, як більш земних речей – не бути ізольованим від світу, де стільки всього цікавого, почуватися потрібним, відсунути самотність на якомога пізніший час.

Невдовзі виповниться рік відтоді, як Благодійний фонд «Галицький аптекар» заопікувався людьми, котрих можна назвати золотим фондом львівської фармації. Свого часу вони передали аптекарську науку молодому поколінню і зараз перебувають на пенсії. Вони дуже різні, але їх так багато єднає – праця у часи, котрі ми знаємо вже з книг, десятки років знайомства і дружби, а головне – потреба не втратити цих зв’язків і бодай зрідка, але бачитися. Тому можливість нашим шляхетним ветеранам фармації вже вкотре надає Благодійний фонд «Галицький аптекар». Кожна їхня зустріч, організована працівниками фонду, це для них свято. А цього разу свято було подвійне – у теплій родинній атмосфері всі ми відзначали День фармацевтичного працівника.

>>«Фармацевтична фірма «Дарниця»:
сучасні підходи до менеджменту охорони праці та безпечності виробництва»

Впровадження системи управління охороною праці у фармацевтичній галузі відбувається тоді, коли найпотужніші підприємства-виробники гармонізують виробництво відповідно до вимог GMP. Основні напрямки реалізації положень Закону України «Про охорону праці» обговорювалися на IV галузевому науково-практичному семінарі з питань охорони праці «Менеджмент охорони праці та безпечність фармацевтичних підприємств», організованому Міністерством охорони здоров’я України, ДП «Державний науковий центр лікарських засобів», кафедрою промислової фармації КМАПО, ЗАТ фармацевтичною фірмою «Дарниця», ЗАТ «Фармотек». Під час першого дня роботи семінару його учасники розглянули концепцію управління охороною праці, зокрема на фармацевтичних підприємствах, у нових економічних та правових умовах. Зазначалося, що технологічний поступ у фармацевтичному виробництві супроводжується підвищенням ролі людини у забезпеченні високої ефективності та безпеки праці. Водночас принципи гуманізації праці визначають і необхідність створення сприятливих умов для підвищення працездатності людини, збереження професійного здоров’я та довголіття, гармонійного розвитку особистості професіонала.

Впровадження новітнього обладнання, повсюдне використання обчислювальної техніки та інформаційних технологій докорінно змінюють характер праці, підвищують вимоги до людини, а разом з тим і економічну та соціальну важливість результатів її праці, як і наслідків порушень трудового процесу. За цих умов особливо зростає роль професійного добору працівників.

>>«Застосування КЛОФРАНІЛУ
в умовах психоневрологічного стаціонару»

Львівська обласна державна клінічна психіатрична лікарня, відділення
граничної патології психіки №7, лікар Л.Б.Борковська

Кломіпрамін (анафраніл, гідіфен, клофраніл) один із найпотужніших тимоаналептиків, широко відомий в психіатричній практиці, і застосовується при лікуванні виражених ендогенних депресій з достатньо вивченим спектром дії. При цьому в окремих пацієнтів виявляє як стимулюючу так і виразно седативну дію. В умовах відділення граничної патології психіки протягом року застосовувався Клофраніл 0,025 фірми «Сан». Препарат поєднувався з амітриптиліном з ранішнім застосуванням його в дозі до 50 мг при лікуванні ендогенних депресій (циклічного кола) з ефектом редукції апатичного радикалу депресії. Терапія Клофранілом проявилася виразною стимулюючою дією (35 випадків) з наростанням ефекту від 5 до 10 дня. У 12 випадках Клофраніл застосовувався при малопродуктивних формах шизофренії в поєднанні з нейролептиками активуючої дії з виразним позитивним результатом.

Нетрадиційним є застосування клофранілу в чистому вигляді до 150 мг денно у випадках психалгічного моносимптому з разючим ефектом. Наприклад, пацієнтку 27 років, з проявами хвороби у вигляді абдомінальної болю, дворічною тривалістю захворювання, після численних обстежень в клінічних установах та лапаратомією при випадковій консультації скерували для госпіталізації у сьоме відділення ЛОДКПЛ.

>>«МЕРАТИН – сучасний препарат
для лікування анаеробних та протозойних інфекцій»

У кінці березня 2003 року відбулося офіційне відкриття представництва британської фармацевтичної компанії «Мілі Хелскере Лтд.», головна діяльність якої спрямована на виробництво доступних за ціною високоякісних генеричних препаратів у широкому асортименті. Серед лікарських засобів особливої уваги заслуговують препарати для симптоматичного лікування застудних захворювань, протибактерійні, протигельмінтні, снодійні та ін. Про один з протибактерійних препаратів – Мератин – читачам «Аптеки Галицької» люб’язно погодився розповісти продакт-менеджер компанії «Мілі Хелскере Лтд.» Андрій Кузьма.

Мератин (орнідазол-500) належить до групи похідних 5-нітроімідазолу (5-НІМЗ). Це група високоактивних протимікробних препаратів системної дії для лікування інфекцій у людей та тварин, викликаних облігатними анаеробними бактеріями, і групи захворювань, викликаних найпростішими. Вперше антипротозойна активність нітроімідазолів (2-нітроімідазолу) встановлена в 1956 р., що призвело до інтенсивних досліджень протимікробних препаратів цього ряду. Протягом наступних 40 років було синтезовано ряд нових препаратів групи 5-НІМЗ, які мають високу активність щодо найпростіших та анаеробних бактерій.

>>«Недооцінена й підступна»

Приблизно так охарактеризували фахівці патологію бронхолегеневої системи на нещодавній обласній конференції з проблемних питань пульмонології, що відбулася у Рівненському обласному клінічному лікувально діагностичному центрі імені В.Поліщука.

Серед основних факторів ризику розвитку обструктивних хронічних бронхітів пульмонологи назвали тютюнопаління. Саме воно зводить нанівець усі їх зусилля. Проблема залишається актуальною ще й тому, що до цього часу не розроблено ефективних препаратів, які могли б полегшити перебіг хвороби і сповільнити її прогресування. Успіх лікування забезпечує не тільки вибір ефективних лікарських засобів, але й контроль за безпечністю фармакотерапії. Про це нагадав представник Державного фармакологічного центру МОЗ України з фармаконагляду кандидат медичних наук Олександр Євтушенко. І навів для довідки такі дані ВООЗ:

– Летальність від побічних реакцій лікарських засобів займає 5-е місце у світі після серцево-судинних захворювань, хвороб легень, онкологічних захворювань, травм. У наслідок побічних реакцій збільшується термін перебування в стаціонарі від 1 до 5,5 дня.

>>«Комбінація парацетамолу, дротаверину та кодеїну у лікуванні
епізодичного головного болю напруження»

За класифікацією IHS існують відмінності між епізодичною та хронічною формами головного болю напруження. За критеріями IHS, від 1998 року головний біль напруження описують як рецидивуючий. Наступна субкласифікація базується на наявності або відсутності порушень у роботі перикраніальних м’язів.

Невідкладне лікування головного болю включає застосування простих анальгетиків, нестероїдних протизапальних препаратів та різних комбінацій, особливо з кофеїном. Одна з таких комбінацій, яка широко застосовується в Угорщині, складається з новамінофеназону, кофеїну та дротаверину. Дротаверин, зареєстрований в Угорщині як НО-ШПА, має неперевершений спазмолітичний ефект при лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту, хвороб жовчовивідних шляхів та сечостатевої системи, що підтверджується численними клінічними дослідженнями. Ефект препарату при головному болю ще не отримував підтвердження клінічними дослідженнями, хоча вищезгаданий засіб, який містить дротаверин, має досить добру репутацію як у хворих, які страждають головними болями, так і в їх лікарів. Однак нам не відомо, чи підсилює дротаверин ефект інших компонентів чи ні.

>>«Логіка бізнесу: не робити справи правильно,
а робити правильні справи»

Лариса ДЕДИШИНА

...Ішов собі якось чоловік лісом, та й побачив лісоруба. «Твоя сокира зовсім затупилася, нагостри її, то й робота піде легше», – каже до нього. «Ніколи мені, – одказує лісоруб, – працювати треба». Знайома ситуація, хіба не так? Як правило, ми працюємо напружено, але не завжди ефективно. Працювати напружено – значить, докладати до справи максимальні зусилля, працювати ефективно – значить, прикладати зусилля мінімальні. А й справді, як навчитися працювати так, аби не просто наробитися, а, грамотно використовуючи закони маркетингу і менеджменту, заробляти гроші, розвивати свій бізнес, отримувати всі можливості для кар’єрного росту? Відповіді на ці непрості запитання можна було отримати на тренінгу-семінарі «Бізнес-курс для завідувачів аптек», що відбувся нещодавно у Києві. Тренінг організувала і провела консалтингова компанія «Маркетингове управління» під керівництвом директора Вікторії Кідонь.

У роботі тренінгу взяли участь А.С.Славич-Приступа, консультант (Росія), кандидат економічних наук, автор програм і статей з ведення фармбізнесу; Ю.Ходаковська, маркетолог «Аптеки гормональних препаратів» (Київ), викладач курсу маркетингу.

Впродовж двох днів учасники тренінгу, а це були завідувачі аптек та керівники роздрібних мереж фармацевтичних фірм кількох областей України, не тільки вислухали низку лекцій за актуальними напрямками фармбізнесу: «Основи менеджменту», «Основи роздрібної торгівлі», «Основи маркетингу», «Основи фінансового менеджменту», «Управління товарними запасами», «Мерчандайзинг в аптеці», але й взяли участь у практичних заняттях з ігровими моментами, тестових випробуваннях, поспілкувалися між собою у неформальній обстановці за горнятком кави.

>>«Як організувати управління асортиментом і цінами в аптечному бізнесі»

Для участі у семінарі-тренінгу «Бізнес-курс для завідувачів аптек» консалтингова компанія «Маркетингове управління» запросила Олексія Станіславовича Славича-Приступу (Росія), кандидата економічних наук, автора програм і статей з ведення фармбізнесу, консультанта з питань розробки корпоративної стратегії, стратегічного бізнес-плану, оптимізації маркетингу і збуту, підтримки інвестиційних проектів. Олексій Славич-Приступа надавав консультаційні послуги низці аптечних закладів Дніпропетровська, Харкова, Кривого Рогу. Пропонуємо вашій увазі тези його доповіді «Управління асортиментом і цінами в аптечному бізнесі».

Ключовим фактором управління аптечним асортиментом є висока концентрація ринку на бестселерах. Так, 1/10 продажу припадає на 10-15 позицій; 1/3 – припадає на приблизно 50 позицій, 2/3 – на 200-300 позицій, на решту асортиментних позицій – 1/3 продажу. Якщо припустити відсутність в асортименті або регулярну дефектуру бестселерів (особливо перші 100 позицій), втрати обороту можуть сягнути 20-30%, а у деяких випадках навіть більше.

Для того, аби оптимізувати свій асортимент, необхідно співставити його з асортиментною структурою ринку. Доповідач радить використовувати інформацію щодо асортиментної структури аптечного ринку, котру надають спеціалізовані аналітичні компанії. Однак варто враховувати, що в Україні дослідження роздрібного аудиту на фармацевтичному ринку знаходиться на стадії розвитку. Тому у кожному конкретному регіоні необхідно уточнювати якість даних, тобто розмір і структуру вибірки аптек, за якими здійснювалися дослідження.

>>«Худнемо, щоб не хворіти остеоартрозом»

Лариса ДЕДИШИНА

23 вересня у Львові відбулася регіональна науково-практична конференція з питань остеоартрозу, організована представництвом фірми «Євромедекс» в Україні. У її роботі взяли участь д.м.н., професор кафедри госпітальної терапії №1 НМУ ім. Богомольця Олег Яременко, асистент кафедри травматології, ортопедії та військово-польової хірургії ЛНМУ Андрій Яцкевич, завідувач кафедри клінічної імунології та алергології ЛНМУ, професор Валентина Чоп’як.

«Остеоартроз: сучасний стан проблеми» – таку назву мала доповідь київського професора Олега Яременка.
Остеоартроз (ОА) – найпоширеніше хронічне захворювання суглобів, яке сьогодні значно «помолодшало», – сказав Олег Борисович. – Зокрема, у США 12% населення хворіє на остеоартроз. Щороку це десятки мільйонів візитів до лікаря, мільйони втрачених робочих місць і багатомільярдні збитки, відчутні навіть для такого фінансового гіганта як Америка. У країнах Європи з високим і середнім рівнем розвитку остеоартроз посідає другу-третю позицію після серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань стосовно втрати працездатності. Згідно з офіційною статистикою, в Україні на остеоартроз страждає 2,2% населення.

>>«Біль в спині при остеохондрозі хребта – перспективи лікування»

Н.А.Шостак, А.В.Аксенова, Н.Г.Правдюк, Д.А.Шеметов, Д.Г.Солдатов
Кафедра факультетської терапії ім. акад. А.І.Нестерова
(зав. кафедрою – проф. Н.А.Шостак), Російський Державний Медичний Університет, Москва.

Біль у нижній частині спини (low back pain) на сьогодні надзвичайно поширений, а в розвинутих країнах, за даними експертів ВООЗ, досяг розмірів епідемії, що в більшості випадків, на думку, Walsh et al., пов’язано зі зростаючими навантаженнями на людину. Популяційні дослідження виявили асоціацію болю у нижній частині спини (БНС) з такими факторами, як стать та вік, осанка, м’язова сила, рухомість хребта. У нещодавно проведеному у Швеції популяційному дослідженні спінального болю серед осіб у віці 35-45 років встановлено, що частота виникнення болю за останній рік склала 66,3 %, причому даний показник серед жінок був не набагато вищим, ніж серед чоловіків. У 25% респондентів виникли суттєві проблеми з працездатністю, порушенням функціонального статусу. У Великобританії внаслідок болю в спині було втрачено 90 мільйонів робочих днів, що поступалося тільки захворюванням органів дихання та кровообігу. При цьому 75% хворих склали пацієнти від 30 до 59 років, тобто в період максимальної працездатності. Кінцеві результати були отримані і в дослідженнях Н.В.Торопцевої та співавт.

>>«Невідкладна благодійна допомога»

Христина ДОРОЖОВЕЦЬ

Класична істина про те, що раз зроблене добро повертається сторицею, не застаріла і в сьогоднішні часи. А розповідь, яка це ілюструє, пасувало би почати так: «Волею випадку...».

Отже, волею випадку 79-річна пані Надія Мудра невдовзі після Різдвяних свят опинилася на операційному столі з діагнозом «гангренозний холецистит». На щастя хірургові Комунальної міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги м.Львова Р.С.Стояновському вдалося успішно провести операцію і загроза для життя пацієнтки минула. Лікарня, зі зрозумілих причин, є місцем, де людина старається не затримуватися надовго, однак пані Надію додатково пригнічували умови, в яких працюють фахівці та утримуються хворі, особливо фатальний брак найнеобхіднішого для належної медичної опіки пацієнтів. Спостерігаючи за всім цим протягом свого перебування у лікарні, Надія Павлівна прийняла неординарне рішення: звернутися по допомогу для хірургічного відділення до Організації українських жінок, з якою пані Надія має тісний зв’язок, – вирішила, що так вона зможе винагородити лікарів за свій порятунок. Запит з боку керівництва хірургічних відділень, мабуть, видався великобританським членкам ОУЖ надто скромним – здебільшого витратні матеріали. правила сертифікації ЛЗ, скасовує пільги на прибуток виробникам життєво необхідних ЛЗ.

>>«МАГ - одужання без фокусів»

Лариса ДЕДИШИНА

Стрімкий розвиток галузей медицини вражає. Сучасна наука дає у руки медиків потужні лікувальні й діагностичні засоби, фірми-виробники витрачають неймовірні кошти на створення, дослідження й клінічні випробування нових препаратів. Звичайно, є захворювання, лікування яких неможливе без хірургічного втручання чи медикаментозної терапії. Однак останнім часом при відповідних показах усе більше практикуючих лікарів, а згодом і їхніх пацієнтів, починають надавати перевагу таким методам, які не пов’язані з ризиком ускладнень і приносять максимальну користь у певному конкретному випадку. Нерідко у кінцевому результаті вони дають такий же лікувальний ефект, як і сильніші за своєю дією засоби.

Сімнадцять років тому Хмельницьке державне підприємство «Новатор», що спеціалізувалося на випуску авіаційної техніки, вирішило опанувати ще один напрямок – медичну апаратуру для реабілітації й оздоровлення льотчиків. Результатом напруженої кількалітньої роботи стало створення чотирьох приладів, проте сьогодні йтиме мова лише про один з них – портативний апарат для низькочастотної магнітотерапії «МАГ». Відтоді, завдяки оптимальному співвідношенню якості, технічних характеристик і вартості, «МАГ» знайшов застосування у медичних закладах, оздоровницях і курортах не лише України, а й Росії, Вірменії і (хто б міг подумати!) Нової Зеландії.

>>«Мобільні аптечки для князів та домашніх тварин»

Даніель РЮКЕР,
Гайдельберг, Німеччина

Коли Август Сильний, курфюрст Саксонії, переїжджав у свою літню резиденцію, що знаходилась у саксонському місті Пільніц, то завжди брав з собою в дорогу п’ять обкованих залізом скринь, в яких знаходилась дорожня аптечка. Щонайменше 24 рясно розмальовані скляні пляшки з аптечки Августа Сильного збереглися до наших днів. Частину з них можна побачити на виставці в німецькому музеї-аптеці, що в Гайдельберзі.

Чотиригранні пляшки були виготовлені та покриті емаллю 1719 року в гірській місцевості, багатій на руду. Зібрати та представити їх всіх для виставки в гайдельберзькому музеї-аптеці виявилося нелегким завданням, оскільки деякі посудини знаходяться в приватних колекціях. На урочистому відкритті, у відповідь на природне побоювання та сумніви власників цих цінних предметів, куратор музею, професор Вольф-Дітер Мюлер-Янке проявив максимум розуміння: «Предмети є надзвичайно рідкісні, гарні та дорогі». Тому, і це мало б заспокоїти власників, він додав: «Вони не можуть бути продані нелегально.»

Найстаріші предмети, що представлені на виставці, походять з XVII століття, з того часу, коли до медицини мали доступ головним чином дворянство та незначна кількість заможних міщан. Медикаменти були дорогими, а аптечки, в яких вони зберігались, вказували на заможність їхнього власника. Наприклад, аптечка майстра Ганса Ленкарта, зроблена в Аугсбурзі в 1615 році, представляє собою скриню з червоного дерева оббиту сріблом. Кришка та внутрішні секції аптечки покриті червоним оксамитом. Посудини та медичні інструменти були виготовлені з срібла, скла, агату та слонової кістки.

>>«Регулювання цін на лікарські засоби в Росії»

Свобода економічної діяльності, гарантована Конституцією Російської Федерації (ст.8), передбачає і свободу ціноутворення. Свобода ціноутворення є одним з наріжних каменів ринкової економіки. Ціна, що формується під впливом попиту і пропозиції, може варіювати від продажу продукції нижче собівартості (наприклад, у випадку перевиробництва з метою повернення частини коштів, вкладених у виробництво товару) до отримання виробником надприбутків. Обмеження свободи виробника (продавця) щодо даного питання повинне переслідувати не тільки цілком визначені економічні і соціальні цілі, але й мати відповідну юридичну форму.
З правової точки зору важливим є і порядок прийняття нормативно-правових актів.


Правова основа державного регулювання ціни закладена в п.1 ст. 424 ЦК Російської Федерації, де йде мова про те, що «у передбачених законом випадках застосовуються ціни.., які встановлюють і регулюють уповноважені державні органи». У решта випадків ціна повинна встановлюватися за згодою сторін, що і є відображенням принципу свободи ціноутворення.

>>«Два десятиліття на одній посаді»

Лариса ДЕДИШИНА

Що таке аптека, Василько знав змалку. Про цей дивовижний світ з неповторним запахом ліків йому розповідала мама – аптекар приватної аптеки села Довге Іршавського району Закарпатської області, яку утримував хазяїн-єврей. Коли хлопець подорослішав і став сам купувати ліки, завжди щиро дивувався, як фармацевти тримають у голові сотні хитромудрих назв медикаментів, пам’ятають, де лежить кожна коробочка чи пляшечка. В аптеці було так цікаво. Словом, доля майбутнього провізора Василя Юрійовича Романа визначилася ще у дитинстві.

По закінченні 8-го класу Василь вступив у Коломийське фармацевтичне училище, після якого розпочалися перші самостійні будні – він став працювати асистентом Іршавської центральної районної аптеки. Роботи вистачало, бо ж асортимент екстемпоральної рецептури на той час був надзвичайно широким. А ще молодий фармацевт поволі освоював ази управління, виконуючи час від часу обов’язки завідувача аптеки. Відслуживши у війську, Василь вирішив підкорити Львів. І це йому вдалося. У 1976-му, по закінченні підготовчих курсів і успішно складених іспитів, він стає першокурсником Львівського медичного університету. Роки навчання, сповнені напруженої праці, промайнули швидко.

>>«У вересні зацвіла маруна»

Михайло ПАУК,
кандидат біологічних наук

Маруна велика (кануфер) Pyrethrum majus – багаторічна трав’яниста білувато-повітиста з приємним запахом рослина родини айстрових (складноцвітих) – (Asteraceae – Compositae). Стебла прямостоячі або підведені, прості у верхній частині розгалужені, 50-120 см заввишки. Листки шкірясті, цілісні, видовженоеліптичні, тупі по краю, зарубчасто-зубчасті, нижні і середні – черешкові, верхні – сидячі. Квітки трубчасті, жовті у невеликих кошиках (до 7 мм у діаметрі), які утворюють не густий щиток. Інколи спостерігається утворення і язичкових квіток, вони білого кольору. Плід – сім’янка. Цвіте у серпні-вересні. Походить з Південної Європи. На території України вирощують як городньо-овочеву рослину.

Для медичних потреб використовують траву маруни Herba Pyrethri, яку заготовляють на початку цвітіння рослин. Зрізають на висоті 12-15 см від поверхні грунту і сушать під укриттям на вільному повітрі. Зберігають висушену траву у щільно закритих банках чи коробках. Рослина не занесена до фармакологічного реєстру. У 1996 році маруну велику висаджено на ділянках монастиря Святоуспенської унівської Лаври. Для посадки саджанці одержано в аматора лікаря Ю.Копилюка. Маточні особини добре акліматизувались. Рослини проходять нормальний життєвий цикл у своєму рості і розвитку. Поновлення вегетації наступає в другій декаді квітня. При поновленні вегетації справжній листок вертикально підноситься над поверхнею грунту. Кущіння маруни наступає на 60-й день від поновлення вегетації, бутонізація на 95-й, цвітіння на 105-й день. На ділянках монастиря масове цвітіння маруни великої наступає в половині вересня, а плодоношення не завершується повною стиглістю, через заморозки, які наступають в другій декаді вересня. Розмножується вегетативним способом – тобто поділом особини.

>>«Аптека-музей у місті Львові»

Елеонора КРИЛОВА,
Дюссельдорф

Заснований у 1256 році галицьким князем Данилом Романовичем, Львів, по-німецьки Лемберг, пережив багату на події історію. Місто з строкато змішаним населенням підтримувало різноманітні економічні, культурні та політичні зв’язки з цілою Європою. Львів виявився центром притягання для митців та науковців. Медицина та фармація досягнули тут високого рівня. А аптека-музей у Львові стала частиною української історії.

Львівські аптеки славилися вже з XIV-го століття. У 1772 році на 30 000 жителів міста нараховувалось 2 аптеки при монастирях та 5 приватних аптек, серед яких була і повітова аптека, заснована у 1735 році аптекарем на ім’я Наторп. Вона знаходилась на розі площі Ринок, там, де сходяться вулиці Друкарська та Ставропігійська. Архітектурно виділений вхід в аптеку – портал епохи класицизму, прикрашений рельєфами богів Ескулапа та Гігієни, виконаними в античному стилі.

Понад 250 років ця аптека без жодних перебоїв забезпечувала населення медикаментами. Аптека працює і сьогодні, виконуючи подвійну функцію: музею та аптеки. Обстановка приміщення, що походить з XVIII-XIX століть, збереглася в оригіналі до наших днів. У 1965 році в приміщенні аптеки був відкритий музей, що призвело до появи унікального та єдиного в своєму роді поєднання.

>>


На попередню сторінку

Свіжий номер | Архів | Передплата | Контакти | Розцінки | Засновник |

"Аптека Галицька"
всеукраїнський інформаційний часопис
79022, Львів, вул. Городоцька,214
Тел. 8(0322) 677-399, 98-99-66
E-mail: office@aptekagal.com.ua