• СВІЖИЙ НОМЕР
 • АРХІВ
 • РЕКЛАМА
 • ПЕРЕДПЛАТА
 • КОНТАКТИ

Пошук

 

Відвідувань: 344437
Людей на сайті: 7

«Як захиститися від грипу
і ГРВІ за допомогою однієї таблетки в тиждень»

Доцент кафедри госпітальної терапії №2
Національного медичного університету
імені А.А. Богомольця,
кандидат медичних наук
Михайло Іванович Дземан.

Згідно зі статистичними даними до лікаря загальної практики 90% пацієнтів звертаються з приводу саме ГРВІ та грипу. Такі показники свідчать, швидше за все, про відсутність досить ефективного способу профілактики і лікування цих дуже розповсюджених захворювань.

На респіраторні вірусні інфекції в Україні припадає більш ніж 70%, а в періоди епідемій - до 95% всієї інфекційної захворюваності. Щорічно дорослі хворіють у середньому 2 рази в рік, школярі - 3 рази, дошкільнята - до 6 разів. В Україні хворіють на грип та на інші ГРВІ щорічно від 10 до 14 млн людей, що складає 25-30 % від загальної захворюваності в країні. Економічні втрати в сезон 2000-2001 рр. становили 200 млн грн. без врахування особистих витрат хворих. Кожен випадок грипу для держави обходиться в 179 грн., а кожен випадок ГРВІ - в 145 грн. Крім економічних витрат ГРВІ є причиною багатьох серйозних ускладнень - пневмонії, міокардиту, захворювання нервової системи.
Вітчизняний препарат Амиксин ІC (тилорон) - це противірусний засіб широкого спектра дії та полімодального механізму дії. Тилорон активно пригнічує репродукцію вірусів 13 сімейств (www.ncbі.nlm.nіh.gov). Препарат був розроблений для екстреної профілактики і лікування особливо небезпечних вірусних інфекцій під час бойових дій, великомасштабних катастроф та інших надзвичайних подій. Пряма противірусна дія Амиксину ІC забезпечується інгібуванням трансляції вірусоспецифічних білків в інфікованій клітині, внаслідок чого пригнічується репродукція вірусів (Green, 1975, Katz, 1976, Chandra, 1976). Але, головною властивістю Аміксину, що забезпечує швидкий розвиток дії, є могутня стимуляція вироблення в організмі усіх видів інтерферону (a-, b-, g-) (Mayer, 1970), активація клітинного і гуморального імунітету (Dіamantsteіn, 1973, Єршов, 1976, Zschіesche, 1978; Pіsa, 1993). Його особливістю є практично повна відсутність серйозних побічних реакцій, незначна токсичність. Після прийому препарату максимальний рівень продукції інтерферону в організмі відзначається за наступною послідовністю: кишечник - печінка - кров від 4 до 24 год.


Прочитати все

«Антибіотики:
щит і меч ефективної сучасної терапії»

Наталка Дружбляк

"Антибіотики в гепатології та панкреатології: захисники чи агресори?" - це запитання неодноразово постає перед фахівцями, над головами яких "дамокловим мечем" висить тягар прийнятого рішення. Ми невпевнені у тому, чи призначений антибактеріальний засіб справді є доцільним. Ми абсолютно не є впевненими у тому, що він не спровокує виникнення безлічі інших побічних ефектів, які лише завдадуть нашому пацієнту додаткових клопотів зі здоров'ям, стан якого залишає бажати кращого. Значно кращого.

Проте, залишаючись передусім досвідченими фахівцями, ми не маємо жодного морального права "ворожити на кавовій гущі". Погодьтеся, фраза, що злітає з вуст лікаря "я не впевнений у тому, чи призначив ті ліки, які потрібно було призначити у тому конкретному випадку" відлунює чимось надто профанним. Професіонал має право на маленьку помилку, але він не має права залишатися осторонь знань, які дозволять йому у майбутньому уникати подібних ситуацій. Медицина не є тією сферою, де можна дозволити собі помилятися надто часто. Інакше це може дорого коштувати як лікарю, так і його пацієнтам. І то не правда, що "знання примножують страждання". Радше навпаки, вони дозволяють лікарю допомогти хворим позбутися тієї недуги, яка оселилася (а ми переконані, що лише тимчасово) у вразливому організмі людини.
Наталя Губергріц, яка завітала до нашого міста, аби взяти участь у конференції (про зустріч, організовану українським представництвом компанії Sanofi-Aventis, ми розповідали вам у попередньому випуску нашого часопису), довела: так, антибіотики є агресорами. Для мікробної флори, що викликає безліч небезпечних захворювань, захистити від яких спроможні лише антибактеріальні засоби...
Без сумніву, існує цілий ряд захворювань печінки та жовчних шляхів, які вимагають лікування антибактерійними засобами (на кшталт таких небезпечних ускладнень цирозу печінки як асцит-перитоніт, печінкова прекома або кома; холангіту чи абсцесу цього життєво важливого органу, який найчастіше потерпає від численних навантажень на людський організм).
Якщо розглядати проблему вищеперелічених ускладнень під збільшуваною лупою тлумачень (проте не перетворюючи шпальти "Аптеки Галицької" на сторінки Великої медичної енциклопедії, вагу томів якої не витримує жодна книжкова шафа), варто виділити декілька базових чинників, які спричиняють розвиток тих чи інших захворювань, що завдають суттєвої шкоди нашому пацієнту.
Зокрема, причинами виникнення спонтанного бактеріального перитоніту передусім є цироз печінки, гастроінтестіальна кровотеча,...


Прочитати все

«Дуфалак®: надійний захист ніжної флори кишківника»

За матеріалами, наданими компанією "Солвей Фармацеутікалз ГмбХ"
підготувала Наталка Дружбляк

Метаболізм людини тісно пов'язаний з метаболізмом мікроорганізмів. Бактерії допомагають мікроорганізму виконувати безліч функцій: регулюють ліпідний і азотний обмін, моторику кишківника, захищають від безлічі інфекційних захворювань та зміцнюють імунну систему організму, здійснюють резорбцію мінералів та води, а також синтез вітамінів групи В і К.

Використовуючи природні якості мікроорганізмів, можна не лише скоригувати обмін речовин, але й досягнути значних результатів при проведенні адекватної терапії цілої низки паталогічних станів. Справді, брендовий препарат провідної фармацевтичної компанії "Солвей Фармацеутикалз ГмбХ" ДУФАЛАК вже понад 40 років використовується для лікування хронічних закрепів і печінкових енцефалопатій. Внормалізовуючи кишківникову флору, ДУФАЛАК як синтетичний дисахарид, що складається з фруктози і галактози, синтезованої із лактози кисломолочних продуктів, допомагає відтворити функції кишківника, усунути хронічний закреп і зменшити утворення токсинів при печінковій недостатньості.
Сироп лактулози сьогодні зареєстрований як лікарський засіб у більш, аніж ста країнах світу, у 1960 році був вперше виготовлений компанією "Філіпс-Дюфар" (пізніше цю компанію перейменували на "Солвей").
Оскільки травні ферменти людини не здатні розщепити b-1,4-зв'язок між молекулами галактози та фруктози, лактулоза потрапляє у тонку кишку в незміненому вигляді. При потраплянні лактулози у товсту кишку відбувається розщеплення бактерій до моносахаридів, а згодом - і до коротколанцюжкових жирних кислот (молочної, оцтової та, у дещо меншій кількості, масляної та пропіонової). Бактерійна трансформація лактулози провокує виникнення ряду фізіологічних ефектів, зокрема, часткового зменшення pH вмісту кишківника, підвищення осмотичного тиску у просвіті кишки, збільшення загального об'єму біомаси, стимуляції перитальтики та пришвидшення транзиту вмісту товстої кишки (Sherlok S., Dooley S., 1992). Водночас, сама мікрофлора кишківника поступово внормалізовується, позаяк лактулоза є субстратом для ацидофільних (корисних) бактерій. З огляду на це, ДУФАЛАК, дія якого зумовлена високоочищеною лактулозою, є ефективним засобом для активізації корисної мікрофлори, яка в процесі життєдіяльності виконує своєрідну благородну місію. Завдяки своїй м'якій дії і безпечності ...


Прочитати все

«Уся «сіль» - у здорових судинах»

З великим інтересом, а часто й із захопленням ми спостерігаємо за відкриттями в галузі лікарської терапії, сподіваючись, що вони допоможуть людям жити довше й краще.

Справді, за останні десятиліття став помітним прогрес щодо термінів виживання при тяжких захворюваннях, покращилась якість життя пацієнтів. Але чи завжди дані доказової медицини свідчать на користь лікарських засобів? Звичайно, ні. На жаль, доводиться говорити тільки про співвідношення користі й ризику терапії, переваги очікуваної користі над шкодою. Не варто звинувачувати в цьому медицину: особливість людського організму полягає в тому, що практично будь-яка компенсаторна, захисна реакція у своєму максимальному прояві має ще й зворотний бік, нерідко більш шкідливий для організму, ніж фактор, що викликає її (Зайчик А.Ш., Чурилов Л.П., 1999). І добре, якщо можна припустити, з більшою чи меншою вірогідністю, чим обернеться для пацієнта застосування того чи іншого препарату. А чи можна бути впевненими, що лікарська терапія не призведе до несприятливих наслідків, про ризик розвитку яких ми й не здогадувалися? Про миттєву користь симптоматичного лікування годі й говорити: небагато таких випадків, коли вона справді варта ризику. Але все-таки не віриться, щоб у людей були відсутні власні внутрішні резерви для самозбереження. Безумовно, вони перебувають десь на межі між психічним і фізичним. Патофізіологія ще не розкрила цілком сутність взаємодії між соматичними й психічними процесами, але від цього спостережувані нами феномени аж ніяк не менш цінні. Особливо це стосується гомеопатії, основний принцип якої: "Стимулюваня життєвих сил людини до само- оздоровлення". За 200 років своєї історії ця наука набула великого досвіду лікування гострих і хронічних захворювань. В якості ліків використовуються речовини мінерального, рослинного і тваринного походження, у мікродозах.
На думку фахівців компанії-виробника "Таліон-А", причини хвороб сучасності можна позначити двома ключовими поняттями - "солі й судини". Забруднене навколишнє середовище, неправильний спосіб життя (малорухливий або навпаки надмірні фізичні навантаження, недосипання, неправильне харчування, надмірне вживання алкоголю, куріння), а також стреси призвели до того, що захворювання серцево-судинної системи стали причиною смертності № 1 у багатьох країнах, у тому числі й в Україні.
Хвороби кістково-м'язової системи - також одна з найпоширеніших груп у сучасному суспільстві (Насонова В.А. та співавт., 2000), а остеоартроз у США посідає друге місце після захворювань серцево-судинної системи як причина передчасного виходу на пенсію (Коваленко В.Н., Борткевич О.П., 2005).


Прочитати все

«Барселона - всі барви життя»

Христина Дорожовець

Вирушаючи в Барселону, ми уклали собі словничок найпотрібніших для мандрівника фраз іспанською мовою. Було там, про всяк випадок, і «Me he perdido» - «Я загубився». І хто ж знав, що справді загубимося серед романтичних принад цього міста! Словом, якщо хочете пізнати красу, яка врятує світ, їдьте у Барселону.

Барселона - столиця автономної іспанської провінції Каталонії - одне велике емоційне потрясіння. Кожен третій будинок величезної старої частини міста може бути внесений окремим пунктом у культурну спадщину ЮНЕСКО. Керамічна плитка і мозаїка у ролі найпопулярнішого декору, ліпнина, вітражі, литво - це обличчя Барселони, яке не втомлюєшся вивчати до найдрібніших рисочок.
Кілька речей в Барселоні нагадують львів'янину про його рідне місто: окрім архітектурних атракцій - бруківка, химерні ліхтарі, добра кава, святий Георгій (Юрій) - покровитель обох духовних столиць Іспанії і України. Значно більше речей в Барселоні змушують львів'янина дивуватися. Типові для нас вазонкові рослини на зразок пальми, фікуса, юки, кактуса, агави, алое у Барселоні ростуть просто неба на клумбах чи вздовж автомобільних шляхів за містом. Або апельсинові алеї у кожному кварталі Барселони... Правда, апельсини ці їсти неможливо, бо страшенно кислі - вони лише для окраси. Ранньою весною у Барселоні зацвітає мімоза, яку ми бачимо тільки у квіткарнях. Натомість на барселонських квіткових базарчиках трапляються такі екзоти, як стебла бавовни. Знайомі нам приправи лавр і розмарин, а також лаванда, ростуть взагалі де заманеться. А кольорові папужки шукають у парках поживу поряд із горобцями.
Потроху призвичаївшись до шедеврів барселонської архітектури, мандрівник починає звертати увагу на колоритних місцевих мешканців. Каталонці темпераментні, балакучі, галасливі, але, при цьому, не надто швидкі. М'який середземноморський клімат бездоганно відшліфовує їхню зовнішність. На тлі засмаглих, темноволосих, білозубих і достатньо струнких мешканців Піренейського півострова слов'яни виглядають, даруйте, анемічними. Складається враження, що каталонці харчуються за підручником здорової їжі - у їхньому раціоні багато морепродуктів, сирів, зелені, овочів, фруктів, вони практично не використовують майонези, натомість щедро заправляють страви оливковою олією і лимоном.
Невід'ємним чинником здорового способу життя є знаменита іспанська сієста, коли все живе завмирає на кілька пообідніх годин. Більшість закладів, у тому числі крамниць, ресторанів і навіть аптек, закриваються години на три. Барселонцям сієста загрожувала б значними збитками у туристичному бізнесі, тому вони змушені вдовольнятися класичною європейською перервою на обід.
Від літньої спеки рятують численні колонки з питною водою - маленькі шедеври іспанської архітектури. Дивно було бачити обмаль місцевих на морському пляжі.


Прочитати все

Антисептики на кожну потребу

Христина Дорожовець 

 Час від часу ми робимо ревізію у домашній аптечці. Перше, що нас цікавить, – термін зберігання. Ліки, у яких він закінчився, – відразу геть до сміття, точніше, за правилами утилізації протермінованих ліків, їх треба спалити або розчинити у воді й вилити у каналізацію. Далі черга за назвами препаратів і, якщо забули, – їх призначенням.

По-перше, при потребі знатимете, що у вас є під рукою, по-друге, не придбаєте в аптеці повторно той самий препарат. А ось ім'я виробника шукають на упакованні хіба найдопитливіші. І дарма, адже наявність кількох препаратів однієї компанії у вашій домашній аптечці свідчить про те, що вам імпонують якість, ефективність і вартість її фармацевтичної продукції. Приклад – антисептична серія марки «Фаргомед», яка легко переноситься з найближчої аптеки в аптечку домашню. Сюди входять ПЕРЕКИС ВОДНЮ, ХЛОРГЕКСИДИН, ДЕКАМЕТОКСИН В і ДЕКАМЕТОКСИН С.
Перекис водню супроводжує людину з перших днів її життя. Ще в пологовому будинку  немовлятам обробляють звичайним 3% розчином перекису водню пуповинну ранку або культю пуповини. А далі – неможливо пізнавати світ без саден на колінах та подряпин по всьому тілу, і тут першу допомогу надає перекис водню. Є він і в аптечці водія, і в аптечці мандрівника, використовують перекис водню також для сеансів гірудотерапії.

Прочитати все

Як сіль на вустах…

 Колектив лікарів Львівської обласної дитячої спеціалізованої клінічної лікарні, хворі на муковісцидоз та їх родини

 …"Для мене "благородство" - синонім життя окриленого, яке покликане перерости себе і яке вічно прагне від того, чим воно стає до того, чим воно повинне стати. Коротко кажучи, благородне життя полярне життю нікчемному, тобто, інертному, закоркованому, засудженому на самого себе, оскільки ніщо не примушує його розімкнути власні межі. І людей, які живуть інертно, ми називаємо масою не через їхню чисельність, а через їхню інертність. Чим довше існуєш, тим важче переконуватись, що більшості не доступне жодне зусилля, окрім вимушеної реакції на зовнішню необхідність. Тому такими рідкісними на нашому шляху і такими пам'ятними є ті одиниці, що наче витворені нашою уявою, ті, які виявилися спроможними на самовільне та щедре зусилля. Це вибрані, нобелі, єдині, хто кличе, а не лише відгукується, хто живе життям напруженим і постійно вправляється в цьому"…

Хосе Ортега-і-Гасет.
"Повстання мас"
Дитина, яка при поцілунку "солона", швидко помре. Це спостереження було зроблено ще багато десятиліть тому. Згодом це захворювання, головним симптомом якого було надмірне виділення соленого поту та часто призводило до смерті, на основі виявлених змін в організмі назвали кистофіброзом (або муковісцидозом). Муковісцидоз, як системне спадкове захворювання, що передається аутосомно-рецесивним шляхом з ураженням екзокринних залоз, уперше виявив та виділив як клінічну одиницю вчений Фанконі та його учні ще в далекому 1935 році. Парадоксально, але з кожним роком ця недуга виходить усе далі й далі за тісні рамки педіатрії, трансформуючись зі сутнісно дитячої хвороби у хворобу дорослих. Сьогодні лікарі, які стикаються у своїй практиці з муковісцидозом, сумно констатують: на відміну від поширеного штаму "недуга молодшає", це надзвичайно складне генетичне порушення усе частіше діагностується у людей старшого та навіть похилого віку.

З огляду на велику мінливість ураження різних органів та розвитку симптомів у хворих, які a priori можуть бути носіями однакової мутації, для фахівців залишається невирішеною проблемою діагностика захворювання, адже усі ми знаємо, яку загрозу для здоров'я та, зрештою, і для самого життя пацієнта може становити помилковий діагноз та проведення абсолютно невмотивованої терапії. Один із хворих на муковісцидоз може народитися з ранніми проявами порушень процесу травлення (які можуть виникнути ще у внутрішньоутробному віці), а у іншого натомість спостерігається порушення в роботі дихальних шляхів аж після… 20 років, тоді як у більшості хворих початок цих порушень асоціюється з раннім дитинством. Лікар, безсумнівно, помітить усю серйозність ураження печінки (наприклад, холестатичний цироз або повторні панкреатити) у першого пацієнта, але респіраторні ознаки недуги в іншого він, на жаль, не виявить.
Прочитати все

Життя по-справжньому

 Наталка Дружбляк

 Навряд чи хтось недалекоглядний, наважившись на дискусію із цією жінкою, посміє дорікнути їй у можливій необ'єктивності. На якесь не надто осмислене звинувачення на кшталт: "Ви так думаєте тому, що ви – жінка", вона спокійно відповість: "Я так думаю тому, що це істина", з легкістю обеззброївши свого супротивника у словесній дуелі, який надовго залишиться подивованим спритністю оригінальної думки. 

Ви запитаєтесь, мої шановні читачі, наскільки складно спілкуватися з такою надзвичайно розумною самодостатньою жінкою, яка спромоглася максимально реалізувати себе як у професійному, так і в особистому житті; яка не гаяла дорогоцінний час на вирішення каверзної дилеми сучасної леді: "що ж обрати – кар'єру чи сім'ю?", а просто жила, захоплена вихором своєї невичерпної енергії, енергії, яка примушувала бодай якусь мікрочастинку світу крутитися довкола її динамічних ідей? Світу, що так рідко нагадує ідилічний гуртожиток, мешканці якого сповнені почуттям солідарності та приязні одне до одного? Я відповім вам – легко. Ця жінка вміє зачаровувати – досягнувши пенсійного віку, вона з потрійним ентузіазмом продовжила справу усього свого життя – лікувати людські серця від недуг значно складніших, аніж тимчасові амурні хвилювання. Знайомтеся – сьогодні в гостях у нашого видання кардіолог з колосальним професійним досвідом, яка стояла біля витоків налагодження роботи інфарктного відділення у 8-ій міській клінічній лікарні – Дунчич Лілія Григорівна.
...Біля тридцяти років тому зі шпиталю на вулиці Раппопорта у приміщення новозбудованої на той час лікарні переїхав колектив інфарктного відділення. Практично одразу після цієї вимушеної "міграції" його очолила наша героїня, яка продовжувала сумлінно виконувати свої обов'язки в якості незмінного керівника інфарктного відділення впродовж тих ж таки тридцяти років. До того, як прийняти надзвичайно важливе рішення – погодитись чи не погодитись на таку привабливу пропозицію (а ми не сумніваємось, сумнів не крився у виборі між "залишити все чи залишитись"), Лілія Григорівна певний час шукала свою нішу у медицині. Як і всі молоді спеціалісти, що окрилені урочисто врученим дипломом вирушили у тривалу мандрівку в доросле життя...
АГ: - Поділіться, будь ласка, з нашим виданням, чому ви обрали саме кардіологію, а не, скажімо, гастроентерологію або педіатрію? І взагалі, чому ви вирішили вступати до Львівського медуніверситету, адже світ, безсумнівно, втратив у вашій особі як мінімум ще одного хорошого математика, а як максимум – видатного вченого?
Л.Д.: -(Всміхається) Так, я справді з дитинства була настільки захоплена математикою, що не уявляла себе без цієї науки. Я приїхала до Львова, щоб поступити на фізико-математичний або біологічний факультет і змінила своє рішення... за одну ніч. Подивилася, як бідолашні абітурієнти пріють над підручниками, в яких детально описано увесь життєвий цикл комахи і зрозуміла, що це зовсім не те, чим я хочу займатися в житті. Взагалі не те. Знайома порадила мені здати документи в медичний університет (на той час – інститут), а зважаючи на те, що школу я закінчила з відзнакою (зрештою, як і школу вищу.- Прим. автора), вступити для мене не було завданням надзвичайної складності. На вступних випробуваннях і надалі в навчанні мені ой як знадобились знання точних наук! У медицині я знайшла і свою улюблену фізику, і біологію, і хімію, і навіть математику...

Прочитати все

З печаттю правди на душі

 Христина Дорожовець

З волі Всевишнього все в нашому житті позначено проминанням. Ото як зараз – майнуло літо у засвіти, не буде такого більше. Так і людські літа минають, та й люди минаються. А ті, хто живе далі, наступні, ще наступні зберігають про них спогади – річ на диво тривку в часі.

Є спогади ніби міцна нитка без вузликів, яку легко відмотувати з клубка. А є подібні до павутиння бабиного літа: ледве спіймаєш, а воно то плутається, то рветься. Цей нарис витканий саме з таких спогадів. Отож, три постаті за зламі двох епох львівської історії і львівської фармації: Терлецький, Гургула, Павенцький.
Терлецький
У 30-ті роки ХХ століття, тобто "за Польщі", як кажуть галичани, у Львові налічувалося 53 приватні аптеки, власниками яких були здебільшого поляки і євреї. І тільки одна-єдина аптека "Під Чорним орлом" належала українцеві Михайлу Терлецькому.
Відомо, що 1911 року Терлецький закінчив фармацевтичне відділення філософського факультету у Львівському університеті (в аптеці-музеї зберігається оригінал його диплому). Родина Терлецьких мала поля в Бориславі, Тустановичах на Львівщині, й коли там знайшли нафту, ці землі стали дуже дорогими. На кошти від продажу землі Терлецький у 1923-му викупив одну з найстаріших міських аптек на Ринку у попередніх власників – родини Склепінських – і керував нею до 1939 року, коли всі львівські аптеки були націоналізовані. Завдяки Михайлові Терлецькому аптека "Під Чорним орлом" стала своєрідним культурним осередком для зустрічей і співпраці української еліти в умовах польської експансії. У 1934 році зайшла суперечка між Терлецьким і магістратом міста за вивіски українською мовою на його аптеці, які муляли око міській владі. Але на її вимогу ліквідувати вивіски Терлецький заявив, що аптека здавна обслуговує українське населення, і вивісок не зняв.
Магістр Терлецький був людиною авторитетною. Під його керівництвом при аптеці існував Благодійний Фонд, Терлецький встановлював для земляків стипендії, на які вони навчалися у Львівському університеті. Щороку у нього працювали два-три студенти-фармацевти, яких він утримував. Також Михайло Терлецький безкоштовно постачав медикаментами лічницю Андрея Шептицького. Активіст товариства "Просвіта", "Рідної школи", збирач надбань української культури, меценат і шанувальник мистецтва...  Маючи добрий естетичний смак, він зібрав чудову колекцію творів живопису і графіки українських митців 20-30-х років ХХ століття. Серед них роботи О. Новаківського, М. Мороза, М. Бойчука, Я. Музики, М. Осінчука, С. Гординського, малюнки Л. Перфецького. Михайло Терлецький мав одну з кращих у Львові збірку українських екслібрисів. Після його смерті збірка розпорошилася – дещо потрапило до рук приватних колекціонерів, дещо –  в Національний музей.

Прочитати все
Досвід застосування препарату алерон у хворих
з алергічними захворюваннями

 

Підготувала Наталка Дружбляк 

Алергічні захворювання, зокрема, алергічний риніт, хронічна ідіопатична кропив’янка та атопічний дерматит є одними з найпоширеніших патологічних станів людини. 

 Хоча ці захворювання, зазвичай, не загрожують життю людини, проте вони можуть значно погіршити якість життя хворих (1,2,7,8). Алергічні захворювання мають  подібний патогенез і можуть розглядатися як місцеві прояви системної алергічної реакції. Одним з головних медіаторів алергічних реакцій є гістамін(3,4,5,6,7,9). Його вивільнення з клітин відбувається під впливом як імунологічних, так і неімунологічних стимулів. Із клітин він вивільняється під впливом фізичної травми, нейрогуморальної стимуляції, реакції „антиген-антитіло”, дії різноманітних хімічних факторів (на кшталт  протеолітичних ферментів, отрути, яку виділяють змії  чи комахи, морфію тощо) (1,2,4,9).
Широкий спектр фармакологічної дії гістаміну (а у цьому контексті варто зауважити, що упродовж останніх 50-ти років блокатори Н1 гістамінових рецепторів успішно  використовуються у терапії алергічних захворювань) визначає різноманітність клінічних проявів, які пов’язані з вивільненням гістаміну із опасистих клітин та базофілів. Зокрема, у повітрянопровідних шляхах спостерігається  набряк слизової оболонки носа, гіперсекреція слизу в носі, бронхоспазм і гіперпродукція слизу бронхіальними залозами, що проявляється у вигляді алергічного риніту. Типовими клінічними проявами дії гістаміну на шкірні покриви є відчуття свербежу та гіперемічна реакція, які прийнято трактувати у клінічній практиці як кропив’янку (1,5,7,10).
Відразу зауважимо, що саме алергічні риніти є надзвичайно великою проблемою, яка постала перед Всесвітньою організацією охорони здоров'я . Це широко розповсюджене  у світі захворювання, від якого потерпають від 10% до 25% усього населення земної кулі. Ситуація ускладнюється ще й тим, що розповсюдженість алергічних ринітів щороку зростає.  Алергічний риніт (АР)  стає причиною численних обмежень у фізичних, психологічних і соціальних аспектах життя, що значно знижує якість життя, порушує сон, а у деяких випадках створює проблеми в професійній кар'єрі хворого (1,8).  Важливість цієї проблеми зумовлена ще й тим, що алергічний риніт  є одним з факторів ризику розвитку бронхіальної астми. І хоча алергічний риніт, як правило, не є надто важким захворюванням, проте він суттєво коригує соціальне життя пацієнтів (1,4,6).

Прочитати все

БРОНХОБРЮ®, скажи  кашлю –  ні!

О. А. Федорова, к. м. н., кафедра терапії КМАПО ім. П.Л. Шупика 

 Як би ми не любили літа, приходить час прощатися з ним. Куди й поділися яскраве гаряче сонце, спекотне повітря, м'які обійми морських хвиль. Що ж, тепер нашими супутниками на кілька місяців стануть холод і сирість...  

Влітку ми зазвичай  забуваємо про застуду, але ж вона згадує про нас, варто тільки температурі повітря знизитися!  Мабуть, все-таки ми недостатньо загартовані й не готові протистояти примхам погоди.

Який симптом найчастіше з'являється при застуді?
Звичайно ж, кашель. Це одна з найчастіших причин, які змушують  звернутися до лікаря. Іноді кашель є і захисною реакцією організму. Різкі запахи, дим, холодне повітря можуть викликати кашель навіть у здорової людини. Завдяки кашлю в цьому випадку очищаються дихальні шляхи. Якщо подразнюючого чинника нема – кашель зникає, це нормальна реакція організму. А якщо кашель зберігається, то зі здоров'ям не все гаразд. Кашель  може бути симптомом великої кількості захворювань. Причому характер кашлю завжди особливий при певних захворюваннях.

Прочитати все

Використання ефірних олій у фармакотерапії

Г.В. Крамаренко, М.Л. Люта, Н.В. Шаповалова, О.В. Дорощук,
Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького

Ефірні олії - багатокомпонентні суміші летких органічних сполук, що утворюються в рослинах і мають притаманний для них запах. Завдяки цій багатокомпонентності ефірні олії широко використовуються як компоненти лікарських засобів, а також у парфумерній та харчовій промисловості.

Аналізуючи застосування ефірних олій в медичній практиці, треба відзначити, що їх призначають як біологічно активні складники різного спрямування і як коригенти смаку та запаху. Як біологічно активні сполуки ефірні олії  м’яти, шавлії, материнки, валеріани, лаванди мають седативну дію; ефірні олії м’яти, апельсина, ромашки, коріандра – жовчогінні; ефірні олії м’яти, аїру, ялиці, шавлії, ромашки гальмують утворення сечових конкрементів і полегшують їх виведення з сечею; ефірні олії  аїру, анісу, гвоздики, материнки, лаванди, м’яти, розмарину, евкаліпта, ромашки, чайного дерева, шавлії використовуються при запальних стоматологічних захворюваннях; ефірні олії лаванди, шавлії, м’яти, евкаліпта, чебрецю, меліси, ромашки, ялівцю, полину, деревію, кедра, кипариса,  ялиці, сосни застосовують при запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів; ефірні олій м’яти, ромашки, шавлії, евкаліпта, фенхеля, лаванди, чайного дерева, лимонна, розмаринову – у дерматологічній практиці; ефірні олії м’яти, чебрецю, евкаліпта, гірчичну, базилікову, лавру китайського – як болезаспокійливі засоби при м’язових і суглобових захворюваннях. Як коригенти смаку найчастіше використовують ефірні олії анісу, апельсина, лимона, м’яти, помаранчеві, рідше - троянди, кропу, фенхеля, евкаліпта [1, 3, 4, 7-13].

Важливою є роль ефірних олій при лікуванні стоматологічних захворювань, адже ефірні олії як багатокомпонентні суміші природних БАР мають широкий спектр терапевтичних можливостей, в тому числі до патогенних мікроорганізмів, вірусів, грибів і не викликають системних порушень зі сторони функцій організму. Специфічність ефекту ефірних олій полягає в тому, що не спостерігається звикання патогенної флори до їх дії. У таблиці 1 подано інформацію про склад, фармакологічну дію ефірних олій, які часто застосовуються в стоматологічній практиці [1, 7-12].

Прочитати все
Материнське молоко - запорука здоров'я в майбутньому

 

Наталка Дружбляк

 5 жовтня у приміщенні актового залу теоретичного корпусу Львівського медичного університету імені Данила Галицького відбулася конференція, присвячена “Сучасним питанням дитячої гастроентерології та вигодовування дітей”, ініційована українським представництвом компанії Nutricia, яка позиціонує свою продукцію, як продукцію вибору №1. Щоправда, з невеликим уточненням – після грудного молока.

Проблема штучного вигодовування дітей апріорі новою не є. Науковці, намагаючись відшукати найоптимальніший замінник материнського молока, залишаються прибічниками природного вигодовування, яке дозволяє дитині уникнути специфічної реакції наразі ще слабкого організму на певні речовини. Алергія найчастіше виникає у ранній період життя дитини, яка отримала у спадок від своїх батьків не лише звички чи характерні зовнішні риси, але й реакцію імунної системи, що може не сприймати ті чи інші речовини, які потрапляють в організм малечі з їжею. Правда, алергія не є виключно спадковою хворобою, тож жоден спеціаліст не зможе бути впевненим на 100%, що у новонародженої дитини не виникне перешкоди у її здоровому розвитку (власне, перешкоди, позаяк більшість лікарів ще й досі трактує наслідки алергії лише як певний дискомфорт з огляду на цілу низку її малоприємних проявів). 
Перша доповідь, яка прозвучала на зустрічі, висвітлювала специфіку “Дитячого харчування та імунітету”. Професор Сергій Леонідович Няньковський, завідувач кафедрою неонатології Львівського національного медичного університету, у загальних рисах охарактеризувавши імунну систему, зауважив, що насправді “60-70% імунних клітин міститься саме у кишково-шлунковому тракті”, а це змушує нас закцентувати більшу увагу на проблемах у сфері гастроентерології.
"Існує екзогенна система, як травна система, імунна система, як компонент системи харчування та внутрішньоклітинна система деградації. Для узгодження цих систем використовуються різноманітні сигнальні молекули, в тому числі IgE, молекули головного комплексу істосумісності та молекули теплового соку. Те, що харчування впливає на імунітет, підтверджено цілим рядом досліджень. Наприклад, білкова енергетична недостатність може спричинити пригнічення тимусу, а також пригнічення функцій лімфоцитів, селезінки, певної загальної та імунної анергії і гіпогаммаглобулінового зниження кількості Т-лімфоцитів, сповільнення хемотаксизу лімфоцитів та недостатності фагоцитозу.

Прочитати все
Зіртек - унікальне співвідношення ефективності та безпечності

 

Олена Гуцало
Матеріали надані Представництвом компанії «Солвей Фармацеутікалз ГмбХ» в Україні

Широка розповсюдженість алергічних захворювань (більше 20% населення планети) перетворили проблему алергії в глобальну медико-соціальну проблему.

Враховуючи щорічний ріст алергопатології, повсюдно зареєстрований (до 40% хворих на алергію в популяції, кожний третій мешканець планети страждає на алергічний риніт і кожний десятий – на бронхіальну астму), можна говорити про епідемії алергії, яка заполонила більшість країн світу наприкінці минулого століття і має тенденцію до росту в XIX столітті. Як продемонстрували дослідження останніх 30 років, поширюваність алергічних захворювань повсюдно подвоюється кожних 10 років. За даними ВООЗ,  сьогодні близько 5% дорослого населення і 15% дитячого страждають на алергічні захворювання.
У зв'язку зі значним розповсюдженням алергічної патології у дітей великої актуальності набуває проблема сучасної діагностики і профілактики цих захворювань. Раннє використання антигістамінних препаратів здебільшого може попередити розвиток каскаду алергічних реакцій і захворювань.
Є кілька класифікацій антигістамінних препаратів, найчастіше їх поділяють на препарати першого і другого покоління. До препаратів першого покоління зараховують тавегіл, супрастин, димедрол, діазолін та інші. Прийом цих засобів характеризується (Г.Н. Драннік, 2003, 2006, І.С. Гущін, 2000):
- короткочасністю терапевтичної дії (1,5-2 години);
- неповною пов'язаністю з Н1-рецепторами (30%);
- порівняно високими терапевтичними дозами і багаторазовими прийомами на добу;
- прохідністю через гематоенцефалічний бар'єр;
- кокаїноподібною (місцевої анестезії) дією;
- тахіфілакцією (звикання через 7-12 діб);
- неселективністю дії - пов'язаністю з М-холінорецепторами, альфа-адренорецепторами;
- стимуляцією апетиту.
Антигістамінні препарати першого покоління, крім основної протиалергійної групи, викликають чимало небажаних ефектів: сонливість, втомленість або збудження, порушення координації руху, концентрації уваги, запаморочення, головний біль, зниження АТ, частий пульс, біль у шлунку, закреп, нудоту, блювоту, у тяжких випадках - бронхоспазм, погіршення дренажу бронхів, порушення сечовипускання, зниження гостроти зору, збільшення ваги тіла; необхідна заміна препарату, застосування великих доз.
Потреба у високоефективних антигістамінних препаратах, які не мають побічної дії, характерних для препаратів першого покоління, сприяла створенню нових блокаторів Н1-гістамінових рецепторів другого покоління. Ефективність різних представників антигістамінних препаратів нового покоління різна і залежить від фармакологічних особливостей, а також визначається наявністю протизапальної активності, яку демонструє антигістамінний препарат другого покоління - Зіртек.
MPI (Minimal Persistent Inflammation), або мінімальне персистуюче запалення можна визначити як запальний процес, який постійно відбувається (навіть при повній відсутності симптоматики) у пацієнтів з алергією, які схильні до алергенів.
Мінімальне персистуюче запалення характеризується інфільтрацією запальними клітинами (еозинофілами і нейтрофілами), а також експресією ICAM-1 (рисунок 1).[1] Власне, симптоми алергії не можуть більше розглядатися як єдиний маркер алергічного захворювання.
 Помітна алергійна симптоматика - це лише "пік алергічного айсберга". При цьому, запалення і сенсибілізація, відіграючи величезну роль у патогенезі, ніяк не проявляються, але обов'язково наявні при алергічному захворюванні. [2,3] Такі алергічні захворювання, як бронхіальна астма, атопічний дерматит і алергічні риніти навіть в період клінічної ремісії повинні розглядатися як хронічні запальні захворювання, а пацієнти повинні отримувати протизапальну терапію.[4-7]

Прочитати все

Вітчизняна педіатрія: більше оптимізму!

Христина Дорожовець   

"Свідома, творча та професійна педіатрична громада гідно приймає виклики сьогодення і відповідає на них. 

Спільними зусиллями педіатрів відродиться і престиж, і гідне визнання, в тому числі матеріальне, цієї професії". Таким був лейтмотив IV Конгресу педіатрів України під назвою "Сучасні проблеми клінічної педіатрії". Конгрес відбувся 17-19 жовтня у Києві під егідою Академії медичних наук України, Асоціації педіатрів України, Інституту акушерства та гінекології АМН України та Національного медичного університету ім. О.О.  Богомольця.

Наукову програму конгресу склали лекції провідних вчених з основної тематики, доповіді на пленарних і секційних засіданнях, дискусії на симпозіумах та семінарах. На захід з'їхалися організатори охорони здоров'я, провідні вітчизняні та зарубіжні вчені, лікарі-педіатри з усіх областей України. Своєю участю конгрес вшанували міністр охорони здоров'я України Юрій Гайдаєв, Президент Академії медичних наук України, академік НАН і АМН України Олександр Возіанов, Президент Асоціації педіатрів України Юрій Антипкін, голова комітету з питань охорони здоров'я Верховної Ради України Тетяна Бахтєєва, ректор Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця Віталій Москаленко, директор департаменту медичних програм Фонду "Україна 3000" Віра Павлюк, начальник відділу охорони здоров'я матері та дитини Міністерства охорони здоров'я України Валентина Педан.

Прочитати все

Топічні кортикостероїди в дитячій дерматології:
проблеми вибору оптимального препарату

Н.Г.Білаш,
дитяча обласна клінічна лікарня, м. Полтава

 Шкіра - найбільший і “соціально значимий” орган людини. Від її стану в багатьох випадках залежить як самопочуття, так і сприйняття людини навколишніми. Біологічне значення шкіри для збереження здоров'я організму в цілому неможливо переоцінити. 

Шкіра є “прикордонним” органом, що виконує роль захисного бар'єру між навколишнім середовищем і організмом. Факторами, які забезпечують захисні властивості шкіри, є:

- кератинізація шкіри;
- стан рН її поверхні;
- пігментоутворення;
- стан секреції сальних залоз і потових залоз;
- регуляція температури тіла;
- імунні властивості;
- резорбтивна функція;
- участь у водно-сольовому обміні.

Властивості шкіри міняються протягом життя - у кожний період вона має свої собливості. У дитячому (а особливо у ранньому дитинстві) віці захисні властивості шкіри виражені слабше. Вона легше піддається зовнішнім впливам, що зумовлено деякими анатомо-фізіологічними особливостями.

Механічна стійкість шкіри прямо пропорційна товщині її нормального рогового прошарку. Він є бар'єром проти сонячних впливів.

У ранньому дитячому віці роговий прошарок більш тонкий (у 1,5-2 рази тонший, ніж у дорослої людини). Кровопостачання шкіри сильніше, сама шкіра містить більше води. Зв'язок між епідермісом і дермою не міцний.

Прочитати все

Основи здоров'я по-німецьки

Христина Дорожовець 

 Речі пізнаються в порівнянні. Національні характери теж. Тому славнозвісний розмах слов'янської душі набуває виразності щойно на тлі нордичної рівноваги. Приклади? О, під час нашої мандрівки до німецького Дрездена їх було багато! 

Треба віддати нащадкам готів належне – в них багато позитивних рис: висока побутова культура і культ порядку, педантизм і раціоналізм. Уся ця німецька правильність почасти імпонує, почасти напружує. Легку напругу можна ефективно зняти добірним місцевим пивом – перевірено на собі, ну а в складніших випадках допоможе хіба аптека. Причому, не обов'язково ліками, а вже самим своїм мікрокліматом.

Дрезденська галерея аптек

З історичного погляду, більш цінними є аптеки прилеглих до центру дільниць, а не центральні, які, очевидно, разом зі старими будівлями стали жертвою бомбардувань Дрездена під час Другої світової війни. Крім того, за центром аптек явно більше. Наша фотокамера охопила добре збережені елементи декору та інтер'єру давніх дрезденських аптек, але... хто бачив львівські автентичні аптеки, того дрезденськими не здивуєш. Зате з усіх закладів у Дрездені саме аптеки мають найпомітніший фірмовий знак – велику готичну червону літеру А. Її кріплять на фасаді біля аптечної вивіски. Дрезденські аптечні вивіски за малим винятком не запам'ятовуються. Стримані, переважно червоного кольору, неонові, слово аpotheke входить до назви закладу. Назва аптеки здебільшого відповідає назві вулиці, де розташована аптека, або найближчої пам'ятки архітектури чи культури, наприклад, Kronen-Apotheke, Kreuz-Apotheke, Zwingli-Apotheke, Rathaus-Apotheke Weixdorf. У назві аптек фігурують також імена батьків медицини і фармації (Парацельса, Авіценни, Галена, Ескулапа), відомих історичних постатей та уславлених німців (короля Августа, Шіллера, Канта, Роберта Коха, Шумана), назви флори (арніка, лілія, троянда, лаванда) та фауни (слон, лев, їжак) тощо.

Прочитати все

Використання препаратів ЕВКАЗОЛІН та ПІНОВІТ у  ринології 

І.С. Зарицька, старший науковий співробітник
відділу запальних захворювань ЛОР-органів НДІ отоларингології ім. О.С. Коломійченка
 

У структурі захворюваності ЛОР-органів хвороби носової порожнини та приносових пазух за своєю поширеністю є лідерами. Серед них найчастіше зустрічається патологічний стан, зумовлений запальними процесами, а саме гострий і хронічний риніт, синусит. Одним з основних завдань лікування пацієнтів із запальними захворюваннями носової порожнини та приносових пазух є відновлення носового дихання і, відповідно, природної вентиляції приносових пазух. Для цього найчастіше використовують так звані носові судинозвужувальні краплі/спреї (топічні деконгестанти). Існує кілька десятків таких препаратів-генериків, однак основних діючих речовин, які входять до їх складу, не так  багато. Це оксиметазолін, ксилометазолін, нафазолін, тетризолін, трамазолін. У комбінації з іншими лікарськими засобами (ЛЗ) також використовують фенілефрин і туамінгептан. 

ЕВКАЗОЛІН
 Одним із відомих ефективних топічних деконгестантів є препарат ЕВКАЗОЛІН виробництва ВАТ "Фармак". Основні складові ЕВКАЗОЛІНУ — 0,1% розчин ксилометазоліну гідрохлориду та евкаліптова олія. У Київському НДІ отоларингології ім. О.С. Коломійченка (надалі — Інститут отоларингології) проводилося клінічне дослідження препарату ЕВКАЗОЛІН, результати якого довели доцільність та ефективність його використання при лікуванні пацієнтів з гострими ринітом і риносинуситом. У групі пацієнтів, під час лікування яких використовували ЕВКАЗОЛІН, було досягнуто більш швидке відновлення носового дихання і зменшення проявів запального процесу порівняно з групою пацієнтів, у яких використовували референтний препарат ксилометазолін імпортного виробництва. Таку перевагу комбінованого препарату ЕВКАЗОЛІН можна пояснити специфічною протизапальною дією евкаліптової олії. У відділі запальних захворювань ЛОР-органів Інституту отоларингології ЕВКАЗОЛІН успішно використовують для лікування пацієнтів з гострим середнім отитом для більш швидкого відновлення функції слухової труби, а також для діагностичних маніпуляцій, після різних хірургічних втручань у носовій порожнині та приносових пазухах.

Прочитати все

Хімічні лабіринти кави

Підготувала Наталка Дружбляк

 У Вас ніколи спозаранку не виникало бажання чогось випити? Чи, скажімо відвертіше, напитися досхочу так, щоб організму вистачило необхідної йому дози щонайменше години на дві? Адже саме через такий, не надто великий, проміжок часу Ви нарешті втрапите на своє місце праці, а вже тоді...

Заповнюючи своє улюблене маленьке горнятко чорною оксамитною рідиною зі знайомим гіркувато-примхливим ароматом Ви віддаєтесь на поталу кавовій традиції, історична тривалість якої воістину зачаровує...

Чим саме є кава – звичайнісіньким напоєм, природніми ліками чи отрутою сповільненої дії – достеменно не знає ніхто. А проте, мабуть не варто ще раз нагадувати, що навіть крихітна філіжанка кави може спричинити появу відчуття хворобливої тривожності, страху, серцебиття, головний біль, підйом артеріального тиску, безсоння та шум у вухах. І хоча навряд чи токсичність кави можна порівняти з токсичністю синильної кислоти, однак, той скромний і малопомітний в історії факт, що у Швеції двічі, у 1816 та 1822 роках забороняли розповсюджувати цей шкідливий, на перший погляд, напій, чомусь не викликає жодного здивування у людини ХХІ століття. У Франції, країні, в якій традиційне споживання на сніданок круасанів не можливо уявити без горнятка кави, до неї також завжди ставилися доволі упереджено. Як влучно (хоча і самоіронічно) зауважував великий Вольтер: "Незабаром мине 80 років з того часу, як я розпочав себе знищувати цією отрутою". І у цій фразі невипадково сконцентрувався фокус зору тодішньої громадської опінії, яка, як відомо, мінлива, неначе погода.

Прочитати все

СТРЕЗАМ: коли на душі неспокійно

Матеріали для написання статті
надані представництвом компанії
“Брюфармекспорт” в Україні

 Ми живемо в божевільному ритмі, намагаючись усюди встигнути, ставлячи перед собою іноді нереальні цілі, майже не думаючи про те, як наш організм усе це витримує.  

Нас переслідують стреси, безсоння, хронічна втома. Свою дратівливість, емоційність до часу носимо в собі. Розплата за поспіх, приховані емоції, швидкість і знервованість — ось цілий клубок новітніх хвороб цивілізації.


Прагнення "догнати" і "перегнати", "бути на висоті", "не втратити можливості", постійне очікування труднощів, шматок хліба, зароблений тяжкою працею, глибоке і болісне переживання професійних і особистих проблем - постійні супутники сучасної людини. Форсування власних сил і можливостей - причина стресу. І він не мине непоміченим. Людина занадто замикається в собі й на своїх проблемах, гірше сприймає навколишню реальність і, нарешті, заганяє себе в тупик. За будь-яких, здавалося б, типових проблем виникає тривога, страх. Щоб якось заспокоїтися, багато хто вдається до популярних заспокійливих засобів (у склад яких, зокрема, входять валеріана, пустирник, хміль, м'ята, піон, меліса та ін., а також броміди). Ефективно усуваючи такі симптоми, як знервованість, дратівливість, збудження, поліпшуючи сон, вони у той же час не впливають власне на почуття тривоги, оскільки не здійснюють впливу на механізми розвитку цього стану в центральній нервовій системі. Отже, всі седативні засоби в цьому випадку можна застосовувати тільки для усунення супутніх невротичних проявів, але не як інструмент лікування тривоги. За таких обставин особливо зростає роль провізора, його грамотної поради. Саме він має зорієнтувати відвідувача аптеки у всій різноманітності препаратів і порадити йому звернутися до лікаря для призначення ефективного засобу, який допоможе усунути тривогу.

Прочитати все

Від Львова до Познані, від Познані до Львова

Наталка Дружбляк  

 Людина, яка багато читає, спілкується з багатьма людьми та багато подорожує навряд чи колись скаржитиметься на кепську пам’ять, або мізерний словниковий запас або, що ще гірше, інтелектуально-креативне виснаження (на кшталт “не знав, не знав і… забув”).  

Той, кому вперше в голову прийшла ідея зібрати в одному місці багацько мудрих людей, яким є, що сказати, безумовно, заслуговує на лаври генія. Ми не будемо наразі дошукуватись по закапелках історії, кому належить авторство цієї ідеї, але в історію усе ж таки зазирнемо. В недалеку історію, яка ще не встигла просякнути запахом нафталіну. Навпаки, можна сміливо заявити, що це ще зовсім не історія. Це – сучасність, зрима дійсність, та, що зародилась не так давно, проте залишає за собою право на перспективне продовження у майбутньому. “Досить гри словами!” – чую, як вимагають від автора цієї статті наші шановні читачі. Отож, привідкриваємо завісу…


Викладачі фармацевтичного факультету Медичної університету імені Кароля Марцінковського у Познані досі пригадують, як шість років тому на ХVІІІ науковий з’їзд Польського фармацевтичного товариства завітала делегація з фармацевтичного факультету Львівського медичного університету. Тоді ця запланована (але запланована дещо спонтанно) зустріч нагадувала радше побіжне знайомство. Ненав’язливе та не сповнене надмірного ентузіазму. Навряд чи тоді бодай хтось як з української, так і з польської сторони міг передбачити, що вже у найближчому майбутньому цей контакт, пройшовши усі етапи свого природного дозрівання, переросте у справжню дружбу – з традиційними очікуваними візитами, новими знайомствами, черговими науковими звершеннями та обміном досвідом, надто важливим аспектом інтелектуального розвитку. Настільки важливим, що ніхто з науковців не наважиться ним знехтувати.

Прочитати все

У пошуках Святого Граалю…
операційної

Підготувала Наталка Дружбляк 

 Сьогодні без знеболювання складно уявити навіть процедуру лазерної депіляції, що вже й говорити про видалення зубів чи незначне хірургічне втручання з ледь помітним вензелем на шкірі, витвореним делікатним тисненням скельпеля в руках умілого хірурга. 

Саме анестетики стали опорою сучасної медицини і щороку лишень у Сполучених Штатах 27 мільйонів людей систематично витягають зі свого гаманця (чи з банківських рахунків) хрусткі зелені банкноти. Аби полегшити біль, заспокоїти нерви та… зімітувати стан непритомності. Авжеж, позбавлення від малоприємних проявів існування базового індикатора стану здоров’я людського організму є важливішим, аніж сам факт небезпечного наближення до порогу смерті. Доза анестетика, достатня для того, щоб людина заснула, не набагато менша від летальної. І тільки кваліфікований анестезіолог здатен визначити безпечну дозу знеболювального.


Спроби провести безболісну операцію здійснювались ще задовго до нашої ери. Тодішні хірурги використовували настої з індійських конопель, маку, блекоти та кореня мандрагори (так-так, саме тієї успішно містифікованої рослини, яка, буцімто, при висмикуванні з ґрунту кричить, неначе людина, що відчуває несамовитий біль). А у середні віки цирульники (саме вони “спеціалізувалися” на ампутаціях кінцівок) попросту міцно притискали судинно-нервові сплетення, що спричиняло оніміння тих чи інших частин тіла, а перед самою операцією давали пацієнту непристойно велику дозу алкоголю. Звісно, усі ці засоби були малодієвими, тож хірурги намагалися виховати у хворого “серце, неприступне для страху і жалощів” (Цельс). Позаяк першочерговим завданням хірургів було не лише успішно провести оперативне втручання, але й скоротити тривалість больових відчуттів до мінімуму, лікарі розробляли техніку іноді надшвидкого оперування. Наприклад, відомий хірург М.І Пирогов здійснював резекцію плечової кістки чи розкриття сечового міхура для видалення каміння за… 2-3 хвилини! Хірурги настільки звикли до постійних криків та стогонів своїх пацієнтів, що вважали це цілком прийнятним, звичайним, неминучим явищем. Як стверджував хірург Вельпо у 1839 році: “Уникнути болю при операціях – химера, від якої чим раніше відмовишся, тим краще”.

Прочитати все
Перетравити інформацію

 

Юлія Баткіліна 

24-25 жовтня в харківському Інституті охорони здоров’я дітей та підлітків відбулася науково-практична конференція «Дитяча гастроентерологія: можливості та перспективи». 

Як завжди на таких заходах, перші порції відомостей та новин виливалися на відвідувачів ще у коридорі, зі стендів фармкомпаній, столів з буклетами та листівками, із полиць з новими книжками. Пропонували свою продукцію та заохочували лікарів-практиків такі компанії, як "Мегаком", МПКФ "Спіруліна ЛТД",  ЗАТ НВЦ "Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод", Astellas, Phytopharma, Dr. Reddy’s, Institut rosell, Mili healthcare, "Біттнер", Multi-tabs.


В залі годі було шукати вільного місця. Аудиторія зібралася зацікавлена та велика, та і доповідей було багато. Крім звичайних лікарських рекомендацій, обговорювали і щоденні проблеми, і навіть один цікавий винахід (про це - згодом). Хотілося б зупинитися хоча б на частині того, що пролунало в залі, аби читач міг скласти своє враження про конференцію.


Л.К. Пархоменко у доповіді "Кислотозалежні  захворювання у підлітків: від Маастрихту 1 до Маастрихту 3" розповіла про те, для чого потрібна в організмі соляна кислота, та охарактеризувала різноманітні групи захворювань, пов’язаних зі зміною у її виділенні. Названо було і кілька видів препаратів, що можуть зарадити при такій хворобі, зокрема Гастроцепін, Н2-гістаміноблокатори. Застосування останніх призводить до того, що секреція деякою мірою знижується. Вони мають чітко встановлений механізм дії.

Прочитати все
Кафедра фармакології: інтелектуальний Ренесанс
тривалістю 110 років 
Наталка Дружбляк 
 Ювілей не обов'язково заслужити, часом досить просто почекати.  
 
Для кафедри фармакології, яка цьогоріч святкує 110 річницю від дня свого заснування, це напівжартівливе правило спрацьовує у його двозначній специфіці: "Materia Medica" дочекалася такої немаленької "круглої дати", водночас заслуживши своєю історією, сповненою вагомими науковими відкриттями, на визнання. І, зауважимо, не лише в рафінованих академічних колах... 

Упродовж 1784-1805 років Львів переживав своєрідний "інтелектуальний Ренесанс". У 1784 році було повторно відкрито Львівський університет (заснований у 1773-му на базі Єзуїтського Колегіуму і згодом ліквідований у зв'язку з припиненням діяльності ордену єзуїтів) і в ньому створено кафедру фармакології. Професори Бурхард Щіверек, Бальтазар Хакет, Якуб Костжевскі та Антоні Мархер першими читають свої лекції для студентів факультету фармації.
Прочитати все

Сучасні підходи до лікування риніту у дітей

Т.П. Бинда , О.І. Сміян,
медичний інститут Сумського державного університету 

 Гострі респіраторні інфекції займають провідне місце в структурі загальної захворюваності людей. При цьому найбільшу актуальність проблема гострих респіраторних захворювань (ГРЗ) має в педіатричній практиці.  

Так, встановлено, що у дітей захворюваність на  грип та інші ГРВІ в 2,7-3,2 разу вища, ніж у дорослих. При цьому найвищий рівень захворюваності  респіраторними інфекціями відзначається у дітей, які почали відвідувати дитячі колективи. Слід підкреслити, що факторами, які сприяють частому виникненню  ГРВІ, є анатомо-фізіологічні особливості слизової оболонки верхніх дихальних шляхів: значна васкуляризація, недостатня функція мукоціліарного ворсинчастого апарату. Широкому розповсюдженню ГРВІ також сприяють шляхи передачі інфекції – повітряно-крапельний та контактно-побутовий (особливо актуальний для риновірусів), а також велика кількість респіраторних збудників (більше 150!). При цьому  різноманітність їх серотипів та нестійкий імунітет після інфекції визначають можливість повторного розвитку захворювання.


Для більшості гострих респіраторних захворювань характерні прояви  риніту. Останній може бути як самостійним захворюванням, так і одним із симптомів гострої респіраторної вірусної та бактеріальної інфекцій (грип, парагрип, аденовірусна інфекція, кір, дифтерія тощо). Риніт – це запалення слизової оболонки порожнини носа, яке супроводжується одним або кількома основними клінічними симптомами: закладеністю носа, ринореєю, чханням і свербежем.

Прочитати все

Селен на захисті імунної системи

Олег Мальований,
заступник голови міжнародного
товариства пропагування здорового
способу життя  "Людина+Природа"

 у престижному науковому журналі "Journal of the American Medical Association" були опубліковані результати дослідження, що стало, мабуть, найбільш успішним в галузі профілактики раку. У цьому дослідженні, що тривало десять років і проводилося за підтримки  Національного інституту раку США, брало участь 1312 добровольців (75 відсотків з них — чоловіки). 

Учасники експерименту щодня одержували по 200 мг селену, отриманого із дріжджів. Серед тих, хто приймав селен, смертність від трьох найпоширеніших видів раку (легень, простати, товстої та прямої кишки) знизилася на 49 відсотків. Результати цього дослідження були покликані змінити усталені погляди як на профілактику раку, так і на прийом біологічно активних харчових добавок взагалі. Із цього дослідження були зроблені однозначні висновки, що для оптимального захисту від раку організму потрібно більше селену, ніж його може дати їжа. Додатковий прийом цього мікроелементу забезпечує відмінний і до того ж недорогий захист від цієї смертельно небезпечної хвороби.


Наступні дослідження лише підтвердили те, що було вже відомо: селен — потужний імуномодулюючий і протираковий засіб, що має широкий позитивний вплив на весь організм. Жоден з мікроелементів не має такого значення в системі антиоксидантноого захисту, як селен. При відсутності селену неможливий синтез глутатіонпероксидази — ферменту, що проявляє сильну антиоксидантну дію. Дефіцит селену робить величезний пролом у захисті організму від хвороб, пов'язаних із впливом вільних радикалів. Встановлено, що в регіонах планети з вищим вмістом селену в ґрунті істотно знижена захворюваність на рак легень, прямої кишки, сечового міхура, стравоходу,  матки. Фінські дослідники виявили, що рівень селену в організмі чоловіків, хворих на рак, істотно нижчий в порівнянні зі здоровими ровесниками.

Прочитати все

У затінку сакури

Христина Дорожовець
Світлини з особистого архіву п. Ігоря Зорія

 Суші, ікебана, кабукі, саке, ґейша, кімоно, сумо, бонсаї...  

Здогадалися, куди ми хилимо? Атож, після численних мандрівок Європою “Аптеці Галицькій” закортіло майнути у зовсім протилежний бік, де займається світанок світу. А тут і гід нагодився – львів'янин, викладач японської мови Ігор Зорій бував у Японії кілька разів і вміє так заінтригувати нею, що слухали б не наслухалися його розповідей про цю таємничу країну.

Тиша, мир і лад.
Десь там межи скель
цвіркотіння цикад.


Чимало наших непідготовлених співвітчизників переживають від першої зустрічі з Японією культурний шок. Там не просто по-іншому, ніж у нас, там абсолютно все по-іншому! Починаючи з будови міст. В Японії не існує такого поняття, як центр міста. Європейські міста традиційно розбудовувалися навколо головної, ринкової площі, а сучасний японський мегаполіс поділений на дільниці зі станціями вздовж маршруту електропоїзда. Центром громадського життя вважається власне найближча до залізничної станції околиця.

Прочитати все

Для майбутнього без СНІДу

Підготувала
Марія Кульчицька-Волчко

 В умовах епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні важливим завданням є зниження частоти передачі ВІЛ від матері до дитини. 

Важливу та надзвичайно актуальну  роботу на цій ниві провела доктор медичних наук С.П. Посохова.
У своїй дисертації на тему "Прогнозування, профілактика та шляхи зниження перинатального інфікування при ВІЛ-інфекції"  вона  подала нове вирішення сучасної наукової проблеми – попередження материнсько-плодової трансмісії ВІЛ на підставі концепції прогностичного підходу до оцінки факторів ризику перинатального ВІЛ-інфікування та розробки науково обґрунтованої системи цілеспрямованої профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини для зниження перинатальної захворюваності та смертності.  Суть цієї роботи - далі.


За даними Європейського центру епідеміологічного моніторингу ВІЛ-інфекції/СНІДу, за рядом індикаторів масштабності епідемії Україна займає провідне місце в Європейському регіоні. Тому, на фоні загального збільшення кількості ВІЛ-інфікованих, у тому числі вагітних та народжених ними дітей, актуальною проблемою є попередження передачі ВІЛ від матері до дитини.


Відомо, що рівень материнсько-плодової трансмісії ВІЛ (МПТВ) залежить від багатьох факторів, які ще повністю не вивчені і не пояснені. Передача вірусу може здійснюватися внутрішньоутробно, під час пологів та при грудному вигодовуванні. Так, питома вага внутрішньоутробної передачі ВІЛ від матері до дитини становить 23-27% випадків, під час пологів – 65-70%, у разі грудного вигодовування - 12-20% (D.V. Landers, M. Temmerman, L. Mofenson, 2001, K.A. Nielsen, G. Jourdain, H. Minkoff, 2003).

Прочитати все

Під прицілом TORCH-інфекцій

Підготувала
Марія Кульчицька-Волчко

Однією із  глобальних проблем сучасної медицини  є інфекції, рівень та тяжкість яких значною мірою визначають захворюваність та смертність населення.  

Особливо актуальною ця проблема є для вагітних жінок, новонароджених та дітей раннього віку. Так, доведено, що в структурі перинатальної смертності внутрішньоутробні інфекції становлять 65-70%. А частота діагнозу "внутрішньоутробна інфекція" конкурує з частотою діагнозу "гіпоксично-ішемічне ураження ЦНС".


Перинатальний період починається з 24 тижнів гестації, охоплює антенатальний, інтранатальний та ранній неонатальний періоди, або перші 168 годин життя дитини. Він займає всього 0,5-0,6% від загальної тривалості життя людини. Водночас саме протягом перинатального періоду існує найвищий ризик формування патології, захворюваності та смертності порівняно з іншими періодами життя.


Перинатальні інфекції (TORCH-інфекції) - це інфекції, що можуть передаватися від матері до плоду та призводити до патологічних змін та летальних наслідків. якщо для майбутньої мами наявність цих інфекцій не становить особливої загрози, то для дитини вона може бути смертельною.

Прочитати все

Фітобіотик Умкалор - препарат на основі цілющої сили природи

для лікування інфекцій респіраторної системи

 Незважаючи на наявність в арсеналі лікаря сучасних синтетичних противірусних, антибактеріальних, імуномодулюючих та інших лікарських засобів, проблема респіраторних інфекцій, як і раніше, є досить актуальною.  

Системну антибактеріальну терапію інфекційних захворювань дихальної системи проводять лише за наявності обґрунтованих показань, в той час як майже всі лікарські засоби для лікування цієї патології є симтоматичними. Тому останнім часом посилився інтерес до рослинних засобів, які впливають на фізіологічні процеси природними, властивими організму та біологічно необхідними йому речовинами. За ефективністю такі засоби у багатьох випадках не поступаються синтетичним препаратам. Одним із таких засобів є фітобіотик з противірусною, антибактеріальною та імуномодулюючою дією Умкалор, котрий, з одного боку, має широку доказову клініко-експериментальну базу, а з другого - не має побічних ефектів, характерних для синтетичних антибіотиків. Цьому унікальному препарату було присвячено цикл конференцій “Сучасні проблеми клінічної педіатрії”, які мали великий успіх у Західному регіоні: Чернівцях, Ужгороді, Івано-Франківську та Львові.

Прочитати все

Застуда складає зброю!

Матеріал наданий компанією
Д-р Редді’c Лабораторіс Лтд

 Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) залишаються найбільш розповсюдженими захворюваннями у зимовий час. Щорічно вони завдають значної шкоди людському здоров’ю, що викликає необхідність розробки ефективних схем лікування.  

Американські вчені з Пітсбурзького університету довели, що  однією з причин розвитку симптомів застуди та грипу є збільшення кількості гістаміну в організмі людини. Саме гістамін викликає такі небажані симптоми, як закладеність носа, чхання, свербіння в носі, ринорею, ниючий біль в носоглотковій ділянці, сльозотечу. Ці симптоми схожі з алергічними проявами, тільки перебігають вони на фоні вірусної інфекції набагато важче. Було встановлено, що при грипі та ГРВІ рівень гістаміну підвищується на другу-п’яту добу від початку захворювання, коли прояви захворювання найтяжчі. Рівень гістаміну підвищується, як у випадку загострення алергічних хвороб (Ann Allergy Asthma Immunol. – 2001.  – 87.  – 303-306). Тому високу ефективність забезпечує введення в курс лікування грипу та застуди антигістамінних препаратів.

Прочитати все

Крок за кроком, долаючи бар'єри

Христина Дорожовець 

 Шостого грудня на базі Міжрегіонального центру соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації у Львові відбулося третє засідання клубу неврологів Львівщини, які традиційно організовує представництво компанії “Егіс Нюрт” в Україні. 

На засіданні була присутня продакт-менеджер компанії "Егіс Нюрт" пані Анна Ігнатова.
Засідання відкрив і проводив проф. Л.В. Андріюк, завідувач кафедри медичної реабілітації Львівського Національного медичного університету ім. Данила Галицького. Він прочитав лекцію на тему реабілітації постінсультних хворих. У першій частині зустрічі було розглянуто два клінічні випадки з практики завідувача неврологічного відділення 5-ї міської клінічної лікарні О.І. Хавунко. Фахівці провели огляд хворих і обговорили результати клінічних обстежень.


У другій частині учасники засідання заслухали доповідь невропатолога обласного кардіологічного центру К.Є. Строкової на тему "Когнітивні розлади в осіб літнього і старечого віку". Засідання продовжилося обговоренням доповідей і тематики наступного засідання.

Прочитати все

Коли боги жадають звільнення… 

Спілкувалась
Наталка Дружбляк

Якщо впродовж бодай декількох мізерних хвилин подивитися на світ очима епікурійця, можна вдосталь насититись спогляданням і, вочевидь, розумінням маленьких частинок прекрасного цілого: усе, що складається з атомів і є заледве не всюдисущим, гідне уваги п’яти почуттів нашого тіла, що б це не було – аромати осінніх квітів, які на світанку продираються крізь віконні щілини, знайома з дитинства м’якість теплого молока чи дотик пухнастого клаптика, що, підкоряючись закону природи, злетів додолу з тополі.  

Для людини, яка страждає на алергію навіть саме існування, скажімо, трави чи цитрусових дарів панянки Флори докорінно суперечить унікальній можливості комунікувати з природою без синтетичного посередника…

Прочитати все

Народжені фармацією

Христина Дорожовець 

- Піди-но, синку, до аптеки та купи свіжих медівничків - будемо свята зустрічати. 

 Якби отак напередодні Різдва сталося диво і ми опинилися у Польщі вісімнадцятого століття під вікном першої-ліпшої хати,  то неодмінно почули би цю фразу. Адже у наших сусідів-поляків від середньовіччя і аж дотепер традиційною окрасою святвечірнього і різдвяного столу вважаються медівнички. А найкраще, якщо це будуть уславлені медівнички з Торуня, де історія їх випікання майже така ж довга, як історія самого міста. Але найважливіше, що їх справді продавали в аптеці!

Прочитати все

«Сьогодні якісне лікування доступне всім»

В 90-х роках минулого століття був помічений високий зріст зацікавленості практичних лікарів до макролідних антибіотиків. На сьогоднішній день ця зацікавленість суттєво зростає, що зумовлено унікальним фармакокінетичними і динамічними характеристиками макролідних антибіотиків (чудове проникнення в тканини, хороша переносимість, широкий спектр дії та зручність застосування нових макролідів).
На сьогоднішній день в Україні створено спеціалізоване виробництво макролідних антибіотиків. Інноваційна організація виробництва, найкраще обладнання, автоматизація і технологічність, кваліфікований персонал забезпечують високу якість продукції. Спеціалізовані виробництва макролідів і стерильних цефалоспоринів ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» за своїм рівнем не мають аналогів не лише в Україні - подібних заводів налічується одиниці у всьому світі. Спеціалістам запропоновано широкий асортимент препаратов: відразу три сучасних макроліди, що є кращими представниками цього класу антибіотиків: Роксилід (рокситроміцин); Кламед (кларитроміцин); Азицин (азитроміцин). Одним із найбільш цікавих препаратів даної групи, безумовно, є Роксилід, який відрізняється найкращим фармакоекономічним профілем серед всіх протимікробних препаратів, що застосовуються в клінічній практиці.
Спектр антимікробної активності Роксиліду достатньо широкий, що покриває основні клінічно значимі штами патогенів як серед звичайної, так і внутрішньоклітинної «атипової» бактеріальної мікрофлори. Також препарат має виражений постантибіотичний ефект у відношенні
S. aureus, S. pyogenes, S. pneumoniae, H. influenzae.
Непряма антибактеріальна дія Роксиліду зумовлена його накопиченням в нейтрофілах і макрофагах (що гарантує швидке поступлення до місця інфекції), підвищенням їх адгезії, хемотаксису і фагоцитарної активності. Іншими словами можна сказати, що Роксилід володіє опосередкованим імуномоделюючим ефектом.


Прочитати все

«Приправи - в аптеку»

Дана Юревич

Кого робота, навчання чи особисті інтереси занесуть до Сполучених Штатів, той матиме рідкісну нагоду побачити одночасно майже всі культури народів світу. Майже в кожному кварталі великих американських міст є індійські, китайські, японські, мексиканські ресторани і магазини, де створено відповідний національний колорит. Деякі спокушають залишитися там назавжди, як, наприклад, індійські крамниці спецій, де продавці-індуси так досконало знаються на приправах, що з їх допомогою здатні вплинути на різні сфери життя своїх клієнтів.

Після відвідин цих пахучих оазисів огортає жаль, що ми, українці, використовуємо приправи заледве на 30%. Принаймні, в аптечці їм варто б відвести стільки ж місця, скільки й на кухні.
Віддавна в рейтингу українських спецій першими йшли цибуля і часник, вони ж є і стандартом домашнього лікування різноманітних захворювань. Таку рідну нам цибулю призначали, до речі, ще за часів Гіппократа товстунам, а часник - хворим на гіпертонічну хворобу та серцеві недуги. Часник, як і цибуля, здатен нейтралізувати шкідливий вплив жирів, а також сприяє розчиненню тромбів у крові. Британські вчені довели, що 50-60 г цибулі (у будь-якому вигляді), спожитої разом із жирними стравами, вже через 2-4 години після прийому їжі "блокують" жири. Тому шматочок цибулі в гамбургері чи на бутерброді - не лише для краси. Варто зауважити, що саме в "кольоровій" цибулі, а не в білій, міститься найбільше кверцетину - потужного протизапального, антивірусного, антибактеріального компонента, котрий не руйнується навіть внаслідок термічної обробки. А от часнику останні наукові дослідження приписують здатність знімати втому й поліпшувати настрій.
Натура з перцем. В українській кухні не обійтися і без чорного перцю. Тим часом, чорний перець - дуже цінні ліки, оскільки він має протизапальні властивості, лікує кашель, сприяє травленню, добре впливає на жовчний міхур і допомагає виділенню шлункового соку. Ефірну олію перцю використовують у лікуванні застуди, кашлю, болю у м'язах. У деяких країнах мігрень лікують, змішуючи перець з невеликою кількістю кориці.


Прочитати все

«Препарати компанії Брюфармекспорт
у комплексному лікуванні хворих
гастроентерологічного профілю»

Додаткова інформація на сайті -
http://www.brupharm.com/

Серед загалу пацієнтів терапевтичного профілю частка хворих із патологією шлунково-кишкового тракту та гепатобіліарної системи є значною. Саме для такого контингенту хворих компанія Брюфармекспорт (Бельгія) у комплексі базисної терапії пропонує використовувати наступні лікарські препарати:
СПАЗМОБРЮ (Butylsco- polamine bromide) - конкурентний антагоніст ацетилхоліну стосовно впливу на М-холінорецептори (постгангліонарні парасимпатичні нервові закінчення), який нейтралізує вплив ацетилхоліну на постгангліонарні М-холінорецептори. Його дія найбільш маніфестативно виражена у впливі на гладкі м'язи шлунково-кишкового тракту та жовчевих шляхів і сфінктер Одді. Враховуючи те, що Спазмобрю відноситься до одних із найпотужніших спазмолітиків, показами до його застосовуння є:
- спазми гладких м'язів ШКТ, пілороспазм
- спазми сечовивідних шляхів та ниркова коліка
- печінкова коліка
- дискінезії жовчевивідних шляхів та протоків підшлункової залози
- спастичні коліти, спастичні закрепи
- симптоматичне лікування виразкової хвороби шлунка.
Переваги Спазмобрю:
- володіє вираженою спазмолітичною дією;
- не проходить через гемато-енцефалічний бар'єр і не має центральної дії;
- не викликає звикання, зберігає свою ефективність впродовж тривалого періоду застосування.
Форма випуску:
Таблетки: 10 мг.
Ампули: 20 мг для в/м, в/в та п/ш введення.
Дозування:
Дітям після 6 років: 0,3-0,6 мг/кг/добу (максимальна добова доза 1,5мг/кг)...


Прочитати все

«Коров'яче молоко в раціоні дитини:
ТАК чи НІ?»

Для отримання додаткової інформації просимо звертатися
до Загребельної Лілії за тел. : (044) 490 -5966

Фахівці галузей педіатрії, імунології, дієтології, неонатології обговорили проблеми вигодовування дітей раннього віку та особливості формування їхнього імунітету в рамках проекту „Імунний захист з перших днів".
У Києві, 24 квітня 2007 року відбувся круглий стіл "Раціональне вигодовування дітей раннього віку: чи є в ньому місце коров'ячому молоку?" у рамках освітнього проекту з питань зміцнення імунітету новонароджених "Імунний захист з перших днів", організатором якого був спеціаліст із дитячого харчування, компанія Nutricia. Експертну підтримку надав Міністерство охорони здоров'я України, а медіа-партнером виступив журнал "Мой ребенок".
Як відомо, харчування дитини визначає стан її здоров'я та подальший розвиток. ВООЗ та ЮНІСЕФ спільно розробили Глобальну стратегію харчування дітей грудного та раннього віку з метою звернення уваги країн та урядів на вплив практики вигодовування на фізичний і психо-емоційний розвиток, стан здоров'я, а також рівень смертності дітей раннього віку. Внаслідок несприятливих соціально-економічних та екологічних умов життя в Україні зберігається тенденція до погіршення соматичного здоров'я та фізичного розвитку дітей усіх вікових груп. Широкого поширення набули дисбіози - порушення мікрофлори органів травлення, а також розлади імунної системи. Ці порушення свідчать про зниження місцевих захисних реакцій організму та загального імунітету дитини.
"Компанія Nutricia усвідомлює проблеми, пов'язані з особливостями вигодовування дітей раннього віку та роль правильного формування імунітету саме в цей період життя людини. Саме тому, компанія і виступила ініціатором освітнього проекту та зібрала визначних фахівців галузі для...


Прочитати все

«Дуфалак®: очищення внутрішнього світу»

За матеріалами, наданими компанією
"Солвей Фармацеутікалз".
підготувала Зоряна Грабик

Шлунково-кишковий тракт людини заселений різними мікроорганізмами, проте найбільше їхнє видове різномаїття та кількість знаходиться в товстій кишці. Мікроорганізми, що існують у нормі в товстій кишці, це переважно бактерії родів Bifidobacterium, Lactobacterium, Bacteroides, Enterococcus, а також Е.coli.

Метаболізм людини тісно пов'язаний з метаболізмом мікроорганізмів - в кращих традиціях добросусідства. Таким чином бактерії допомагають мікроорганізму виконувати безліч функцій : регулюють ліпідний і азотний обмін, моторику кишківника, захищають від інфекцій та стимулюють імунітет, резорбцію мінералів та води, синтез вітамінів, групи В і К. Використовуючи природні якості мікроорганізмів, можна не тільки скоригувати обмін речовин, але й досягти відчутних результатів у лікуванні паталогічних станів. Препарат з всесвітньовідомою славою - ДУФАЛАК - вже понад 40 років використовується для лікування хронічних закрепів і печінкових енцефалопатій. При цьому, внормалізовуючи кишківникову флору, ДУФАЛАК допомагає відтворити функції кишківника, усунути хронічний закреп і зменшити утворення токсинів при печінковій недостатньості. Отож, поговоримо про ДУФАЛАК - препарат, який здатний відтворити рівновагу в організмі.
ДУФАЛАК (лактулоза) компанії "Солвей Фармацеутикалз ГмбХ" - синтетичний дисахарид, що складається з фруктози і галактози, синтезований із лактози кисломолочних продуктів. Сироп лактулози, сьогодні зареєстрований як лікарський засіб більш ніж в ста країнах, у 1960 році був вперше виготовлений компанією "Філіпс-Дюфар" (пізніше "Дюфар", сьогодні - "Солвей").
Оскільки травні ферменти людини не здатні розщепити В-1,4 - зв'язок між молекулами галактози та фруктози, таким чином через тонку кишку лактулоза потрапляє в незмінному вигляді. Попадаючи у товсту кишку - відбувається невеличке зменшення pH вмісту кишківника, підвищується осмотичний тиск у просвіті кишки, збільшується загальний об'єм біомаси, перистальтика робиться більш інтенсивною, а транзит вмісту по товстій кишці...


Прочитати все

«Актавіс запрошує
до клубу професіоналів»

Представництво Актавіс в Україні розпочало новий проект для партнерів компанії- спеціальну програму для провізорів та фармацевтів " Actavis Club-фармація".
У рамках проекту планується проведення декількох спеціальних зібрань членів Клубу, якими можна стати заповнивши відповідну анкету, яку попередньо можна придбати у медичного представника "Aктавіс", під час його візиту до аптеки. Членство у "Actavis Club-фармація" надає безліч можливостей для працівників аптек: підвищити професійну кваліфікацію і знання, поспілкуватися з колегами у неформальній атмосфері, розіграти корисні і цінні нагороди, провести вечір у колі однодумців. Перші засідання Клубу уже відбулися у Києві, Харкові та Донецьку. Членські картки отримало більш ніж 150 фармацевтів і провізорів. Найближчим часом відбудеться перше засідання Клубу у західній столиці України- місті Львові. На зібранні, яке присвячене початку нового проекту, партнери "Актавіс" дізналися останні новини від продакт-менеджерів компанії, про "новинки сезону"-нові препарати ісландської фармацевтичної компанії Алерон (левоцетиризину дигідролорид, антигістамінний засіб) і Рапідол (перший в Україні ородисперсний парацетамол). Важливою складовою проекту "Actavis Club-фармація", є можливість участі у професійному конкурсі для фармацевтів і провізорів, де буде оцінюватися продаж препаратів "Актавіс" в аптеці, їх розміщення на полицях, а також професійна консультація провізора, його знання показів і переваг препаратів "Актавіс". Остання дія конкурсу, вже традиційно, називається "Таємний покупець". Таким чином, набираючи бали та формуючи рейтинг аптеки на фоні усіх членів Клубу, учасники проекту щоквартально можуть обмінювати бали на призи. А ті члени "Actavis Club- фармація", які вирішать змагатися за головну нагороду - подорож в одну з країн Актавіс - повинні набрати максимальну кількість балів за підсумками року. Перший етап цієї програми буде тривати рік. Її гасло - "під час роботи і відпочинку Актавіс завжди зі своїми партнерами!"


Прочитати все
Хто знає шифр до кодування?

Христина Дорожовець

Як ви оцінюєте введення податковою інспекцією кодування усього асортименту лікарських засобів? Відповісти на це запитання відвідувачам свого сайту запропонувала Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів у Рівненській області.


"Касові апарати купимо, але закладемо їх вартість у ціну ліків" – такий варіант відповіді обрали 66,7%  інтернет-користувачів, "ми не проти, але тоді нехай приватні підприємці переходять на касові апарати" – 25,0% усіх відповідей, що "це абсолютно нормально", вважають 8,3% осіб.  Розшифрувати наведені цифри нам допоможе точка зору представників різних ділянок фармацевтичної галузі, яких прямо чи опосередковано стосується проблема кодування  лікарських засобів (ЛЗ).

Прочитати все

Проблема якості та безпеки лікарських засобів

Частина 1: Фальсифікація та контроль якості 

Мар’яна Калиняк, асистент;
Оксана Блавацька, канд. фарм. наук, доцент кафедри організації і економіки фармації та технології ліків Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького

Одним з основних завдань держави в галузі охорони здоров’я є забезпечення населення України якісними лікарськими засобами.  

Вирішення цієї проблеми потребує комплексного підходу, що включає удосконалення контролю за раціональним використанням лікарських засобів, створення національних стандартів якості, гармонізованих із міжнародними, впровадження належних практик: виробничої (GMP), аптечної (GPP), дистрибуторської (GDP), практики зберігання (GSP); а також розроблення і дотримання рекомендацій щодо стабільності лікарських засобів, їх реєстрації, правил міжнародної торгівлі, боротьби з фальсифікованими лікарськими засобами тощо.

Прочитати все

На прийом до лікаря - в аптеку

Христина Дорожовець 

 Пригадую, наприкінці 90-х досить відоме подружжя лікарів-натуропатів відкрило на моїй вулиці аптеку ліків народної медицини. Охочих скористатися її послугами виявилося багато. Аптеці це забезпечувало прибуток, зате скільки здоров'я забирало самим аптекарям, адже їм доводилось розтлумачувати мало не кожному відвідувачу особливості незнайомих, «авторських» препаратів.  

Керівництво аптеки не розгубилося і запросило на роботу... лікаря - "дільничну", яка багато років обслуговувала наш мікрорайон, а згодом перекваліфікувалася на фітотерапевта, закінчивши відповідний навчальний курс. В аптеці їй було виділено окремий кабінет і визначено години прийому. Задум спрацював і ця аптека довго не мала відбою від клієнтів, чи то пак пацієнтів.

Прочитати все

Лікувальні та профілактичні ефекти
комбінованих оральних контрацептивів

Осташко В.Ф., Погорілець О.А., Пімінов О.Ф.
Національний фармацевтичний університет (Україна)

 Україна, як і решта європейських країн, характеризується дуже низькою народжуваністю. Родина із однією дитиною вже давно стала нормою, в результаті чого індекс загальної народжуваності (ІЗН – кількість дітей, народжених пересічною жінкою впродовж життя) становить лише 1.22 на жінку (Організація об’єднаних націй, 2007 рік).

За останні роки міжнародна спільнота, дійшла консенсусу, що саме держава має гарантувати захист та розширення прав громадян і подружніх пар стосовно контролю свого репродуктивного життя та отримання доступу до інформації і послуг щодо планування сім’ї.

Прочитати все

Дитяча та підліткова ендокринологія:
коли відповідей більше, ніж запитань

 Наталка Дружбляк

 Нещодавно з ініціативи Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин Міністерства охорони здоров'я України, Всеукраїнської громадської організації «Асоціація дитячих ендокринологів України» та за участі міжнародних представників у конференц-залі готелю «Супутник» відбулася республіканська науково-практична конференція, метою проведення якої було фахове, авторитетне висвітлення «Актуальних питань дитячої і підліткової ендокринології».


Обоє запрошених гостей з-за кордону – завідувач кафедри ендокринології Інституту вдосконалення лікарів МОЗ Республіки Казахстан, головний дитячий ендокринолог Республіки Казахстан Р.Б. Базарбекова та керівник другого відділу педіатрії Медичного університету Білостока (Польща), д-р Божена Флориш – зуміли якнайкраще доповнити власними доповідями виступи українських колег. Зокрема, д-р Божена Флориш розкрила специфіку "Впливу помпової терапії на досягнення глікемічних цілей у дітей, хворих на цукровий діабет", а головний дитячий ендокринолог Казахстану зупинилася детальніше на "Особливостях діагностики та лікування передчасного статевого розвитку у дітей": "Передчасне статеве дозрівання, головною ознакою якого є поява вторинних статевих ознак, спостерігають у хворих дівчаток ще до 8 років, а у хлопчиків – до 9-ти.

Прочитати все

II Конгрес стомованих пацієнтів України:
без надії сподіваючись?

 Наталка Дружбляк

Завдяки ініціативі Головного управління охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації, благодійного фонду "Асоціація Ілко" та Всеукраїнській асоціації "Астом Україна" 16 травня у конференц-залі готелю "Гетьман" відбувся II Конгрес стомованих пацієнтів України.

Перший конгрес був проведений ще 4 роки тому. Цього часу було достатньо для того, аби зареєструвати у Міністерстві юстиції асоціацію "Астом Україна", що об'єднала 16 регіональних осередків. Достатньо для вступу до Конфедерації громадських організацій інвалідів України та набуття членства у Європейській асоціації стомованих хворих (обидві події відбулися у 2006 році). Достатньо для вступу у 2007 році Всеукраїнської асоціації "Астом Україна" у Світову організацію стомованих хворих. Проте, як виявилось, не досить для того, щоб бодай щось змінити на рівні надання державної підтримки таким хворим.

Прочитати все

Діарея починає, Лофлатіл виграє

 Стаття підготовлена за матеріалами наданими компанією
“Кусум Хелтхкер ПВТ. ЛТД”

 Діарея завжди недоречна, про які ситуації не йшла б мова, - побутові чи ділові. Вона виснажує наші сили, руйнує плани, і якість життя стрімко опускається до найнижчої поділки. Особливо це недоречно пiд час вiдпустки!

Але статистика  свідчить - кожен третій мандрівник страждає гострими нападами діареї, що частіше всього виникають протягом першого тижня подорожі. Справа в тому, що в мандрівках змінюється  харчування, що доволі часто викликає так звану "діарею мандрівників". Додаткову несприятливу роль відіграє акліматизація. Типові симптоми "діареї мандрівників" – пронос, здуття живота, нудота, нездужання.

Прочитати все

Проблемні питання сучасної алергології:
ніколи не кажіть «ніколи»?

Наталка Дружбляк

Починати статтю про проблеми в алергології з вкрай банального речення на кшталт "Проблема алергічної патології і серед дітей, і серед дорослого населення на сьогодні є дуже актуальною", напевно, не варто.


Той факт, що у найближчі десятиліття  ми не зможемо ані бодай частково знизити, ані стабілізувати показники частоти алергічної патології як у дітей, так і дорослих (при обговоренні проблемних питань алергології, з огляду на цілу низку відмінностей у тактиці лікування обох цих вікових груп, доцільніше їх усе ж таки розділяти), змушує алергологів відразу ж, без ліричних відступів та констатацій давно відомих істин, розпочинати фахову розмову з розгляду найбільш гострих питань…

Прочитати все

Антибіотикотерапія: селекція найкращого як пошук золотої середини

На основі статті Л.В. Богун (кафедра терапії Харківської медичної академії післядипломної освіти)
"Оспамокс: нові підходи до дозування Амоксициліну" та О.М. Охотнікової
(Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика)
"Макроліди в лікуванні респіраторної інфекції у дітей".
Підготувала Наталка Дружбляк

Гадаю, питання "Бути чи не бути антибіотику?" таке ж абсурдне, як і запитання "А чи потрібна взагалі медикаментозна терапія?" Потрібна, життєво  необхідна, проте з дотриманням загальновідомого принципу "Не нашкодь!" Пошук максимально безпечних, але водночас достатньо ефективних антибактеріальних препаратів, мабуть, і є тим perpetuum mobile*, який забезпечує незмінний упродовж багатьох століть прогрес навіть не так медицини, як, власне, фармацї.


Ми не надто заглиблюватимемося в історію, натомість спробуємо проселекціонувати для вас декілька антибіотиків, які, на думку провідних фахівців, залишаються протимікробними препаратами оптимального вибору. Принаймні на сьогодні. Допоки наука не здійснила ще один спіралеподібний виток у своєму безупинному розвитку.

Прочитати все

ЕНТЕРОЛ 250 — ефективне та безпечне лікування діареї та дисбактеріозу 

Куновська Л.М. – завідувач відділенням новонароджених ЛОДПЦ,
асистент кафедри педіатрії та неонатології ФПДО ЛНМУ ім. Данила Галицького

 Прихід літа асоціюється з теплими сонячними днями, привітною погодою, сезоном відпусток і нестримним бажанням якомога більше часу проводити на природі. При цьому не слід забувати, що існує безліч причин, здатних зіпсувати не тільки приємне проведення часу, але й вибити із звичної життєвої колії.


Саме тому, вирушаючи у подорож або на відпочинок, завжди беріть із собою домашню аптечку, щоб завжди мати під рукою ефективний лікарський засіб. Гідне місце у Вашій аптечці повинен займати препарат Ентерол виробництва лабораторії "Біокодекс" (Франція), який на українському фармацевтичному ринку представляє бельгійська фірма "Брюфармекспорт".

Прочитати все

Німесулід під підозрою

У кінці 1990-х в аптеках з'явилися препарати, головною діючою речовиною яких був німесулід. Їх призначали як жарознижувальні засоби навіть новонародженим, хоча згодом стало відомо про те, що ці лікарські засоби спричиняють токсичний гепатит -  захворювання, яке закінчується некрозом клітин печінки. У США препарати німесуліду не пройшли ліцензування. У Європі їх призначають лише дітям віком від 12 років, та й то в рідкісних випадках. В Україні тільки минулорічної осені Міністерство охорони здоров'я видало наказ і внесло обмеження на застосування лікарських засобів на основі німесуліду.

Прочитати все

Трохи генетики влітку

Юля Баткіліна

Наприкінці червня в Харкові пройшов III Міжнародний конгрес "Спадкові метаболічні захворювання", організований спільно Харківським державним медичним університетом та Харківським спеціалізованим медико-генетичним центром. Тут обговорювалися тяжкі, хронічні й спадкові захворювання.


У конгресі взяли участь та представили свою продукцію фірми "PreKulab" (Данія), "Orphan" (Швеція), "Genzyme", "Алсі", "Біомедінвест", ЗАТ "Макрохім", ЗАТ "Укрмедтехніка", "Солвей Фарма".

Прочитати все

Дешевше зараз чи дешевше взагалі й надалі?

Андрій Гелий
Наталка Дружбляк

Більшість людей в Україні про розсіяний склероз знають або мало, або взагалі нічого. Поза тим, це захворювання є найпоширенішою нетравматичною причиною інвалідизації людей молодого, середнього, а в останні роки і підліткового віку, що переводить його з суто медичної проблеми до рангу соціально-економічної.

Саме слово "розсіяний" означає, що у хворих виникають множинні вогнища уражень у центральній нервовій системі. Ця складна недуга характеризується ураженням мієлінової оболонки, яка вкриває, немов ізоляція, нервове волокно, що проводить інформацію у головному та спинному мозку. На місцях ушкодженого мієліну утворюються затверділі рубці, що можуть цілковито блокувати провідність, внаслідок чого виникають множинні порушення функцій нервової системи: зорової (зниження гостроти зору, відчуття туману перед очима), рухової (слабкість у м’язах), координаційної (хиткість ходи), порушення вимови та розлади сечостатевої системи.

Прочитати все

Фармацевтична опіка при догляді за стопами

 Юлія Макарик

Стопи витримують шалені навантаження, саме через це вони потребують особливої турботи.

Коли мова йде про догляд за стопами, то передусім мають на увазі догляд за їх шкірою. Найчастіше зустрічаються такі порушення, як надмірна сухість шкіри з утворенням шорсткуватостей, натоптишів і мозолів; порушення нормального потовиділення (наприклад, через незручне взуття), поява попрілостей і мацерацій. Усе це може ускладнюватися грибковою інфекцією і спричиняти серйозні незручності. При сухості шкіри стоп спостерігають її потовщення, особливо в ділянках максимальних механічних навантажень, з утворенням мозолів, тріщин, шорсткуватостей, що створюють дискомфорт при ходьбі. Якщо ж при цьому є порушення мікроциркуляції та іннервації стопи (наприклад, при цукровому діабеті або атеросклерозі), то виникає небезпека утворення виразок, які важко загоюються, що нерідко вимагає хірургічного втручання.

Прочитати все

Як румуни здоров'я бережуть

Христина Дорожовець

 Наш організм без проблем пристосувався до м'якого румунського клімату і місцевої кухні, яку нутриціологи вважають однією з найбільш здорових і збалансованих у Європі. Тому аптеки ми відвідували не задля ліків, а просто з цікавості – як розвивається фармацевтична індустрія сусідньої держави.


Сьогодні в Румунії близько 5 тисяч аптек. Найбільші аптечні мережі – Sensiblu і Catena (понад 200 аптек у кожній), Farmacia Richter (130 аптек), а також HelpNet і City Pharma (по 100 аптек). У місті Бістріца ми відвідали аптеку ще однієї відомої аптечної мережі – Dona Pharmacy. Якщо в кінці 2007-го вона налічувала 96 аптек, то до кінця 2008 року, як очікується, їх стане уже 125. Така динаміка росту пояснюється зокрема інвестиціями у розвиток Dona Pharmacy – в середньому 7 млн євро щорічно.

Прочитати все

Антибіотикотерапія і ЛОР-захворювання

 Дана Юревич

 Напередодні літнього відпочинкового сезону у Львівському національному медичному університеті ім. Данила Галицького відбувся черговий навчальний семінар, який підготували фахівці кафедри оториноларингології за сприяння представництв низки вітчизняних та закордонних виробників лікарських засобів.


Семінар був присвячений питанням антибіотикотерапії при ЛОР-захворюваннях. Доповіді виголосили завідувач кафедри оториноларингології ЛНМУ ім. Данила Галицького, проф. М.Б. Крук і професор цієї кафедри О.О. Кіцера.

Прочитати все

Атопічний дерматит: ахіллесова п'ята алергології

Спілкувалася Наталка Дружбляк

 Спілкуватися з професором, доктором медичних наук, провідним дитячим алергологом Лесею Василівною Беш просто.

Без жодної зверхності з її боку. Без жодної неуважності з мого. Вона абсолютно не схожа на тих людей, що зранку планують щось грандіозне, а ввечері чинять дурниці. Вона не проголошує наукових істин. Можливо, злегка підштовхує до певних ідей, водночас запрошуючи до дискусії – всі ті висновки, які вона робить під час своїх численних виступів на таких же численних конференціях, продиктовані конкретними результатами конкретних наукових досліджень. "Ми живемо в еру доказової медицини, а це примушує нас бути більш відповідальними", - стверджує Леся Василівна, старанно приховуючи свою ахіллесову п'яту - безмірну, незмінну, навіть, я би сказала, якусь вперту любов до власної професії. Ту, що читається поміж рядками, але про яку не можна говорити вголос, аби ніхто не запідозрив у пафосній нещирості.

Прочитати все

Досвід застосування левоцетиризину
для лікування пацієнтів із цілорічним алергічним ринітом

Заболотний Д.І., д.м.н., професор; Смагіна Т.В., к.м.н.; Забродська Л.В.,
Інститут оториноларингології ім. проф. О.С. Коломійченка.
Центр алергологічних захворювань.

 Алергічний риніт (АР) є одним з найпоширеніших алергічних захворювань. Він спричиняє багато страждань пацієнтам.


Поширеність його за минуле сторіччя виросла в десятки разів та сягає 40% в популяції. Соціальне значення алергічного риніту є доволі великим. Алергічний риніт суттєво впливає на соціальну активність хворих та їх професійну діяльність, а також спричиняє великі фінансові видатки. За даними досліджень, що були проведені в Європі, середній бал якості життя у пацієнтів із хронічним алергічним ринітом відповідає такому ж, як у хворих на бронхіальну астму II – III ступеня важкості. У дітей симптоми алергічного риніту можуть негативно впливати на пізнавальні здібності та успішне навчання у школі. Подібні ефекти можуть посилюватися при використанні для лікування АР антигістамінних препаратів 1-го покоління.

Прочитати все

Країна чорних гір

Тетяна Дудіна
Фото Андрія Пігруха

 Усього півтори години літаком відділяє Львів від чарівного куточка на Землі - Чорногорії. Коли з літака побачила береги сонячної Адріатики, то забула про свою нелюбов до перельотів. Усе чорногорське узбережжя - як на долоні, а головне - море, довгождане і безмежне.

Попри невелику територію (13 812 км2), Чорногорія здатна зачарувати так, що ти повертаєшся туди знову і знову. І це перевірено на собі! Провівши там третю поспіль літню відпустку, я не можу сказати, що вичерпала для себе цю країну.

Прочитати все

Роздрібний фармацевтичний ринок України
Результати першого півріччя 2008 року

Матеріал наданий компанією SMD

Роздрібний фармацевтичний ринок України

За результатами першого півріччя 2008 року роздрібний фармацевтичний ринок України в закупівельних цінах аптек становив 1 млрд 49 млн доларів США, що відповідає 669,5 млн упаковок.

Прочитати все

Застосування Гастритолу в лікуванні функціональної диспепсії

Фадєєнко Г. Д., Гріднєв А.Є.
Інститут терапії ім. Л.Т. Малої АМН України

 Функціональні порушення ШКТ, серед котрих перші позиції відповідно поділяють функціональна диспепсія та синдром подразненого кишечника, значно знижують якість життя пацієнтів та є причиною щорічного збільшення звернень хворих до лікаря.


Сьогодні функціональна диспепсія є найпоширенішою патологією як серед хвороб органів травлення, так і в загальній структурі захворювань. Близько 20-30% людей щороку відзначають наявність епізодів диспепсії. Незважаючи на те, що ці дані представляють "необстежену" диспепсію і до них входять хворі з печією, органічну причину знаходять лише у мінімальної кількості пацієнтів, які згодом були обстежені, що дає можливість припустити, що більшість хворіє на функціональну диспепсію.

Прочитати все

Фармацевтичний колоквіум

Наталка Дружбляк

 У Познанському медичному університеті імені Кароля Марцінковського відбувся II Фармацевтичний колоквіум (Colloquium Pharmaceuticum) - проект, зініційований три роки тому представниками фармацевтичного факультету Львівського медуніверситету.

Ще на етапі зародження задуму організатори вирішили, що зустріч львівських та познанських креаторів сучасної наукової фармацевтичної думки відбуватиметься кожних два роки – з достатнім часовим розривом, аби назбирати оберемок нових ідей, та достатнім, щоб визріло бажання (а головне – впевненість у необхідності) поділитися своїми помислами з польськими колегами.

Прочитати все

Тромбоемболічні ускладнення у невідкладній абдомінальній хірургії

Наталка Дружбляк

Початок ХХІ століття ознаменувався бурхливим розвитком малоінвазійних технологій операційних втручань майже у всіх розділах хірургії. Зростання можливостей інтенсивної медицини, анестезіології розширили вікові межі оперованих пацієнтів.

"Незважаючи на безсумнівні й очевидні досягнення, сучасна хірургія не позбулася своїх одвічних проблем. Перша з них – венозні тромбози і тромбоемболія легеневої артерії – особливі за драматичністю перебігу і важкістю наслідків ускладнення післяопераційного періоду, які щороку збирають свій сумний "урожай" як у хірургічних відділеннях районних лікарень, так і  спеціалізованих клініках. Міжнародні стандарти та національні консенсуси дотепер не забезпечили бажаного рівня профілактики венозних тромбоемболічних ускладнень.

Прочитати все

Не теплом єдиним, або
Й холод може лікувати!

Марія Репецька

 Із лікувальної точки зору доволі цікавою є процедура кріотерапії, яка полягає в короткотривалому впливі на людський організм екстремально низьких температур. Адже доведено, що опісля активізуються резервні сили організму. До слова, наука лікування холодом була відома ще в античні часи. Про це згадується в працях Гіппократа, Галена, Авіценни та інших лікарів того часу.


Коли тридцять років тому штучний холод, як один із дієвих способів лікування почав набувати популярності, в широку лікарську практику увійшов метод скеровувати пацієнтів у кріосауни. Адже, як вважають деякі науковці, нічого більш ефективного, ніж кріосауна, для загального оздоровлення та омолодження організму допоки ще не винайдено. Чи це дійсно так - ми запитали у Марини Кульчицької, лікаря-фізіотерапевта, косметолога санаторію "Кришталевий палац" (м. Трускавець).

Прочитати все

L-Цет – швидке та ефективне вирішення проблеми алергії

Матеріал наданий компанією
“Кусум Хелтхкер ПВТ. ЛТД.”

  Сьогодні алергічними захворюваннями страждає 20–30% населення, причому поширення алергії повсюдно зростає. Причиною цього є погіршення довкілля і зумовлене ним зниження рівня здоров'я популяції з дефектами в системах гуморального і клітинного імунітету. Можна припустити, що в епоху екологічних катастроф і генетично модифікованих продуктів алергію може спричинити "все, що існує під сонцем, включаючи саме сонце".

 Як результат, зростає захворюваність і частота ускладнень, знижуються працездатність і якість життя пацієнтів. Ось чому дуже необхідним є постійний пошук протиалергічного засобу, котрий володів би максимальною эфективністю при мінімумі побічних эфектів.

Прочитати все

Пам'яті вчителів

Дана Юревич

 Проведенням науково-практичної конференції у стінах Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького вшанували пам'ять професорів цього закладу – С.Ф. Олійника і М.В. Панчишин – їхні колеги та учні. 

Конференція мала назву "Біохімічні маркери діагностики, вибору лікування та прогнозу серцево-судинних хвороб і хвороб органів травлення". Її учасниками стали науковці з Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, Військово-медичного клінічного центру Західного регіону, Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні, Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, Інституту патології крові та трансфузійної медицини АМН України, Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України (Київ), Інституту терапії ім. Л.Т. Малої АМН України (Харків), Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.

Прочитати все

Стоматологічний гель - Холісал

За матеріалами, наданими українським
представництвом фармацевтичної
компанії "Єльфа" СА,
підготувала Наталя Дружбляк

Посмішки запам’ятовуються надовго, якщо не на завжди. Без них фотографії неживі, а слова – неповноцінні. Посмішка – найкраща зброя від смутку та упереджень. Це своєрідна візитна картка кожного із нас. 

На жаль, не всі сьогодні зустрічають ранок, усміхаючись своєму відображенню в дзеркалі. Стан зубів залишає бажати кращого. До того ж багато кому докучає неприємний запах із рота та кровоточивість ясен.

Прочитати все

Елегія Поділля

 Ірина Пустиннікова

 ...Холодні сонячні ранки, роса на павутинні, важкі польоти останніх мух, коти, які ліниво мружаться на сонце і миттєво набирають вагу перед зимою, золото на деревах, золото під ногами. Бабине літо, жовтень. Елегійний настроєвий час — і мандрівок у жовтні хочеться таких самих: паркових, спокійних, із легким присмаком скорботи по тому, що минуло.

Кам’яні вівці на замковій горі
Чудовий шанс побачити невідомі куточки Хмельниччини. Тут не буде натовпу туристів — хоча й дороги за якістю будуть не автобанами. Почнемо з Дунаївецького району. Для цього звертаємо з траси Чернівці-Житомир, за кілька кілометрів від села Слобідка-Рахнівська, в напрямку села Рахнівка. В самій Рахнівці зберігся скромний мурований садибний будинок поміщиків Горфів (1910), а ще за 5 кілометрів серед надзвичайно мальовничого о цій порі року лісу раптом вигулькне дах однієї хатки, другої, третьої...

Прочитати все

МЕРКУРІД – рідкий метал на варті здоров’я

Екслюзивний дистриб’ютор "Українська фармацевтична компанія"

 Відомий італійський мандрівник Марко Поло в своїх працях згадував про індійських йогів, які живуть до 150 років: "Вони п’ють створену особливим способом мікстуру з сірки і ртуті, що приносить їм довге життя, дає міцне здоров’я, зберігає ясний розум". Великий арабський лікар Аль-Біруні писав: "…найефективніші ліки на основі ртуті і сірки, вони здатні зцілити безнадійно хворих, повернути юність людям похилого віку, відновити чоловічу силу і продовжити життя людини на вельми довгий термін".

Усі лікувальні властивості ртуті, помічені лікарями давнини, сходять нанівець перед загрозою її токсичності. Для створення препаратів на її основі потрібний тонший і зважений підхід. Доречною виявилася гомеопатична школа створення лікарських засобів на основі мікродоз діючих речовин.

Прочитати все

Муміє – цілющий природний бальзам

О.В. Рибак, У.М. Тимошенко, О.В. Ванчинська

 До природних бальзамів належить муміє – продукт тваринного походження, що містить рослинні залишки.


Це слово грецького походження, що означає "те, що зберігає тіло". Інші назви: Arakul dshibal (перс.), Bagashun (монгол.), Brogshoun (тибет.), Kao-tun (бірм.), Kier'ke-vuoitas, Miema, Mommia, Momea, Mumeea, Mumeiz, Momie, Mumijo, Mumlaj, Mummy, Saljit, Shilajit, Silajit (санскр.), Steinsalbe (нім.). Передусім потрібно сказати, що муміє - це природний продукт, таємниця якого досі повністю не розкрита. Його знаходять у Середній Азії, Сибіру, Кавказі та інших куточках планети. Це наштовхує вчених на різні теорії щодо походження муміє. Його називали "воском диких бджіл", "затверділою парою землі", "смолою сосен".

Прочитати все

Досвід застосування препарату Но-Соль
у дитячому віці

Синяченко В.В., Рубан і.І., Аврамич Д.В., Крапива В.М., Мельник О.В., Кірнос А.І, Ніколаєнко О.В.

 Останнім часом спостерігається чітка тенденція до зростання кількості випадків гострих і хронічних захворювань носа і навколоносових пазух (Penttila M., 1995; Янов Ю.К., Рязанцев С.В., 2003).


Консервативна терапія із застосуванням судинозвужувальних крапель має значне обмеження за тривалістю її проведення. У зв'язку з цим актуальним є пошук альтернативних ефективних лікарських засобів для лікування з урахуванням патогенетичних механізмів розвитку захворювань. Із такою метою було проведено дослідницьку роботу із визначення ефективності назальних препаратів  хлориду натрію (спрею та крапель Но-Соль) у комплексному лікуванні переднього сухого риніту у дітей та в післяопераційний період у пацієнтів, які перенесли внутрішньоносові оперативні втручання.

Прочитати все

«Фаргомед» дбає про зручність для споживачів

Христина Дорожовець

 Що тільки не правило людству за антисептики, поки вони стали надбанням офіційної медицини! 

 Зільники, лікарі та аптекарі з більшим чи меншим успіхом використовували з метою знезараження мірру, ромашку, полин, алое, алкоголь, мед, вугілля, цукор, керосин, сірку, ладан, морську сіль, квасці, мідний купорос. І тільки бурхливий розвиток хімії ХVІІІ-ХІХ століть збагатив перелік місцевих антимікробних препаратів неорганічними та органічними сполуками.

Прочитати все

Голос каменю супроти галасу тривіальності


 Наталя Дружбляк


Літературна агенція "Піраміда" разом з групою львівських авторів – відомим українським перекладачем Андрієм Содоморою, молодим науковцем-латиністом Маркіяном Домбровським та знаним книжковим дизайнером і художником Андрієм Кісем – подарувала нещодавно українському читачеві унікальне літературно-мистецьке видання "Anno Domini Латинські написи Львова".


Воно наближує нас до рідної історії тих часів, коли в культурному просторі Леополіса активно функціонувала латинська мова. Завдяки книзі, що віднедавна заполонила полиці книжкових крамниць міста, ми знову можемо зміряти її пульс. І хоча "пацієнт скоріше мертвий, аніж живий", це аж ніяк не применшує заслуги творців "Anno Domini" - достатньо узяти до рук важкий фоліант (класика жанру, а як же ж інакше?) та перегорнути декілька сторінок – світ, закодований у камені, вітрі та тінях, що ховаються поміж тріщинами стін старих кам'яниць, розчиниться у вашому динамічному світі, наче шматок рафінованого цукру в горнятку окропу. Розчиниться, аби підсолодити гіркоту його сучасної тривіальності…

Прочитати все

Кам'янистим шляхом до міжнародних стандартів

 Христина Дорожовець

Однією з найбільш знакових подій XVII Міжнародної спеціалізованої виставки "Охорона здоров'я", яка проходила у Києві 14-17 жовтня, стала Всеукраїнська конференція "Український шлях до міжнародних стандартів. Стандартизація і сертифікація лікарських засобів та виробів медичного призначення".
У конференції взяли участь представники Міністерства охорони здоров'я України, Державного фармакологічного центру МОЗ України, Державної служби лікарських засобів та виробів медичного призначення МОЗ України, інших державних установ, які займаються питаннями стандартизації та сертифікації лікарських засобів і виробів медичного призначення, керівники підприємств фармацевтичної галузі та експерти фармацевтичного ринку.

Прочитати все

Голос каменю супроти галасу тривіальності


 Наталя Дружбляк


Літературна агенція "Піраміда" разом з групою львівських авторів – відомим українським перекладачем Андрієм Содоморою, молодим науковцем-латиністом Маркіяном Домбровським та знаним книжковим дизайнером і художником Андрієм Кісем – подарувала нещодавно українському читачеві унікальне літературно-мистецьке видання "Anno Domini Латинські написи Львова".


Воно наближує нас до рідної історії тих часів, коли в культурному просторі Леополіса активно функціонувала латинська мова. Завдяки книзі, що віднедавна заполонила полиці книжкових крамниць міста, ми знову можемо зміряти її пульс. І хоча "пацієнт скоріше мертвий, аніж живий", це аж ніяк не применшує заслуги творців "Anno Domini" - достатньо узяти до рук важкий фоліант (класика жанру, а як же ж інакше?) та перегорнути декілька сторінок – світ, закодований у камені, вітрі та тінях, що ховаються поміж тріщинами стін старих кам'яниць, розчиниться у вашому динамічному світі, наче шматок рафінованого цукру в горнятку окропу. Розчиниться, аби підсолодити гіркоту його сучасної тривіальності…

Прочитати все

ГРВЗ та грип - задача з багатьма невідомими

 Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) та грип є сьогодні однією з головних медико-соціальних  проблем як в Україні, так і  цілому світі. Це підтверджують такі факти:


l масовий характер захворюваності (25-30% усієї захворюваності в Україні);
l висока частота розвитку ускладнень та зумовленої ними інвалідизації та смертності (особливо внаслідок уражень центральної нервової системи та пневмонії);
l відсутність природного імунного захисту за різноманіття етіологічної структури епідемій (безліч типів штамів збудників);

 

l дефіцит ефективних засобів специфічної профілактики та терапії.
Усе це й формує уявлення про ГРВІ як про один із найнегативніших чинників, що впливають на показники здоров'я населення. Крім того, захворюваність на ГРВІ та грип завдає величезної шкоди економіці. Так, втрати лише від одного випадку захворювання на грип в Україні оцінюють сумою, еквівалентною 120 доларам США (включаючи втрати з тимчасової непрацездатності, витрати на лікування ускладнень, організацію протиепідемічних заходів). Якщо розглядати втрати від регулярних епідемій ГРВІ, то вони еквівалентні 1 млрд доларів за рік.


Прочитати все

Природний шлях до здоров'я

С.В. Білецький, доктор мед. наук, професор,
зав. кафедри сімейної медицини,
Буковинський державний медичний університет

Ще тоді, коли на території України з'явилися перші племена, разом з  одягом, зброєю та вогнем людина віднайшла і ліки від усіх хвороб.


Часник допомагав лікувати важкі захворювання і був першим та єдиним засобом захисту від злих духів та поганого ока. Його носили у вузликах за коміром або на поясі. Крім цілющих та лікувальних властивостей, безперечно, часник був незамінним доповненням майже кожної української страви.  Годі вже й казати про рецепти, які використовували українські красуні для здорового бадьорого вигляду та гарного кольору обличчя.


Прочитати все

Подорож до Країни троянд

Підготувала Катерина Білоконь

 Від солодкого слова «Болгарія» віє теплим вітром, ніжним сонечком, пляжами, морськими горизонтами та невеличкими містами, що живуть своїм окремим, затишним життям.


Це країна, де сонце, не поспішаючи, обходить свої володіння та дуже рідко поступається місцем хмарам та дощу... Земля багата та щедра, красива та вражаюча. Побувавши в цій країні, окрему увагу хотілося б приділити медичному обслуговуванню. Адже міста, що пропонують тисячам людей комфортний відпочинок, повинні надавати їм і належне медзабезпечення.


Ця країна схожа на маленький континент через розмаїтість свого рельєфу, чудотворної природи і небачену красу. Болгарія має чотири м'які сезони, гори, озера, нескінченні сонячні пляжі, трояндові долини з неймовірним ароматом, високі, вкриті снігом гори, лікувальні джерела й глибокі печери.

Прочитати все

Крим – музей просто неба

Насолоджувалась красою Криму
Ольга Адамська


Цей край ще до сьогодні старанно пізнають історики, географи і туристи. Ця частинка Європи заманює до себе незвичайним змішуванням кліматичних умов. Тут поєдналося тепле море, фантастичні краєвиди, лікувальний клімат і особливі пам’ятки архітектури. Старожитні руїни замків, скельні міста, а також татарські поселення, які й до нині дивують туристів своєю кухнею і культурою.


Моя подорож на півострів, який, правду кажучи, якби не 8-ми кілометровий Перекопський перешийок, був островом, розпочалася з маленького містечка Партеніт. Перша письмова згадка про нього датується VIII ст. На сході Гурзуфського гірського амфітеатру височіє Аю-Даг ("Ведмідь-гора") - відособлена гірська вершина, розташована біля самого берега моря між Гурзуфом і Партенітом, що є одним із символів Криму. Деякі дослідники вважають, що назва гори походить від тюркських слів "аю" - ведмідь і "даг" – гора. Дійсно, контур гори нагадує тулуб величезного ведмедя, який занурив голову в море. Інші дослідники припускають, що назва "Аю-Даг" трансформувалась із назви "Айя-Даг", тобто "Свята гора" (від грецького "айос" - "святий"). Кажуть, що в давнину на Аю-Дазі знаходилися численні культові споруди - храми, базиліки тощо.


Прочитати все

Правові проблеми відпуску  і предметно-кількісного обліку окремих груп лікарських засобів з аптек 

 

Оксана Блавацька, канд. фарм. наук, доцент
Уляна Янишин, асистент
Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького


Із 12 жовтня 2008 року вступив у дію наказ МОЗ  України № 525  від 17.09.2008р. "Про внесення змін до наказу МОЗ України від 19.07.2005р. № 360". Основне його спрямування  - це зміни в обліку комбінованих наркотичних (психотропних)  лікарських засобів та встановлення граничнодопустимих норм відпуску отруйних і сильнодіючих лікарських засобів.


Щодо останнього, то запровадження граничнодопустимих норм відпуску отруйних і сильнодіючих лікарських засобів на один рецепт повинно ліквідувати масу існуючих досі трактувань і логічних висновків. Зараз, фактично, необхідно лише вирахувати максимальну кількість, враховуючи форму випуску та кількість контрольованої речовини в одиниці дози.

Прочитати все

З'їзд медичних генетиків. України як львівська традиція

 Дана Юревич 

 Під егідою Міністерства охорони здоров'я України та Академії медичних наук України, за сприяння численних спонсорів у Львові 9-11 жовтня проходив IV з'їзд медичних генетиків України з міжнародною участю. Треба відзначити, що дата проведення з'їзду є традиційною для Львова – саме тут ця подія відбувається кожних чотири роки.

 Співорганізаторами з'їзду були Державна установа "Інститут спадкової патології АМН України", Головне управління охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького і Українське товариство медичних генетиків.

Прочитати все
Sapientia sola libertas est
Щоби повноцінно допомагати пацієнтам, фармацевтові та лікареві потрібні знання, досвід, інформація. Джерел інформації сьогодні не бракує, але у виборі спеціалізованого видання важливо опиратися на такі критерії, як актуальність, об'єктивність, різнобічність і практичне застосування того, про що пишуть. Цим вимогам від початку свого створення ще в 1999 році відповідав часопис «Аптека Галицька». 
Прочитати все

Досвід клінічного застосування препарату Р.Б.ТОН  для профілактики порушень внутрішньоутробного стану плода у вагітних із високим ризиком розвитку залізодефіцитної анемії

 

С.І. Жук, Т.В. Пехньо, С.Н. Сальников, Н.В. Пехньо
Національна академія післядипломної освіти
ім. П.Л. Шупика, м. Київ
Пологовий будинок № 2

Вагітність — це складний  фізіологічний процес, що забезпечується всіма органами і системами організму жінки. Згідно зі статистичними даними, демографічна ситуація в Україні постійно покращується, однак кількість випадків  патологічного перебігу вагітності не зменшується. Тому, незважаючи на всі старання спеціалістів і прогрес сучасної медичної науки, ситуація з ускладненнями вагітності і перинатальною патологією залишається одним із найголовніших питань  акушерства і неонатології.
До числа таких серйозних ускладнень, що супроводжують вагітність, слід зарахувати залізодефіцитну анемію (ЗДА) і гіповітамінози. Згідно з даними ВООЗ, поширеність ЗДА серед жінок  країн, що розвиваються, сягає 80%.  Щодо України (згідно з даними програми "Сім'я і діти України", коли здійснювали моніторинг 8,5 тис. сімей), ЗДА була виявлена у 50% вагітних жінок, причому в половини з них — анемія II–III ступеня, а в дітей у віці до 3 років — у 42%, до 7-ми — в 70% випадків.

Прочитати все
Не випивши до дна хворобу


Наталя Дружбляк

80% наших захворювань ми… випиваємо.
                                                          Луї Пастер

Нещодавно в актовому залі Львівської обласної дитячої клінічної лікарні відбулася науково-медична конференція на тему «Вода і нирки», конференція, організована для лікарів широкого профілю, педіатрів, нефрологів, сімейних лікарів та шкільних лікарів. Як зауважила заступник директора ЛОГО «Рада з питань захисту здоров'я дитини» Наталя Іванівна Закордонець, «її метою було привернути увагу медиків до якості питної води». Потребу у широкому обговоренні тієї ж теми висловив також колектив кафедри педіатрії Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького та колектив лікарів відділення нефрології Львівської міської дитячої лікарні.

Прочитати все
ВІЛ-асоційований туберкульоз: тектонічне зрушення у діагностиці


ВООЗ продовжує невтішно констатувати: упродовж останніх років у країнах Східної Європи та Азії спостерігається прикре зростання захворюваності на ВІЛ-асоційований туберкульоз. Згідно з даними ЮНЕЙДС, торік саме туберкульоз був головною причиною смерті у ВІЛ-інфікованих, а майже третина з 40 млн ВІЛ-інфікованих водночас інфіковані мікобактерією туберкульозу. Окрім того, у фахівців з'являється дедалі більше побоювань у зв’язку з тим, що ВІЛ-інфекція сприятиме поширенню мультирезистентного туберкульозу, позаяк у тій же таки Східній Європі мультирезистентний туберкульоз зустрічається у 10 разів частіше, аніж в країнах Африки.


Сьогодні Україна належить до країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз та концентрованою епідемією ВІЛ/СНІДу. Проте навіть при досить високому загальному рівні захворюваності на туберкульоз у 2007 році (79,8 на 100 тис. населення) в нашій державі реєструється порівняно низький рівень ко-інфекції ТБ/ВІЛ – 5,0 на 100 тис. населення. Це свідчить про значне недовиявлення поєднаного захворювання, а відтак і невчасно проведений комплекс медичних і протиепідемічних заходів, спрямованих на утримання епідемічної ситуації під контролем.

Прочитати все

Досвід застосування препарату «Но-Соль» в дитячому віці

Синяченко В.В., Рубан і.І., Аврамич Д.В., Крапива В.М., Мельник О.В., Кірнос А.І., Ніколаєнко О.В. 

 Останнім часом спостерігається чітка тенденція до зростання кількості випадків гострих і хронічних захворювань носа і навколоносових пазух (Penttila M., 1995; Янов Ю.К., Рязанцев С.В., 2003). Консервативна терапія із застосуванням судино звужуючих крапель значно обмежена через тривалість її проведення. 

У зв'язку з цим актуальним є пошук альтернативних ефективних лікарських засобів з урахуванням патогенетичних механізмів розвитку захворювань. Для цього було проведено дослідницьку роботу з визначення ефективності назальних препаратів натрію хлориду (спрею та крапель Но-Соль) в комплексному лікуванні переднього сухого риніту в дітей та в післяопераційному періоді у пацієнтів, що перенесли внутрішньоносові оперативні втручання.

Прочитати все

У кожну аптечку - антисептики від "Фаргомед"

Христина Дорожовець 

 Що тільки не правило людству за антисептики, поки вони стали надбанням офіційної медицини! 

Зільники, лікарі та аптекарі з більшим чи меншим успіхом використовували з метою знезараження мірру, ромашку, полин, алое, алкоголь, мед, вугілля, цукор, керосин, сірку, ладан, морську сіль, квасці, мідний купорос. І тільки бурхливий розвиток хімії ХVІІІ-ХІХ століть збагатив перелік місцевих антимікробних препаратів неорганічними та органічними сполуками. Так, у середині XVIII ст. встановлено протимікробну дію мінеральних кислот; у 1786 р. налагоджено виробництво калію гіпохлориту, в 1798 р. – хлорного вапняку, в 1822 -му – натрію гіпохлориту. В 1811 році з'явився йод, який вперше застосували для обробки ран у 1888-му.

Прочитати все

Перші кроки в науці

Наталка Дружбляк 

 Нещодавно у першій лекційній аудиторії теоретичного корпусу Львівського національного медичного університету відбувся форум “Перші кроки в науці” для студентів, які навчаються на першому курсі фармацевтичного факультету.  

Цю довгоочікувану для минулорічних абітурієнтів подію складно уявити поза рамками ХХVІ наукової студентської конференції фармацевтичного факультету. Після доволі затяжної перерви (ХХV студентська конференція відбулася ще у 1990 році), факультет вирішив відновити хорошу традицію. Звісно, зі сподіваннями, що такі наукові форуми будуть проводитися щорічно.

Прочитати все

Санаторна Мекка: Хмільник

Ірина Пустиннікова

 Продовжимо знайомство з історичними спорудами і місцями України, які в тій чи іншій мірі сьогодні віддані під лікувально-оздоровчі заклади. Сьогодні мандрівка лежатиме у центральний регіон країни, на Вінниччину, в райцентр із веселою назвою Хмільник. 

До цього затишного райцентру на заході Вінниччини щороку приїжджають тисячі відпочиваючих: Хмільник давно славиться як місто-курорт. Туристів, на жаль, поки що значно менше, хоча у місті збереглися руїни одного з нечисленних у центральній Україні середньовічних замків. Місто й саме досить давнє: перша згадка про Хмільник датується 1362 роком. Саме того року князь литовський Ольгерд захопив Хмільник, відвоювавши його в жорстокій битві з татарами, "отчичами і дідичами землі Подільської", як шанобливо називав східних кочівників літопис.

Прочитати все

Робота як ризик для здоров'я

Підготувала Христина Дорожовець 

 Переважно це виглядає так. Ви – лікар, аптекар, менеджер фармацевтичної фірми, представник медичної компанії etc. - сумлінно виконуєте свої обов'язки, при тому, що їх коло постійно розширюється. 

Щодня ви спілкуєтеся з великою кількістю людей, “перетравлюючи” силу-силенну інформації, постійно перебуваєте в русі або, навпаки, – висуваєтеся з робочого приміщення тільки на обід, та й то не завжди. За свою працю отримуєте більш-менш пристойну зарплатню, хоча рідко випадає час і можливість витратити ці гроші у своє задоволення. Тому потайки, але все настирливіше ви мрієте про кілька годин повного усамітнення. Ця картина характеризує ваш спосіб життя і психічний стан? Стережіться – ви близькі до синдрому професійного вигасання.

Прочитати все

Контакт віртуальний, результат реальний

Христина Дорожовець 

 Так уже повелося, що кожен лікар і фармацевт окрім безпосередніх професійних обов'язків виконує почесну місію консультанта з питань здоров'я для рідні, знайомих, сусідів.  

 Якщо ж консультувати доводиться телефоном чи за допомогою Інтернету, то це вже не медичні, а телемедичні поради. Звичайно, ми навели спрощений приклад, насправді ж світовий інтерес до телемедицини давно переріс межі захоплення чимось новим. Про перспективи телемедицини в нашій державі й зокрема на Львівщині ми розмовляли із  засновниками Західно-Українського Центру Телемедицини "Медітех" Ігорем Дуткою і Антіном Кушніром.

Прочитати все

Найкращий пацієнт – здорова дитина

Христина Дорожовець 

 “Усі скарби світу не є причиною сліз дитини”. Вслід за Достоєвським ці слова готові повторити люблячі батьки, що інтуїтивно розпізнають причину дитячого плачу, й педіатри, яким у цьому допомагають професійні знання та досвід.  

Фахівцям Львівської міської дитячої клінічної лікарні гріх не похвалитися й одним, і другим, тим більше що нагода для цього є відповідна – закладу саме виповнилося 15 років. Керівництво лікарні вирішило відзначити свій молодий ювілей по-святковому і водночас по-робочому – проведенням обласної науково-практичної конференції “Дискусійні питання діагностики і лікування захворювань дитячого віку”, що відбулася в останній день лютого. Учасники конференції, а це педіатри, сімейні терапевти, лікарі загальної практики, отримали можливість заслухати багатоінформативні доповіді фахівців зі Львова та Києва, поставити їм свої запитання та ще й отримати за це нагороду.

Прочитати все

Атопічний дерматит - особливі діти, незвичайні дорослі,
або Про правила без винятків

Т.В. Святенко, к.м.н., доцент кафедри медицини Дніпропетровської державної медичної академії 

Термін “атопія” запропонував у 1922 р. А.Є. Соса. перекладається з грецької як дивний, незвичайний.  

Атопічний дерматит (АД) є генетично зумовленим хронічним рецидивуючим захворюванням шкіри, що проявляється віковою еволюцією клінічної картини, нестерпним свербежем, гіперчутливістю до імунних і неімунних факторів впливу. Частота АД зросла за останні десятиріччя, реєстрація АД особливо висока серед дитячого населення (Т.В. Проценко, 2003). Від АД потерпає 5-20% популяції (Л.Д. Калюжна, 1997, 2006). У розвинених країнах приблизно 10-15% дітей молодших за 5 років потерпають від АД, і в 48-75% із них початкові ознаки захворювання фіксують протягом перших шести місяців життя. АД став соціально значущою хворобою.

Прочитати все

Лютеіна: найдосконаліша транспортна система для прогестерону
«Природу не можна покращити, її можна тільки наслідувати»

За матеріалами, наданими українським
представництвом компанії "Адамед",
підготувала Наталка Дружбляк  

 Раніше більшість ендокринологів вважали, що саме концентрація гормонів у крові визначає їх вплив на певні органи. Цю гіпотезу якнайкраще ілюстрував гормональний механізм підтримки рівня цукру в крові.  

Контроль за рівнем цукру в крові став своєрідною точкою відліку в дослідженнях усіх нових напрямків ендокринології, будучи першим вивченим ендокринним механізмом регуляції. Первинний "шаблон" був цілком зрозумілим – концентрація інсуліну в крові контролює рівень глікемії після простих змін: зменшення або збільшення інсуліну  призводить до передбачуваних змін рівня глюкози. Пізніше були відкриті інші гомеостатичні системи, що ідеально вписувались у первинну модель (наприклад, гормональний контроль кальцемії).

Прочитати все

Пейзажі мікрофлори кишківника

Оригінальну статю Н.В. Марченко, С.В. Бойко,
Д.В. Токарь, В.В. Марченко
«Биоценоз кишечника и коррекция его нарушений»
переклала Наталка Дружбляк

Підручники з анатомії та фізіології тлумачать поняття «шлунково-кишкового тракту» доволі просто: шлунково-кишковий тракт (якщо звернутися до узагальненого визначення) є надзвичайно складною екологічною системою, до складу якої входять декілька біотопів (тобто, місць проживання мікроорганізмів), що відрізняються один від одного своїми біологічними характеристиками.  

Однією з таких відмінностей є склад нормальної мікрофлори кожного біотопу - шлунка, дванадцятипалої, тонкої, здухвинної та товстої кишок. Нормальна мікрофлора того чи іншого біотопу - це мікробний пейзаж, який склався еволюційно та перебуває в стані динамічної рівноваги з численними факторами зовнішнього середовища й макроорганізму. Кількісні та якісні коливання мікрофлори визначаються анатомо-фізіологічними особливостями відділів шлунково-кишкового тракту, віком, особливостями харчування, стилем життя, епідеміологічною специфікою регіону проживання, порою року і навіть часом доби, наявністю патологій шлунково-кишкового тракту, станом імунної системи тощо. Відхилення від стану рівноваги, що виражаються у якісних і (або) кількісних змінах складу мікрофлори того чи іншого біотопу, зумовлені як ендогенними, так й екзогенними причинами, пов’язаними з порушеннями гомеостазу.

Прочитати все

Разом до здоров'я - з американськими колегами 

Олена Гончарук  

 У рамках офіційного візиту до Львова 21 лютого 2008 року Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Вільям Тейлор відвідав Львівський обласний центр репродуктивного здоров’я населення.

Під час зустрічі начальник Головного управління охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації, професор Ігор Герич розповів про успішну реалізацію низки спільних українсько-американських проектів медичного партнерства на теренах Львівщини впродовж останнього десятиліття та ознайомив поважного гостя з діяльністю медичних закладів Львівщини у сфері охорони здоров’я матерів і дітей.

Прочитати все
Побічна реакція на їжу: чи завжди вона є алергічною?

Недельська С.Н., Кузнєцова К.Д., Бесикало Т.Г.,
Солодова І.В., Мазур В.І., Шевченко Є.А., Кизилова І.А.

 Завдяки численним науковим дослідженням з'ясували, що механізми непереносимості продуктів доволі різноманітні, а реакції на їжу (які мають алергічну природу) трапляються набагато рідше, аніж вважає більшість лікарів [4].
На конгресі Європейської академії алергії та клінічної імунології, що відбувся у червні 1994 року в Стокгольмі, була запропонована робоча класифікація, основою якої стала теза: "Патологічні (тобто побічні, небажані) реакції на їжу можуть бути результатом як токсичних, так і нетоксичних харчових ускладнень" [2]. Відповідно до "Офіційного висновку проблемної комісії з номенклатури ЕААСІ (2001)", патологічну реакцію на їжу слід детермінувати як харчову гіперчутливість (себто непереносимість).
Прочитати все

Клініко-експериментальні дані дослідження
десенсибілізуючої дії препарату Ринітал

Підготувала Наталка Дружбляк

Серед цілої низки протиалергічних лікарських засобів особливу нішу в лікуванні алергічної патології займає препарат РИНІТАЛ, що створений на рослинній основі за відповідними гомеопатичними принципами.  

Дослідження довели, що РИНІТАЛ можна успішно застосовувати при алергічних процесах у верхніх дихальних шляхах, зокрема при цілорічному алергічному риніті (Gopalakriscnan C., Dhananjaayan R., Kameswaran L., 1976; Безшапочний С.Б. і співавт., 2006).

Прочитати все

СТРЕЗАМ - новий підхід
до фармакотерапії тривоги та стресу

Куновський В. В. - к.м.н., доцент кафедри загальної хірургії
Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького;
Малик С. О. - лікар-невропатолог КМК ЛШМД

 Стрес супроводжує людину впродовж усього життя. З погляду медицини, це реакція організму на будь-які форми зовнішньої агресії - стресові чинники або стресові події.  

Якщо стресова реакція нормальна або адекватна, вона дає особистості можливість адаптуватися до змін у навколишньому середовищі. У тих випадках, коли адаптаційні можливості особистості виснажені, розвиваються психологічні і/або соматичні проблеми. У разі патології реактивний стан може включати тривожні або депресивні порушення.

Прочитати все

Досвід застосування левоцетиризину
у хворих з алергічним ринітом

Л.В. Кузнєцова, д.м.н.; Л.С. Осипова, к.м.н.; А.П. Грішило, В.О. Грем’яков,
кафедра клінічної імунології та алергології
Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П..Л. Шупика;
П.В. Грішило, к.м.н.; Т.Г. Старунова, Київський міський алергологічний центр

Алергічні захворювання, зокрема алергічний риніт, хронічну ідіопатичну кропив’янку, атопічний дерматит, відносять до найпоширеніших патологічних станів людини. Хоча ці захворювання, зазвичай, не загрожують життю людини, вони можуть значно погіршити якість життя хворих.  

Всі алергічні захворювання мають подібний патогенез і можуть розглядатися як місцеві прояви системної алергічної реакції. Одним із головних медіаторів алергічних реакцій є гістамін. Вивільнення гістаміну з клітин відбувається під впливом імунологічних та неімунологічних стимулів, внаслідок фізичної травми, нейрогуморальної стимуляції, реакції "антиген-антитіло", дії різноманітних хімічних факторів (протеолітичних ферментів, отрути змій та комах, морфію тощо).

Прочитати все

Пробіотики – препарати зі здоровою репутацією

Д.С. Янковський, докт. біол. наук
Г.С. Димент, канд. техн. наук

 Проблема погіршення людського здоров'я все більше хвилює медичну громадськість.  

Незважаючи на бурхливий розвиток фармацевтичної промисловості, що насичує медицину величезною кількістю лікарських препаратів, тенденції до зростання захворюваності не знижуються. Це є однією з причин підвищеного інтересу вчених до ролі мікроорганізмів, що мешкають в організмі людини, в підтримці її здоров'я. Досягнення народженої на межі ХХ-ХХІ століть медичної науки – мікробної екології людини - сприяли появі принципово нових "мікробних" лікувально-профілактичних препаратів, що отримали назву пробіотики. Прогнозується, що з часом пробіотики зможуть конкурувати зі значною частиною традиційних фармакологічних препаратів і займуть гідне місце в арсеналі ефективних  і безпечних засобів для зміцнення нашого здоров'я.

Прочитати все

Дитяча нефрологія: новий погляд на старі проблеми

Наталка Дружбляк   

Упродовж двох днів, 27 та 28 березня, з ініціативи кафедри факультетської та шпитальної педіатрії Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, Львівської міської дитячої клінічної лікарні та безпосередньо Асоціації педіатрів України у Будинку вчених відбулася конференція, присвячена надзвичайно актуальним, з огляду на сучасні тенденції захворюваності, питанням дитячої нефрології.

Щоправда, ця зустріч тривала два дні лише умовно. Наступного дня після проведення насиченого конструктивного діалогу поміж провідними українськими фахівцями у вищезгаданій медичній сфері гості, які вперше та, зрештою, і ті, що вкотре завітали до нашого міста, завдяки всебічній підтримці організаційного комітету* успішно пройшли пришвидшений одноденний курс "підвищення кваліфікації" зі… знання історії та архітектури унікального західноукраїнського міста.

Прочитати все

Здоров’я та краса сьогодні і завтра…

 Юлія Баткіліна

 Міжнародну виставку косметичної та фармацевтичної продукції "Світ здоров’я та краси", що  відбулася 16 - 19 квітня в Харкові в рамках конгресу "Сьогодення та майбутнє фармації", організатори не дарма пов’язали  з весною та розквітом природи.  

По-перше, саме навесні люди найбільше потребують косметики, вітамінів та новітніх досягнень масажу. Адже час привести себе до ладу, перемогти авітаміноз та підготуватися до літа якнайкраще. А по-друге, і загострення хронічних хвороб  також часто припадає на весну. Тож зробити її кращою та радіснішою фармацевтам цілком під силу. Протягом трьох днів усі охочі могли дізнатися, як саме це відбувається і на які особливості та новинки варто звернути увагу.

Прочитати все

Елегія для жовтого крокусу

Наталка Дружбляк

Деякі люди проживають своє життя, пишучи власну історію без чернеток і кальок. Про таких недаремно кажуть: «Хто народжений із талантом і заради цього таланту, той неодмінно знайде в ньому своє щастя».  

Доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, віце-президент Української асоціації "Астма та алергологія", голова асоціації лікарів-педіатрів Київської області, член педіатричної секції Фармкомітету МОЗ України, член Міжнародної та Української асоціацій лікарів-педіатрів, алергологів і пульмонологів, головний дитячий алерголог МОЗ України, завідувач кафедри педіатрії №1 Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України Ласиця Ольга Ларіонівна - такою була б суха характеристика дивовижної людини, яка жила поруч із нами. Характеристика, без сумніву, достатня, аби читач, не знайомий особисто ані з Ольгою Ларіонівною, ані з її сім'єю, зміг скласти в уяві образ цієї непересічної жінки.

Прочитати все

Дитяча нефрологія: динаміка гіперактивних змін 

 Наталка Дружбляк 

 Продовження. Початок у попередньому номері.

Нагадаємо, наприкінці березня у Львівському будинку вчених відбулася дводенна конференція, тематика якої привернула увагу нашого видання – "Актуальні питання дитячої нефрології". Оскільки дитячі нефрологи з різних куточків України збираються в одному залі з такою періодичністю, аби пройшло достатньо часу з появи нових рекомендацій провідних американських та європейських фахівців у цій сфері медицини, ми не змогли проігнорувати цю зустріч. Тим більше, що доповіді, які прозвучали на конференції, хоча й були складними, проте максимально насиченими корисною для практикуючого лікаря інформацією.

Прочитати все

Якщо антисептики, то від "Фаргомеду"

Христина Дорожовець

  Що тільки не правило людству за антисептики, поки вони стали надбанням офіційної медицини!
Зільники, лікарі та аптекарі з більшим чи меншим успіхом використовували з метою знезараження мірру, ромашку, полин, алое, алкоголь, мед, вугілля, цукор, керосин, сірку, ладан, морську сіль, квасці, мідний купорос. І тільки бурхливий розвиток хімії ХVІІІ-ХІХ століть збагатив перелік місцевих антимікробних препаратів неорганічними та органічними сполуками.

Так, у середині XVIII ст. встановлено протимікробну дію мінеральних кислот; у 1786 р. налагоджено виробництво калію гіпохлориту, в 1798 р. – хлорного вапняку, в 1822 -му – натрію гіпохлориту. В 1811 році з'явився йод, який вперше застосували для обробки ран у 1888-му. Невдовзі після йоду синтезовано перекис водню. З 1867-го як антисептичний засіб почали використовувати формальдегід, а з 1885-го його похідну – формалін. У 1881-му в медичну практику був уведений калію перманганат, а у 80-ті роки XIX століття встановлено протимікробну дію малахітової зелені, метиленової синьки, сафраніну та інших барвників. У кінці XIX ст. із протимікробною метою почали застосовувати оцтову та лимонну кислоти. У 1863-му в медичній практиці добре зарекомендувала себе карболова кислота, яка невдовзі завдяки роботам Дж. Лістера отримала широке застосування як засіб профілактики післяопераційних ускладнень. Нарешті в 1874-1875 роки вчені оцінили протимікробну дію саліцилової кислоти.

Прочитати все
Залишіть хворобу «з носом»

 

Оксана Кізима
ст. V курсу
фармацевтичного факультету
ЛНМУ ім. Данила Галицького
 

 “Той, що соромиться свого стану, боїться”, - таке трактування санскритського слова katara (катар) наводить Василь Кобилюх серед інших санскритських медичних термінів.

Невже банальний катар  міг бути удостоєним честі потрапити до прадавнього словника, у єгипетські ієрогліфи, до аюрведи? Судіть самі: sakatara, закатарений - той, хто упав духом, у відчаї; hrepana, грип - збентеження, занепокоєння, скрута, нещастя – це дещо більше, ніж збіг визначень стану, що супроводжує нежить, закладеність носа…

Прочитати все

Фармакоекономіка: Український відділ Міжнародного товариства фармакоекономічних досліджень ISPOR – напрями діяльності 

О.М. Заліська - професор, голова Українського відділу ISPOR (USPOR), член ISPOR;
Б.Л. Парновський  – професор, віце-президент USPOR, член ISPOR;
Ю.В. Майнич - асистент, секретар USPOR, член ISPOR;
О.В. Парамош - асистент, член USPOR;
К.І. Пушак - асистент, член USPOR.
Кафедра організації і економіки фармації та технології ліків ЛНМУ ім. Данила Галицького.

 Економічні оцінки витрат у медицині проводилися у 60-ті роки, проте системно проблеми неадекватності ресурсів, коштів і потреб охорони здоров’я фармакоекономіка почала вивчати з 70-х років ХХ сторіччя.  

Наукові дослідження з ідентифікації, порівняння витрат на медичні технології у взаємозв’язку з їх ефективністю, результатами лікування стали поштовхом до розвитку фармакоекономіки. Термін “фармакоекономіка” вперше з’явився у 1986 році у дослідженні канадського фармацевта Рея Тaунсенда (R. Townsend) щодо оцінки витрат та ефективності лікування хворих на СНІД новим антиретровірусним препаратом.

Прочитати все

Переваги парентерального введення Мератину
при лікуванні  ускладненого урогенітального трихомоніазу

 Воробець Д.З., Борис Ю.Б., Журавчак А.З., Личковський О.Е.
Львівський національний медичний університет ім.  Данила Галицького
Львівська обласна клінічна лікарня

  Серед інфекцій, які передаються статевим шляхом, трихомонадна інвазія за поширеністю займає одне з провідних місць. За даними ВООЗ на 2007 рік, від хронічного урогенітального трихомоніазу страждають понад 250 мільйонів людей у всьому світі.


Домінуючу частину андрологічної та поліклінічної урологічної патології спричиняють запальні захворювання генітальних органів, призводячи в одних випадках до клінічно значимого простатиту, з вираженим больовим та психастенічним синдромами, в інших - до розвитку екскреторно-токсичної чи екскреторно-обтураційної (посттестикулярної) неплідності, або ж до органічної передчасної еякуляції, дисоргазмії та гемоспермії як наслідку колікулопростатиту.

Прочитати все

Аптека у венеціанській лагуні

 

Христина Дорожовець

 

 Якщо в моїх попередніх подорожах по східній та західній Європі я легко знаходила паралелі з рідним Львовом, то розповідь про цю мандрівку найправильніше почати так: Італія цілковито інакша, ніж Україна.


Ad terra santa – до святої землі


Святою землею мого туристичного паломництва була Венеція, а шлях до неї проліг через Бергамо, Верону та Падую.


Прочитати все

Рак немилосердніший до чоловіків

 

Британські вчені опублікували висновки дослідження, яке мало на меті порівняти схильність до раку в жінок і чоловіків. З'ясувалося, що чоловікам рак загрожує частіше, мало того, у них на 40% вища ймовірність померти від хвороби і на 60% - померти від тих видів раку, на які хворіють як чоловіки, так і жінки.

 

Чим пояснюється така тенденція? Одне з припущень - чоловіки значно рідше звертаються до лікарів і ведуть менш здоровий спосіб життя, ніж жінки.  «Чоловіки не прислухаються до порад стосовно здоров’я, їхній спосіб життя наближає їх до чинників ризику. Чоловіки рідше звертають увагу на ранні симптоми хвороб і не звертаються до лікарів», - коментує Дейвід Форман, учасник організації, що сприяла дослідженню.

 

Всесвітня організація охорони здоров'я прогнозує, що до 2030 року рівень захворювання на рак і жінок і чоловіків має зрости на 45%. Тут доречно пригадати результати великого дослідження 2005-го року, згідно з якими, третині захворювань на рак можна запобігти, уникаючи ожиріння, тютюну і малорухливого способу життя.
 


Прочитати все

Золотий вік епігенетики

 

Підготувала Дана Юревич

 

Рубіж тисячоліть був ознаменований реалізацією грандіозного міжнародного проекту "геном людини". Проте багато загадок спадковості так і залишились нерозв'язаними. З'ясувалося, що мало знати набір генів, закладених у хромосомах людини. Потрібно ще збагнути складні механізми, які керують їхньою роботою. Адже у всіх клітинах зародка гени одні й ті ж. Чому тоді з одних клітин розвивається мозок, з інших - шлунок, з третіх - м'язи? Дати відповідь на ці запитання допомагає нова біологічна дисципліна - епігенетика*. Одним із творців епігенетики є росіянин, професор Московського університету, член-кореспондент РАН Борис Федорович Ванюшин, на розробки якого опирається ця стаття.

 

Сьогодні кожна освічена людина, яка ще не забула шкільну програму, чудово знає, що спадкова інформація записана в генах. Гени - це ділянки молекули ДНК – довгого ланцюжка з 4 нуклеотидів. Це ніби літери. Мовою, яку називають генетичним кодом, у генах записано будову білків. А білки, властиво, виконують всю роботу в клітині й визначають всі властивості організму. Але виявляється, цей класичний, добре вивчений генетикою механізм не пояснює всіх відомих фактів про успадкування різних ознак, і виявляється, існують інші механізми, які отримали назву епігенетичних, або надгенетичних. 

 

Прочитати все

Не винні ми, то вас ввели в оману?

 

Наталя Дружбляк

 

 Якщо запитати у першого-ліпшого пересічного українця, що він думає про вакцинацію в принципі, нескладно здогадатися якою буде його відповідь. Негативною. У більшості випадків. І що тут вдієш. Як то кажуть, «хоч кіл на голові теши» - не допоможе. Бо всі ще добре пам’ятають минулорічну катавасію довкола позапланової імунізації населення проти кору та краснухи, яка завершилася великим пшиком нашої безпорадної системи охорони здоров'я. ВООЗ, в яку злісні опоненти вакцинування пожбурили перший камінь свого обурення, цілісінький рік «сушила голову» над тим, як позбутися клейма творців нового геноциду українців. І зробити так, щоб наші невтомні заробітчани припинили експортувати інфекційні захворювання на Захід.

 

«Вигадувати велосипед» не довелось – найкращий спосіб подолати стереотипи – належним чином підвищити рівень поінформованості та знань населення про керовані інфекції та шляхи імунізації. А от упоратися з цим завданням, як виявилося, можуть лише ЗМІ.

 

Прочитати все

Вакцинація втрачає репутацію

 

31 серпня у Міністерстві охорони здоров’я відбулася прес-конференція, присвячена імунопрофілактиці в Україні та підсумкам розслідування причин смерті немовлят в Донецькій області. Управлінці медичної галузі повідомили, що, згідно з наказом МОЗ України №48 від 03.02.2006 року ”Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів”, сьогодні визначені десять інфекцій, проти яких щеплення в Україні є обов’язковими. Це туберкульоз, гепатит В, дифтерія, кашлюк, правець, кір, паротит, краснуха, поліомієліт і гемофільна інфекція.

 

Усі вакцини, які включені до національного календаря профілактичних щеплень, закуповуються централізовано за кошти державного бюджету. Основу закупівлі вакцин становлять імунопрепарати іноземного виробництва, оскільки українських аналогів цих вакцин немає. Сьогодні щеплення однієї дитини віком до одного року коштує державі 790,9 грн.

 

Прочитати все

Гроші, які пахнуть ліками

 

 Шлях розвитку медицини та фармації – це шлях героїчної боротьби за життя та здоров'я людини, зіткнень з невіглаством, марновірністю та забобонами, самопожертвування в ім'я істини, стійкості перед обличчям невдач та розчарувань, все це частина дивовижної ходи, яка ніколи не завершувалася. Ось чому медицина та фармація, найдавніші з наук, знайшли відображення у багатьох предметах та явищах, які оточували  людей протягом всіх епох розвитку людства. Зокрема навіть на таких предметах, як гроші.

 

З виникненням товарно-грошових відносин у рабовласницькому суспільстві на території грецької малоазіатської держави Лідія (приблизно в VII ст. до н.е.) з'явились перші монети, які виготовлялися вручну зі сплаву рівних частин золота і срібла (електрум). Ця практика була сприйнята й іншими країнами. Паперові гроші з'явились набагато пізніше - у XII ст. н.е. на території Китаю, а в Європі - тільки в XVI ст. (Швеція). Античні монети слугували не тільки засобом обігу, оскільки вже тоді на них з'явились зображення та написи, в тому числі медичного і фармацевтичного змісту. Прикладом можуть бути монети із зображеннями різних цілющих рослин та плодів (маку, олив, фініків тощо). Тільки за зображенням на монетах грецьких колоній - Кірени і Барка (VI ст. до н.е.) на території сучасної Лівії — історики фармації мають можливість і сьогодні судити про зовнішній вигляд рослини «сільфіум». Вона росла тільки в Північній Африці. Сік «сільфіума» греки використовували як протиотруту і стимулятор, про нього писали великі медики античності Гіппократ, Діоскерид, Гален та інші. Застосування великої кількості цієї рослини сприяло її повному винищенню до початку нашої ери.

 

Прочитати все

Білорус до білоруса по білоруські ліки

 

У Білорусі збільшують частку застосовуваних вітчизняних лікарських засобів. Як зазначив в одному зі своїх нещодавніх виступів міністр охорони здоров'я країни Василь Жарко, білоруські фармвиробники щорічно освоюють випуск 25-30 нових лікарських засобів. За словами посадовця, близько 50% ліків, що рекламуються аптечній мережі держави, - це продукція вітчизняного виробника. У загальному обсязі закупок 22-23% припадає на білоруські підприємства.


Прочитати все

Псевдоїжа гарантує псевдоздоров'я

 

 Заздрю селянам, які їдять те, що самі виростили, і нема їм діла до різних там функціональних продуктів харчування. Інша справа - наївний мешканець мегаполісу. Тому під соусом турботи про його здоров'я можна збути все що завгодно, і функціональні продукти харчування зокрема. Але, схоже, ми знову відстаємо від світу. В той час як світ починає з пересторогою ставитися до так званих "продуктів для здоров'я", українці дають себе переконати, що це корисно і сучасно.

 

Що ж це воно таке - оте "функціональне харчування", і з чим його їдять, точніше для чого їдять? У сучасних посібниках з дієтології пише, що "функціональні продукти - це харчові продукти, які є частиною звичайного раціону, і крім поживних властивостей мають здатність позитивно впливати на роботу організму, завдяки чому за умови їх регулярного споживання знижується ризик виникнення хронічних захворювань". Виробники функціональних продуктів впевнено просуваються на шляху цієї пропаганди, запевнюючи масового споживача, що вони, продукти себто, поліпшують функції імунного захисту, попереджують різні захворювання, контролюють фізичні та психічні недуги.

 

Прочитати все

Аптекарські династії. Бунге

 

Христина Дорожовець

 

 Маркою якості цього славетного роду були природжена шляхетність, невсипуща енергія, широка ерудиція, поєднані з потребою постійної праці для людей. Чужинці й водночас патріоти краю, куди їх закинула доля, батько та сини Бунге прислужилися українській аптечній справі не тільки своєю відданістю обраному фахові, але й порядністю, щедрістю, доброчинністю. "Хто намагається зробити отвір у воді - марнує зусилля", - писав один із  Бунге. Життя та діяльність представників його шанованої династії були яскравим прикладом зусиль навдивовижу плодовитих.

 

Бунге з'явилися у Києві в середині 18 століття. Їхній рід походив з Ліфляндії. Ліфляндією з другої половини 16 ст. називали території Південної Естонії і Латвії на північ від Даугави. Колись ця територія належала Речі Посполитій, після цього - Швеції. Тому Бунге прийнято було вважати шведськими баронами. "Та з огляду на те, як вони тяжіли до Дерпту, скільки зв'язків пов'язувало їх з цим містом, їхньою історичною вітчизною" була таки Естонія", - вказує дослідниця Ірина Панівна.

 

Київська гілка династії бере початок від Георга-Фрідріха Бунге. У 1751 році його, тоді ще звичайного провізора, запросила на роботу Ганна Гунігер, вдова Йоганна Гейтера, до речі, також уродженця Дерпта, який з дозволу імператора Петра ІІ Олексійовича  12 липня 1728 року власним коштом заснував у Києві на Подолі першу приватну аптеку. Згодом Георг Фрідріх Бунге одружився з донькою власниці аптеки Катериною і отримав аптеку у своє підпорядкування як посаг дружини. Історик М. Закревський у 1770 році напише: "…единственная в городе частная аптека принадлежала Бунге и приносила хороший доход".

 

Прочитати все

Корейці лякають грип… водою

 

Поки люди в страху перед свинячим грипом скуповують захисні маски, противірусні препарати і роблять щеплення, учені знаходять ефективні й дешеві засоби боротьби з вірусом H1N1. Корейські дослідники з Університету Аджу виявили, що убити вірус "свинячого грипу" можна за допомогою озонованої води і соляної кислоти.

 

Численні експерименти і порівняння препаратів продемонстрували, що найбільш ефективним і одночасно безпечним засобом для дезінфекції приміщень є підкислена вода, пропущена через озонатор. Корейським вченим вдалося цілком очистити простір з високою концентрацією вірусу H1N1, просто розбризкавши озоновану, злегка підкислену воду. Украй важливо, що цей засіб небезпечний лише для вірусів, але начисто позбавлений побічних ефектів для людини. Ніяких алергійних реакцій чи шкідливих екологічних викидів під час досліджень відзначено не було. Учені підкреслюють, що озонована вода за своїми антивірусними характеристиками перевершує традиційні противірусні засоби і хімікати, однак собівартість її при цьому в десятки разів нижча.

 

Прочитати все

Білорусь інвестує в біоіндустрію

 

Для принципово нових наукових відкриттів у сфері біотехнологій Білорусь прийняла окрему програму, що отримала назву "Інноваційні біотехнології", і розрахована на період до 2015 року.

 

У багатьох країнах світу в біоіндустрію вкладаються величезні кошти, тому що саме ця наукова сфера є одним з основних двигунів економічного росту. Для формування інноваційної економіки більшість держав віддає перевагу концепції комплексного розвитку технологічного циклу наукових біотехнологічних досліджень - від конкретної наукової ідеї до її втілення в розробці та впровадження у виробництво. При цьому використовується не тільки власний науковий потенціал, але й найкращі світові досягнення, адаптовані до умов конкретної країни. Такий шлях вибрала і Білорусь.

 

Прочитати все
Ліки в Білорусі теж дорожчатимуть


Міністерство економіки Білорусі визнало, що девальвація національної валюти викличе в тому числі подорожчання ліків. Причому не тільки іноземних препаратів, але і вітчизняних, тому що в багатьох випадках необхідну сировину для виробництва лікарської продукції доводиться закуповувати за кордоном. Ціна на імпортні медикаменти може зрости на 70%, а в середньому ліки подорожчают на 20% - такі прогнози білоруських експертів .


Представники великих фармацевтичних компаній Європи з цими розрахунками не згідні. Зростання цін на ліки буде пов’язане винятково з девальвацією рубля, відзначають у білоруському представництві Lek. Ціни на препарати в доларах у новому році не змінювались. А це означає, що коли прийдуть нові партії ліків, покупець відзначить тільки різницю в рублях - на 20%. 

Прочитати все
Тренінги для медичного персоналу


Комунальний заклад „Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф”, в рамках реалізації проекту „Створення транскордонної мережі пунктів екстреної медичної допомоги та інформаційно-координаційного центру у м. Львові” проводить одноденні тренінги для медичного персоналу. Під час проведення цих тренінгів медики мають можливість ознайомитися з європейськими стандартами надання екстреної медичної допомоги на до шпитальному етапі, підвищити свій загальноосвітній та кваліфікаційний рівні та відпрацювати практичні навики. Тренінги проводяться за фінансовим сприянням програми Добросусідства Польща-Білорусія-Україна.

 

Телефони для довідок:
(032) 224-90-20 - диспетчерська Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф;
8-067-600-21-09 – координатор проекту, заступник головного лікаря центру з медичної роботи.

Прес-служба Головного управління охорони здоров’я
Львівської облдержадміністрації
Прочитати все

Пухлини бояться холоду

 

Холод є такою самою ефективною зброєю у боротьбі з пухлинами нирок і простати, як опромінення чи скальпель хірурга. При цьому значно менше ризикованою для пацієнта, - переконують науковці зі США. Не потрібно розрізати шкіру, робити розтин черевної порожнини і опромінювати. Замість цього достатньо лише одної або двох дірок, через які лікар вводить у хворе місце голку і заморожує його. Такі переваги методу лікування, який називається кріобляція. Досі його застосовували переважно в кардіології (наприклад, при порушеннях ритму серця), однак щораз частіше до цього методу вдаються інші фахівці, зокрема онкологи та радіологи.

 

Під час останнього з'їзду Американського товариства радіології в Сан Дієго (Каліфорнія, США) було оприлюднено результати двох дослідних проектів, які можуть закласти абсолютно нові стандарти у боротьбі з раком передміхурової залози і нирки.

 

Прочитати все

Велопсихотерапія

 

Христина Дорожовець

 

Я люблю свободу руху. І не люблю, коли щось її стримує, як, наприклад, автомобільні "корки" чи тиснява у транспорті. Пішохідний маршрут на роботу і з роботи - разом приблизно чотири кілометри - не проблема для моїх ніг, однак більші відстані доводиться долати маршруткою, тролейбусом або трамваєм. Точніше доводилося, поки я не відкрила для себе велосипед.

 

Моїх кілька знайомих, які свого часу пересіли з автомобіля на велосипед, кажуть, що це здорово. І здорово! Десь вичитала, що навіть тиха і розмірена їзда зі швидкістю 15-20 км/год. спалює 400-500 зайвих калорій за кожну годину шляху. Велосипедисти менше страждають від захворювань серцево-судинної системи та органів дихання. Чоловіки довше залишаються... чоловіками, а жіноцтву дістаються такі привабливі фізичні форми, що  автомобілістам буває непереливки - надто високий ризик з'їхати в канаву.

Прочитати все

Антибіотики: пам'ятка лікаря і пацієнта

 

Дана Юревич

 

Чим тільки не лікували цілителі у давнину: кровопусканням і голодом, замовляннями і молитвами, отрутами і наркотиками! І нерідко досягали значних для того часу успіхів: найміцніші хворі виживали, а деякі, особливо щасливі, - навіть одужували.

 

Однак смертність тоді була надзвичайно висока, а за лікування багатьох хвороб лікарі просто не бралися, залишаючи бідолах на поталу долі. Такі захворювання, як пневмонія, туберкульоз, скарлатина та інші інфекції, вважали смертельними, а людей, які вижили після них, - або слугами диявола, або святими. Тому ностальгійні лозунги про "екологічно чисті", "натуральні" та "природні" способи лікування древніх людей треба сприймати з певним скепсисом.


Прочитати все

Медичне право України у форматі дискусій

 

Дана Юревич

 

 Наприкінці квітня у Львові відбулася щорічна науково-практична конференція з медичного права “Медичне право України: проблеми управління та фінансування охорони здоров'я”. Конференція проводиться вже втретє, цього разу, як і минулоріч, – у статусі міжнародної.

 

До організації, проведення і висвітлення цього форуму спричинилися Всеукраїнська громадська організація «Фундація медичного права та біоетики України», Львівський обласний благодійний фонд «Медицина і право», Львів­ський національний уні­верситет імені Івана Франка, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького,  юридична фірма «MedLex» та інформаційні видання. Взяти участь у конференції організатори запросили провідних фахівців з медико-правової доктрини і практики з України, Чехії, Польщі, Росії, Молдови, Білорусі, Франції, Грузії, Вірменії. У рамках конференції відбулися численні презентації, зокрема новинок книжкового ринку в галузі медичного права, діяльності Всеукраїнської громадської організації «Фундація медичного права та біоетики України».


Прочитати все
Сезони здоров'я в Аптекарському городі


Христина Дорожовець

 

 Це мальовниче місце не позначене якимось особливим чином на карті сучасної Москви, але варто внести його у свій екскурсійний маршрут, якщо мандрівні шляхи приведуть вас до російської столиці. Старий ставок на глиняному замку, дерев'яний мостик, рівні та звивисті алеї, оранжереї з найдивовижнішими рослинами – усіма цими принадами вабить до себе Аптекарський город, де ми знайшли насолоду для очей, спокій для душі й цілющі ліки для організму.

 

Аптекарські городи існували в Москві віддавна. На території Кремля, у Стрілецькій та Німецькій слободі й деяких інших місцях розводили гісоп, шавлію, м'яту, цикорій, латук, мак, кмин, кріп, портулак, петрушку, розмарин, полин "боже дерево", чорноголовник, шипшину. Що не росло в цьому місці, виписувалося з іншого. Наприклад, цар Олексій Михайлович звелів усім воєводам різних областей збирати лікарські рослини і присилати їх  до двору у вигляді особливих податків. Коли цей наказ став чинним, в Москву почали звозити солодковий корінь з Астрахані та Поволжжя, бадан з Сибіру, ревень з Болгарії, ягоди ялівцю з Ярославля, валер'яну з Рязані. 

 

Прочитати все
Ліки і пацієнт: хитка рівновага


Протягом останніх трьох років понад 13 тисяч людей вижили тільки завдяки сучасній медичній допомозі. В той  же час, згідно з офіційними даними, за цей же період від побічних та алергічних реакцій на медикаменти померло 3000 людей. Ця статистика включає реакції, викликані такими препаратами, як аспірин та ібупрофен. Експерти заявили, що ці препарати не можуть бути причиною всієї кількості наведених випадків.

 

Торік у Великобританії було отримано 964 повідомлення від пацієнтів на побічну або алергічну реакцію на лікарські засоби, для порівняння – у 2007 році ця цифра становила більше 1000, а у 2004 році – 861 повідомлення.

 

Прочитати все

Сади здоров'я

 

Христина Дорожовець

 

 Людина завжди займалася пошуком, збором і культивуванням цілющих рослин. Відомо, що мешканці Древнього Вавилону заготовлювали їх про запас, висушуючи. Від вавилонян та асірійців відомості про цілющі рослини проникли у Єгипет, де ще за 4 тис. років до н.е. була створена фармакопея з описом рослин, які використовувалися в медицині. Сади лікарських рослин вперше з'явилися в Асірії та Ніневії. Цілющі трави виращувалися і в садах Древньої Греції. Наприклад, такий сад був у "батька ботаніки" Теофраста (371-287 рр. до нової ери).

 

Перші аптекарські сади (городи) у Європі виникли при монастирях. У них вирощували трав'янисті лікарські та декоративні рослини. Ці невеликих розмірів сади мали просту геометричну форму. Часто дві хрестоподібні доріжки, що перетиналися, поділяли сад на чотири частини, в центрі перетинання висаджувався кущ троянд, споруджувалася криниця або фонтан чи невелика водойма для водяних рослин та поливання. Грядки формували у вигляді високих призм, відкоси яких зміцнювали дерном, огорожею з лози чи жердинами. Рослини висаджували за сортами на маленьких квадратних грядках, у лінійному порядку. Деякі монастирські сади оформлялися альтанками, невисокими стінами для відділення однієї ділянки від іншої. Пізніше з'явилися сади-лабіринти. Початково лабіринт був подібний на візерунок, вписаний у круг або шестикутник, який складними шляхами підводив до центру. Доріжки розділялися стінами стриженого живоплоту.
  

Прочитати все

Насолода, ліки і дурман

 

Олесь Климкович

 

 У попередньому випуску "Аптеки Галицької" було опубліковано статтю, де йшлося про реальну загрозу курильних сумішей для громадського здоров'я, чим сьогодні переймаються уряди багатьох країн. А цього разу, дотримуючись обіцянки, пропонуємо вашій увазі матеріал, присвячений "штучним раям", - так свого часу називали опій, гашиш, марихуану  та інші речовини, які наробили рейваху в історії людства.

 

Не дивуйтеся, але опій, чи інакше "афиан" або "опиюм" були відомі на наших землях ще за часів Київської Русі. Однак руські лікарі та торговці не проявляли до нього інтересу, оскільки самі вміли готувати його з макових голівок. У рукописі Іоана Болгарського  "Шестоднев" (1263 р.), що містить короткі відомості з анатомії і лікарської ботаніки записано, що для опію характерна потужна болетамувальна дія - "умечет всякий недук от больного". Відомості про "анаш" також здавна поширювалися на Русі. Цей продукт індійської коноплі у пізніших пам'ятках писемності називається "шар" і описаний як засіб, що пригнічує діяльність мозку (гашиш).

 

Прочитати все

Фатальна залежність

 

Дана Юревич

 

 Коли помер залежний від ліків Майкл Джексон, кілька інших відомих людей зізналися, що зловживання різними лікарськими засобами є також і їхньою проблемою. Проте занадто часте використання ліків не можна назвати "спеціальністю" лише зірок естради.

 

Пригадайте, скільки ваших знайомих, а, можливо,  і ви самі, завжди носите при собі якийсь препарат, що приносить полегшення у тяжкі хвилини. Переважно це засіб від болю, але багато осіб, здебільшого це жінки, регулярно застосовують також заспокійливі препарати. У сусідній Польщі торік було проведено анкетування на тему раціональної фармакотерапії, яке виявило, що майже третина опитаних не замислюються над ризиком, яким загрожує тривале вживання різних лікарських засобів. Тимчасом фахівці застерігають: без консультації з лікарем не можна приймати середників від болю частіше, ніж кілька раз у місяць, а ліків від безсоння - довше чотирьох тижнів. Це тягне за собою узалежнення, коли людина починає потребувати щораз вищих доз препарату, а в результаті може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям, наприклад, ушкодження печінки.

 

Які ж причини такого поширеного сьогодні явища зловживання ліками і хто найбільше до цього схильний? Головним стимулом, який спонукає нас усе частіше вдаватися до допомоги ліків, є реклама. Реклама дуже спокусливо заохочує їх купувати, обіцяючи швидкий позитивний ефект і при цьому оминаючи побічні дії. Це стосується практично всіх - і дітей і дорослих, однак з досліджень, які проводилися торік у США, дізнаємося, що набагато охочіше ліки застосовують жінки, причому переважно жінки з вищою освітою.

 

Прочитати все

Білоруси розвивають виробництво власних ліків і стримують ціни в аптеках

 

Угоду зі стримування роздрібних цін на лікарські засоби підписали 137 представників аптек Бєларусі, що мають ліцензію на фармацевтичну діяльність. Відповідно до документа, аптекам рекомендовано закуповувати лікарські засоби за цінами, не перевищуючи максимальні розрахункові відпускні ціни, сформовані Міністерством охорони здоров'я, а також стримувати ріст цін на лікарські засоби шляхом застосування оптимальних торгових надбавок.

 

За словами Людмили Реутської, начальника управління фармацевтичної інспекції та організації лікарського забезпечення Міністерства охорони здоров'я, міністерство вживає низку заходів, спрямованих на стримування росту цін на лікарські засоби. У цьому зв'язку в аптеках країни проводиться щотижневий моніторинг. Щокварталу в перелік лікарських засобів, на які проводиться моніторинг, вносяться зміни. "До нас постійно надходять скарги від населення, що стосуються завищення цін на ті чи інші ліки. Кожну скаргу ми розглядаємо. За підсумками нашого моніторингу цін на лікарські засоби, в жодному випадку не було порушень законодавства", - підкреслила представник Міністерства охорони здоров'я, додавши, що білоруський аптечний бізнес - це цивілізований бізнес, який перебуває під міцним контролем держави.

 

Прочитати все

Обгрунтування ролі клінічного провізора в неонатології*

 

Зарума Ірина (4 курс), кафедра клінічної фармації,
фармакотерапії та медичної стандартизації

 

У сучасних умовах обмеженого фінансування охорони здоров'я та необхідності підвищення якості медичної допомоги головним є забезпечення економічно обґрунтованої раціональної фармакотерапії (ФТ). Фахівцем з відповідною кваліфікацією для залучення до такої діяльності у лікувально-профілактичних заходах (ЛПЗ) є клінічний провізор (КП).

 

З метою обґрунтувати доцільність залучення КП до оптимізації ФТ в умовах відділення недоношених новонароджених ми провели дослідження, проаналізувавши перелік 53 ЛЗ за 11 листками лікарських призначень (ЛЛП) пацієнтів, госпіталізованих у відділенні недоношених новонароджених Обласної дитячої лікарні м. Мукачева.

 

Прочитати все

На одній хвилі з морем

 

Христина Дорожовець

 

 Чорногорія вже перестала бути екзотикою для наших співвітчизників. Турфірми всіляко нахвалюють її принади, знайомі повертаються звідти задоволені, то чому б і самим не спробувати? Ми спробували й... розчарувалися, що українським курортам до чорногорських ой як далеко!

 

Не вдаватимусь у подробиці власне пляжного відпочинку: чисте море, доглянуті пляжі, комфортний побут, знаменита середземноморська кухня - цього достатньо, щоб вважати відпустку на Адріатиці вдалою. Значно більше вражень дали нам мандрівки Чорногорією, ними й хочу поділитися.

 

Звичайно, ми не охопили всієї території країни, хоч це наче й небагато: 300 кілометрів морського берегу, обрамленого неперервним гребінцем карстових гір з 70 вершинами. Зате нам пощастило провести сім днів у Которській бухті, яка варта найпоетичніших порівнянь.

 

Прочитати все

Це солодка омана, що п'янить і дурманить

 

 У вітчизняній фармацевтичній галузі свіжий скандал. У п'яти з десяти перевірених препаратів для схуднення виявлено психотропну речовину. Цими десятьма препаратами були: "4.3.2.1", "DA Li", "Hoodi-Da", "Li Da", "Xl-S DUO Slim and Shape", "Жуйдемен", "Золота кулька", "Ідеал", "Турбослім день", "Чарівний лотос". Усі вони продаються в Україні.

 

Результати перевірки оприлюднив на прес-конференції у Києві президент центру експертиз "Тест" Валерій Безрукий. За його словами, у препаратах "Чарівний лотос", "Золота кулька", "DA Li", "Li Da" і "Жуйдемен" було виявлено заборонену в Україні речовину сибутрамін, що є сильним стимулятором центральної нервової системи і викликає звикання. Так, при передозуванні сибутраміну можуть виникати запаморочення, озноб, нудота, безсоння, тахікардія, аритмія. При тривалому безконтрольному застосуванні можливі тяжкі нервово-психічні розлади.

 

За словами психіатра Олексія Шевцова, сибутрамін є наркотиком, "і його дія абсолютно не відрізняється від дії будь-якого іншого наркотика". При цьому вміст забороненої речовини в одній капсулі препаратів для схуднення у кілька разів перевищував норми, допустимі до заборони цієї речовини. Фахівці підкреслили, що вживання дієтичних добавок з сибутраміном може бути небезпечне для здоров'я і життя людини.

 

Прочитати все

Фармація України. Погляд у майбутнє

 

 Три дні, з 15 по 17 вересня 2010 року в Харкові проходив VIІ Національний з'їзд фармацевтів України. Його організатори - Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство освіти та науки України, Національна академія наук, Національна медична академія наук, Національний фармацевтичний університет.

 

У з'їзді взяли участь участь близько 1200 працівників фармацевтичного сектору галузі охорони здоров'я - науковці, виробники лікарських засобів, освітяни, аптечні заклади. Учасники розглянули найактуальніші питання фармації: основні концептуальні напрямки розвитку фармацевтичного сектору галузі охорони здоров'я, питання щодо запобігання обігу неякісних та фальсифікованих лікарських засобів, проблеми рецептурного відпуску медикаментів тощо. Важливою подією з'їзду стала презентація другого видання Фармацевтичної енциклопедії і довідника підприємств, організацій та установ фармацевтичного сектору "Фармація України".

 

Прочитати все

Пільгові ліки для білорусів

 

У Республіці Бєларусь видано постанову, яка була розроблена з метою удосконалити надання амбулаторно-поліклінічної допомоги населенню республіки.

 

Одним із шляхів забезпечення якісних та доступних медичних послуг є більш раціональне призначення лікарських засобів пацієнтам, що перебувають на амбулаторному лікуванні та мають хронічні захворювання. Таким пацієнтам лікарські засоби призначаються постійно і тривалий час. Це створює додаткові черги в поліклініках і веде до невиправданого збільшення навантажень на прийомі лікарів-терапевтів і лікарів-фахівців амбулаторно-поліклінічних установ республіки.

 

Прочитати все

Євпраксія. Князівна у білому халаті

 

Христина Дорожовець

 

 В анкеті соціологів, які вивчають стосунки між споживачем і ліками, неодмінно є запитання «Хто частіше відвідує аптеку: жінчи чи чоловіки?». Відповідь передбачувана - жінки. Турботливіші, уважніші до здоров'я, свого і рідних, більш обізнані з фармацевтичним арсеналом.

 

Зазирнімо в історію українського народного лічництва, там теж важлива роль відводилася жінці. Знахарки, відунки, зелейниці, повитухи, шептухи - усі вони мали свою сферу діяльності й незаперечний авторитет серед односельчан. Наприклад, в одному з руських стародруків згадується сільська дівчина, дочка бортника Февронія, яка перейняла медичні знання від батьків, народних лікарів.

 

Прочитати все

Позелени ручку!

 

Підготувала Дана Юревич

 

 Флакончик з яскраво-зеленим спиртовим розчином "діамантового зеленого" - перші ліки в житті кожної людини. Хоча... не кожної, тому що більше ніде у світі не застосовують зеленку як протиінфекційний з асіб. А ось нам є що згадати про нього - кому батьки не змащували зеленкою хронічні подряпини на колінах? Та й дотепер ми обробляємо зеленкою вже у своїх дітей чи внуків тільки що зав'язаний пупок. Аптечка без зеленки - неправильна аптечка. Але справді, чому зеленка популярна тільки в нас?

 

Коротка історія антисептики

 

У середині ХІХ століття в освіченій Європі кожна десята породіля помирала від родильної гарячки. Навіть якщо пологи приймали не бабки-повитухи, а дипломовані лікарі. І ось один такий молодий лікар-акушер віденської лікарні Ігнацій Земмельвейс, переживаючи за своїх пацієнток, намагався зрозуміти причини смерті. А в той час багато лікарів практикували у прозекторській. Приймати пологи часто прибігали просто від трупа, витерши по дорозі руки носовими хустинками. Ігнацій припустив, що це вони заражають породіль "трупною отрутою". І запропонував колегам перед пологами потримати руки в розчині хлорного вапна. Смертність скоротилася в 7 разів!

 

Прочитати все

АМКУ вчить фармацевтів бути чесними


Пакистанська фармацевтична компанія «Хербіон Прайвет Лімітед» поплатилася за неправдиву рекламу свого лікарського засобу Інсті в аптеках Києва. Антимонопольний комітет України зобов'язав її протягом 10-денного терміну виправити це порушення.


У рекламних листівках компанії, які АМКУ виявив у київських аптеках, не було зазначено про застереження та лікарські рекомендації щодо використання препарату Інсті, який застосовується для симптоматичної терапії під час грипу, застуди, захворювань дихальних шляхів. Натомість в інструкції до лікарського засобу чітко вказано, що дітям до 12 років його призначають в іншій лікарській формі через випадки виникнення алергічних реакцій. Крім того, до складу гранул входить сахароза, на що необхідно звернути увагу пацієнтам з цукровим діабетом, а також тим, хто дотримується гіпо­калорійної дієти.


Антимонопольний комітет України заборонив компанії зазначати в рекламі інформацію про відсутність побічних дій лікарського засобу та про те, що він може беззастережно застосовуватися дорослими і дітьми.


Представник компанії «Хербіон Прайвет Лімітед», присутній на засіданні АМКУ, погодився із цими вимогами та повідомив, що компанія зобов'язується надалі не допускати таких ситуацій.


Прочитати все

Бактерії носять XXL

 

Олесь Климкович

 

 Вперше 18 листопада 2010 року Європа відзначить День знань про антибіотики. Зачасто, без контролю, навмання – так можна охарактеризувати сьогодні культуру застосування антибіотиків.Свобода вибору дає сумні наслідки: лавиноподібно зростає відпірність бактерій до антибіотиків. А чи можна сподіватися іншого, якщо антибіотики вживаються навіть у випадку звичайної застуди, тобто, захворювання, викликаного вірусами, на які антибіотик не впливає!

 

Виникає щораз більше бактерійних заражень, і серед них таких небезпечних для життя, як, наприклад, сепсис чи запалення оболонок мозку, які не вдається вилікувати. Те, що вважалося банальним лікуванням років 20-30 тому, зараз може бути тяжким або неможливим.

 

Дійшло до того, що бактерії тепер стійкі не лише до одного-двох антибіотиків, але й до кількох водночас. Якщо позначити їхню «впертість» за зразком розмірів на одежі, то, умовно кажучи, ми вийшли з розміру М, а зараз бактерії носять XXL.

 

Прочитати все

Яка сорочка ближче до тіла?

Дана Юревич

 Дозволите заглянути у вашу шафу з одягом? Що бачимо цікавого... Синтетика, синтетика, синтетика, о, яка насолода торкнутися льону! Знову багато синтетики. Та ця вишукана шовкова сукня тут просто чужинка! Здається, вам час змінювати гардероб. Чи то пак замінювати, але не старі речі новими, а штучні - натуральними. Адже це і для тіла приємно, і для організму здорово.

Вдягає природа

Хімічні волокна з'явилися щойно в кінці XIX століття. До того часу людство знало тільки льон, вовну, бавовну і шовк. Подумати тільки: одяг з цих матеріалів наші предки створили шість тисяч років тому! Першим природним волокном, яке почала використовувати людина, став льон. Про це свідчать археологічні розкопки у долині річки Ніл на території сучасного Єгипту. Згодом почали виготовляти одежу з вовни. Найбільш рання дата, пов'язана з вівчарством і виробництвом вовни і підтверджена розкопками, відповідає 4000 року до н.е.


Прочитати все

Індійська альтернатива ліків від хвороби Альцгеймера

 

Компанія Ranbaxy Pharmaceutіcals Іnc. (RPІ), дочірній підрозділ компанії Ranbaxy Laboratorіes Lіmіted (Ranbaxy), оголосила, що FDA (США) передало Ranbaxy заключне схвалення на виробництво і маркетинг препарату донепезилу гідрохлориду (таблетки 5 мг і 10 мг) у системі охорони здоров'я США з наданням 180-денного періоду ексклюзивності.

 

Загальний щорічний обсяг продажів препарату Арисепт (таблетки 5 мг і 10 мг) складає 2,6 млрд дол. США (ІMS-MAT: вересень 2010 року). Арисепт застосовується для лікування деменції альцгеймерівського типу, а також хвороби Альцгеймера легкого, середнього і тяжкого ступеня.

 

Прочитати все

Білоруська новація проти грипу А/H1N1

 

За повідомленнями прес-служби Національної академії наук Білорусі, у країні розроблено новий препарат для лікування грипу А/H1N1. Противірусний засіб "Флустоп" створений фахівцями Інституту фармакології і біохімії НАН, державного фармацевтичного підприємства "Академфарм" разом з установами міністерства охорони здоров'я. Розробники стверджують, що ефективність препарату "Флустоп" еквівалентна ефективності відомого противірусного препарату "Таміфлю". Клінічні дослідження "Флустопу" зараз проходять на базі одної з міських клінічних лікарень Мінська і кафедри клінічної фармакології Білоруського державного медичного університету.


Прочитати все

Перелік наркотичних ЛЗ розширено

 

Міністерство охорони здоров'я видало наказ, яким доповнюється Перелік наркотичних (психотропних) комбінованих лікарських засобів, що містять малу кількість наркотичних засобів або психотропних речовин і прекурсорів, які підлягають контролю при ввезенні на митну територію України та вивезенні за її межі.

 

Наказ набув чинності з дня опублікування в "Офіційному віснику України" № 2 вiд 25.01.2010 р.

 

Прочитати все

 

Пшоно пророка на службі у християн


Христина Дорожовець


 З наближенням Нового Року кожній жінці не дають спокою дві думки: як гарно виглядати і як гарно виглядати має святковий стіл. Дістаються з шухляд кулінарні книги, журнальні вирізки, ще бабусині рецепти... І після довгих творчих мук народжується меню, у якому - самі тільки смачнющі, вишукані й ефектні на вигляд страви.


Отож, застілля обіцяє бути пишним, їжі вистачить до ранку, з келихів литиметься через вінця. Наступного ж дня ми урочисто пообіцяємо собі, що це було востаннє, й оголосимо тиждень кефірної дієти, який плавно перетече у різдвяні розговини. А може, не так. Може, прочитавши цю статтю, ви оголосите не тиждень, а рік споживання кефіру у вашій сім'ї. Зрештою, корисну поживу для роздумів ми вам даємо.


Прочитати все

Рецепти штучного життя

 

Протягом двох минулих років біологи, які працюють над створенням штучного життя, зробили величезний поступ. Все вказує на те, що цей рік буде продовженням доброго почину. Вчені вже знають, які частини їм потрібні, тепер потрібно тільки їх поскладати докупи, запакувати у штучну оболонку і запустити в рух.

 

Цим займаються жменька ентузіастів. Серед них має славу ексцентрика Крейг Вентер. Два роки тому він повністю відтворив генетичний матеріал вже існуючої бактерії.  Після хімічного синтезу він прищепив свою штучну конструкцію клітині бактерії, позбавленої власної ДНК, створивши таким чином новий різновид. Однак, щоб цей штучний геном запрацював, був потрібен механізм живої клітини. Тому складно говорити про створення життя.

 

Прочитати все

Золото Рейну

 

Олег Дорожовець

 

 Зима в Західній Європі - це зазвичай сире, сіре й затяжне дійство. Більше дощу, ніж снігу. Більше ночі, ніж сонця. Більше меланхолії, ніж драйву. Аби зовсім не знидіти за ці кілька місяців, європейці вигадали адвент, а в деяких краях ще й доповнили його розмаїтими місцевими святкуваннями, карнавалами, фестинами. Наприклад, якщо вам випаде нагода згаяти зиму в Німеччині, то найкраще, мабуть, це вдасться у Кельні. Увесь грудень місто живе очікуванням Різдва, увесь січень - підготовкою до лютневого карнавалу. А там і до весни недалеко.

 

Ми нагодилися до Кельна в сам розпал адвенту. Хто не знає, поясню: це кілька тижнів перед Різдвом, коли вся Німеччина (а також Франція, Австрія, Скандинавія тощо) активно очікують свята. Я б сказав, дуже активно. По цілому Євросоюзу гудуть ярмарки та розпродажі, іскріє ілюмінація, ріками ллється гаряче вино - і постом, чесно кажучи, навіть не пахне. А Кельн своїм передріздвяним колоритом перевершує, напевне, будь-яке німецьке місто.

 

Як на мене, для цього є принаймні три підстави. По-перше, Кельн гордий своїм знаменитим собором (який тут називають коротко і змістовно - Дом). Він наче магнітний полюс притягує до себе відвідувачів з усього світу і вважається найвідвідуванішим туроб'єктом Німеччини. Його просто неможливо оминути. Прибуваючи в Кельн, ти буквально впливаєш у нього, навіть ще не встигнувши добре зачинити за собою двері залізничного двірця. Позаду Рейн, хвилясті вокзальні дахівки, хвилястий скелет мосту Гогенцоллернів, - тобі щойно видалося, що ось ти й прибився до твердого берега, аж на пристань уже насувається готично-хмарочосний айсберг Дому. У першу мить такої зустрічі почуваєш себе не те що "Титаніком", а найменшою шлюпкою з нього. Кельнський собор налаштований на бліц-криг. Він прагне захопити тебе одразу і на все життя зробити бранцем цих викшталтуваних шпилів, що протинають грудневе свинцеве небо, цих різьблених святенників, царів і химер, що оточили всі входи й виходи, сповнені власної зверхності.

 

Прочитати все

Тюльпанові ліки

 

Христина Дорожовець

 

 У Голландії - країні тюльпанів - цих тюльпанів стільки, що їх навіть їдять, та ще й хто!

 

Моя приятелька, розповідаючи про свою голландську подорож, змалювала достоту казкову картину. Великий зелений луг, всіяний кольоровими купками, біля яких пасуться корови. Як пояснили місцеві мешканці, це - тюльпанне поле, але тюльпани спеціально зрізають, щоб уся сила рослини переходила в цибулину. Квітками і стеблами ласує худібка, а цибулини використовуються у фармацевтичній промисловості як сировина для ліків.

 

Ботанічний портрет

Тюльпан Геснера, багаторічна цибулинна рослина

Отруйний!

Tulpa gesneriana L.
Лілейні - Liliaceae.
Частини, які використовуються: слань (талом) водорості.
Аптечне найменування: цибулини тюльпанів - Tulipae bulbus.

Батьківщиною вважається Передня Азія. У всій Європі вирощується як декоративна рослина.

Діючі речовини: алкалоїд туліпін, туліпозиди А, В і С з антибактерійною та протигрибковою дією.

Цілюща дія та застосування: у чистому вигляді майже не застосовується, але витяжки з нього містяться у багатьох готових препаратах і використовуються при запаленні носоглотки, а також для лікування наривів і ревматичних захворювань.

 

Прочитати все

Аптекарський город своїми руками

 

Христина Дорожовець

 

 Кілька років тому відпочивали ми всією сім'єю на південному узбережжі Криму, в Місхорі. Домовилися про житло з колишньою вчителькою, яка виплекала на своєму подвір'ї серед курортних будиночків справжній ботсад. Були там і типові представники кримської флори, і різна екзотика. Але найбільше мене вразила колекція лікарських рослин - м'яти, меліси, розмарину, лаванди, ладану, полину. Відпочивалося у цьому аптекарському городі не гірше, ніж на морському пляжі. Отож, я чергувала денні сеанси таласотерапії з вечірніми - аромафітотерапії.

 

Створити аптекарську грядку в себе під вікнами - цілком реально.

 

Пригадаймо, що ще в перших аптекарських городах при монастирях вирощувалися найрізноманітніші лікарські та пряні рослини. Краса і користь не розділялися; такий сад повинен був тішити зір, смак, слух, нюх.

 

Прочитати все

Європейський лікнеп з питань цукрового діабету

 

У Києві стартував другий український навчальний курс Європейської асоціації з вивчення цукрового діабету. У відкритті взяли участь перший заступник міністра охорони здоров'я Василь Лазоришинець, віце-президент Національної академії медичних наук Леонід Розенфельд, ректор Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика член-кореспондент АМН України Юрій Вороненко.

 

Лекторами курсу є провідні вчені-клініцисти з багатьох країн Європи: Великобританії, Греції, Німеччини, Ірландії, Італії і Швеції. Під час лекцій і практичних занять вони ознайомлять слухачів із сучасними досягненнями в лікуванні цукрового діабету. Слухачами на курс зареєструвалися  лікарі-ендокринологи не тільки з України, але й з інших країн - Росії, Білорусії, Молдови, Казахстану, Грузії, Азербайджану, Вірменії. Планується розглянути сучасні підходи до лікування цукрового діабету, діагностики і попередження ускладнень хвороби.

 

Прочитати все

Низькокалорійна брехня

 

Підготувала Дана Юревич

 

 Інформація про енергетичну цінність продукту найчастіше грішить неточностями, утім, як і сама система підрахунку калорій. Останні дослідження дають привід засумніватися в правдивості інформації про калорійність тієї чи іншої страви.

 

Кожний, хто прагне скинути кілька зайвих кілограмів чи просто "бути у формі", до самозабуття рахує калорії. Найбільш "просунуті" навіть здатні миттєво прикинути, скількома хвилинами на біговій доріжці їм обійдеться улюблене тістечко. А що, якщо ці горезвісні калорії ми підраховуємо неправильно?

 

Дані соціологічних агенцій, які проводять опитування здорового населення Британії, свідчать: щоб зберігати форму, у середньому жінки проводять на дієті 31 рік свого життя. Не відстають від них і чоловіки - вони сидять на дієтах 28 років. Черговий "хрестовий похід" проти зайвих кілограмів триває близько п'яти з половиною тижнів. Особливо масовим "сідання на дієту" стає відразу після пишних різдвяних застіль.


Прочитати все

Організаційно-правові засади без рецептурного відпуску лікарських засобів в Україні*

 

Вікторія Вашкевич (5 курс), кафедра організації та економіки фармації

 

Одним із важливих аспектів діяльності аптек є ефективне забезпечення населення лікарськими засобами (ЛЗ). Для виконання цього завдання та роботи у правовому полі працівникам аптек необхідно постійно проводити моніторинг нормативних документів з надання фармацевтичної допомоги та асортименту сучасних лікарських засобів.

 

Останніми роками ринок безрецептурних лікарських засобів в Україні зростає та складає приблизно 45% у грошовому вимірі та більш як 60% у натуральних показниках. Асортимент ЛЗ, дозволених до відпуску без рецепту лікаря, затверджено відповідним наказом МОЗ. Нами проведено порівняльний аналіз документів та встановлено, що 3099 ЛЗ від серпня 2008 року можна відпускати з аптеки без рецепта. Причому є тенденція до збільшення їх порівняно з 2006 роком на 184 позиції. Для своєчасного поповнення без рецептурного переліку нами опрацьовано накази МОЗ України за 2008-2009 роки про внесення до державного реєстру ЛЗ та сформовано інформаційний блок новозареєстрованих ЛЗ, у якому найбільшу питому вагу складають ЛЗ вітчизняного та індійського виробництва.

 

Прочитати все

Туберкульоз. Львівська статистика

 

На початку травня  2010 року  у Головному управлінні охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації  відбулася прес-конференція  за підсумками профілактичної акції з раннього виявлення  туберкульозу  та хронічних захворювань органів дихання.

 

У прес-конференції взяли участь провідні фахівці ГУОЗ ЛОДА та Львівського регіонального фтизіопульмонологічного лікувально-діагностичного центру.

 

Заступник  начальника ГУОЗ ЛОДА О. Середа повідомив присутнім, що за час проведення акції в рамках місячника боротьби з туберкульозом обстежено методом флюорографії 91 701 особу, виявлено хворих на туберкульоз  220 осіб, з них госпіталізовано в протитуберкульозні установи - 175, інші потребують  дообстеження. Обстежено на туберкульоз методом мікроскопії мокротиння 10 663людей, виявлено туберкульоз у 42 осіб, яких госпіталізовано. Методом  туберкулінодіагностики обстежено 16 346 дітей, виявлено 299 дітей з позитивними пробами, з них проконсультовано фтизіопедіатрами  299. Хворих на туберкульоз  дітей не виявлено.

 

Прочитати все

Перспективи єдиного митного простору держав СНД у фармації

 

У Мінську (Білорусь) відбувся Міжнародний науково-практичний симпозіум "Ліки на благо людини", учасники якого обговорили актуальні проблеми регулювання обігу лікарських засобів в умовах Єдиного Митного союзу - Республіки Білорусь, Республіки Казахстан і Російської Федерації.

 

У заході, організованому Міністерством охорони здоров'я Республіки Білорус і Асоціацією міжнародних фармацевтичних виробників, взяли участь представники законодавчих, виконавчих органів, громадських галузевих організацій  Білорусі,  Казахстану,  Росії, України.
 

 

Прочитати все

Бліхар чи Хоменко?


27-28 травня 2010 року в Міністерстві охорони здоров'я України відбулися засідання  комісії з конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора ДП "Державний фармакологічний центр" МОЗ України. Комісія була  утворена Наказом МОЗ України від 24.01.09 №38 "Про конкурсний відбір керівників державних суб'єктів господарювання" відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.08 № 777 "Про проведення конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання".


На засіданні конкурсної комісії 21.04.2010 було прийнято рішення допустити до участі у подальшому конкурсному відборі чотирьох кандидатів, чиї документи відповідають критеріям, попередньо вказаним в оголошенні на офіційному веб-сайті МОЗ України та газеті "Ваше здоров'я" від 29.01.2010 №4.


Прочитати все

Фармація розбудовується


Дослідницька фірма Іndustrіal Іnfo Resourses (ІІ), що відслідковує будівельні проекти, опублікувала дані про те, скільки фармацевтичних заводів було побудовано торік.


За даними ІІ, у 2010 році були споруджені 85 нових заводів або підрозділів - виробниками ліків та медичних виробів, біотехнологічними та діагностичними компаніями. У це число входять і дослідницькі центри, створені за підтримки уряду, в тому числі - бізнес-інкубатори. Ці проекти представляють загальну вартість інвестицій у розмірі 7,1 млрд доларів, яка включає і первісні витрати на будівництво і можливі майбутні фази, що уже плануються чи перебувають на розгляді.


Прочитати все

 Санаторій "Ялинка" удома


Олесь Климкович


 "Ялинко, ялинко, ти в лісі зросла..." А потім з'явилася у нашій оселі й тішила нас упродовж новорічно-різдвяної феєрії. І далі тішитиме, якщо ви не викинете її на вулицю. Ні-ні, ми не пропонуємо тримати ялинку вдома до 8 Березня! Але всі частини зеленого деревця наділені корисними властивостями, яких нашому організму вистачить до наступних свят.


Скарбницею вітамінів є ялинкова хвоя. Вона містить каротин, солі заліза, марганцю, міді, хрому. Хвоя має протизапальну, протимікробну, потогінну, знеболювальну, жовчогінну, сечогінну і протицинготну дію. Завдяки аскорбіновій кислоті, хлорофілу та каротину хвоя ялини регулює обмін речовин та покращує кровотворення. І все це без жодних побічних ефектів!


З ялинкової хвої можна приготувати чудовий вітамінний настій. Для цього розтираємо в ступі хвойні голочки з невеликою кількістю холодної кип'яченої води. Після цього доливаємо стільки кип'яченої води, щоб співвідношення хвої і води було 1:10. Розчин необхідно трохи підкислити лимоном чи лимонною кислотою, прокип'ятити 20-30 хвилин, настояти протягом 3 годин, процідити і вживати як протицинготний і загальнозміцнюючий засіб 2 рази в день після їди по 1/2 або 1/3 склянки.


Прочитати все

Українські ліки - the best


 Президент України Віктор Януковича призначив своїми Указами від 16 червня 2011 року Головою Державної служби України з лікарських засобів Олексія Соловйова, а його заступником - Андрія Захараша. Приступаючи до нових обов'язків,Олексій Соловйов дав свою оцінку ситуації на фармацевтичному ринку України.


З його слів, фармацевтична промисловість України достатньо розвинута. "Якщо порівнювати ситуацію в нашій країні з ближнім зарубіжжям, стає очевидним: ми - на порядок вище, ніж ті самі Білорусія, Казахстан, Туркменистан, Узбекистан і навіть Російська Федерація. В Україні працює 121 фармацевтичний виробник, і я можу з усією відповідальністю заявити, що якість вітчизняних препаратів не відрізняється від медикаментів, які споживає населення сусідніх Польщі, Словаччини, Німеччини і Франції", - запевнив Соловйов.


У той же час, за його словами, деякі лікарські засоби у нашій країні не виробляються, тому не можна відмовитися від іноземної продукції. "Проект концепції Державної програми імпортозаміщення, що викликав стільки критики на фармацевтичному ринку, безумовно, недосконалий. Документ ще буде обговорюватися і допрацьовуватися", - відзначив Соловйов.


Прочитати все

Білоруські рецепти ціноутворення


 Про те, що в Білорусі ціни на лікарські засоби за п'ять місяців цього року підвищилися усього на 4 відсотки і за такою ціною ліки будуть реалізовуватися все літо, міністр охорони здоров'я країни Василь Жарко заявив у середині червня на прес-конференції, присвяченої Дню медичного працівника.


Міністр переконував, що на складах досить ліків, за які постачальники розрахувалися з фармвиробниками ще до девальвації. Керівник міністерства спростовував також інформацію, що з'явилася на деяких інформаційних ресурсах, що з 1 червня в аптеках країни вже відбувається переоцінка товару.


- Приватні структури, які завозять лікарські засоби в Білорусь, нарівні з державними мають пріоритетне право при покупці валюти на біржі за курсом Нацбанку, - заявив Василь Жарко. - Крім того, ми домовилися з постачальниками про дотримання мінімальних націнок на гурт і на роздріб, щоб не було різкого стрибка цін на ліки. Міністерство охорони здоров'я підписало угоду з провідними фармкомпаніями і дистриб'юторами про стримування роздрібних цін на лікарські засоби в аптечних мережах.


Прочитати все

Постачальники ліків не догодили МОЗ


 Міністерство охорони здоров'я звинуватило компанії, які є постачальниками найбільш затребуваних ліків для міністерства, у тому, що вони завищують ціни на препарати або зривають тендери з їх закупівлі.


Як повідомила заступник міністра охорони здоров'я Галина Калішенко, "за деякими позиціями є змова основних постачальників лікарських засобів - вони або взагалі не з'являються на торги, або виставляють явно завищені ціни". Як пояснює п. Калішенко, міністерство не може закуповувати ліки за високими цінами, тому деякі тендери оголошують кілька разів.


Також заступник міністра охорони здоров'я повідомила, що залишки лікарських засобів за програмою профілактики та лікування СНІДу становлять близько 70% від запланованого на 2011 рік обсягу, за програмою репродуктивного здоров'я нації - на 58%, на лікування цукрового діабету - 42%.


Прочитати все

Разом нас багато


Прем'єр-міністри України і Білорусії Микола Азаров і Михайло М'ясникович обговорили можливість створення спільного підприємства з виробництва світлодіодів і ліків.


В урядовому повідомленні відзначається нормальний розвиток двосторонніх відносин. Український прем'єр попросив білоруського колегу розглянути проекти спільної розробки і виробництва світлодіодів та субстанцій для ліків. "В обох країн у цій сфері є і солідні напрацювання, і необхідна виробнича база. А об'єднання зусиль обіцяє ефект акселерації виробництва і посилення маркетингових позицій. В Україні проекти будуть реалізовані в рамках програм енергоефективності й імпортозаміщення", - сказав Азаров.


Глава уряду України відзначив, що "світлодіоди мають дуже гарні перспективи на світовому ринку, а вітчизняне фармакологічне виробництво уряд буде підтримувати і відроджувати після удару, завданого йому транснаціональними корпораціями в 1990-х роках". Він також проінформував, що Україна щорічно закуповує ліка на $4 млрд, "а тому зменшення залежності від імпорту, в багатьох випадках критичного, - це стратегічний пріоритет для уряду".


Прочитати все

 Приручені бактерії

 

 Група вчених із США, Ірландії та Канади озвучила теорію про те, що один із видів кишкових бактерій здатний безпосередньо впливати на рецептори мозку і емоційний стан, повідомляє журнал Proceedings of the National Academy of Sciences.


Останніми роками вчені активно досліджували питання, чи можуть бактерії, яких в організмі людини налічується більше сотні видів, впливати на роботу організму. Більшість досліджень у цій сфері стосувалися впливу на нервову систему токсинів хвороботворних бактерій. Проте існувало дуже мало даних про вплив на ЦНС і на мозок непатогенних мікроорганізмів.


Прочитати все

Ціни на ліки. Україна посередині між Росією та Білоруссю


 Російська аналітична агенція Cegedіm Strategіc Data, яка займається вивченням фармацевтичного ринку, дійшла висновку, що ліки в Росії коштують у 2-3 рази дорожче, ніж у Білорусі. Експерти агенції порівняли всі товарні позиції (у Росії їх більше 17 тис.) тих самих виробників і однакового дозування. Українські та білоруські ціни перераховані в рублі за поточним курсом нацбанків. Результат для громадян Росії вийшов неприємним.


- Ми нарахували розрив по всіх позиціях з Білорусією удвічі або й утричі, - констатує Давид Мелік-Гусейнов, директор Cegedіm Strategіc Data. - З Україною ціни більш-менш порівнювані, але все одно в нас дорожче.


Наприклад, но-шпа в упакованні 80 мг у Росії коштує 112 рублів, в Україні - 100 рублів, у Білорусі - 37 рублів. Лінекс в упакованні 16 капсул обійдеться росіянам у 183 рублі, жителям України - у 57 рублів, а в Білорусі треба буде заплатити за нього всього 50 рублів. Упаковання віагри 50 мг у Росії коштує 403 рублі, тоді як у Білорусі - лише 119 рублів. Україна й тут посередині: віагра коштує 230 російських рублів.


Прочитати все

Операція «ПротиГаз»


 Здуття виникає здебільшого після споживання певних продуктів, тому саме правильна дієта допоможе уникнути неприємних явищ метеоризму. Отже, якщо ми створимо системі травлення відповідні умови для її нормальної дільності, вона сама впорається з цим клопотом.


У здорової людини об'єм газів у кишках не повинен перевищувати 150 мл, з них приблизно 50 мл може міститися в шлунку, а 100 мл - у товстій кишці. Зрозуміло, що після деяких страв ми "продукуємо" його значно більше. Калорійні продукти з великою кількістю жирів та білків провокують реакції між кислотами і вуглеводнями, в результаті чого суттєво зростає вміст вуглекислого газу, який і роздуває живіт.


Такі процеси відбуваються при споживанні страв, що містять продукти з цукрами групи олігосахаридів, наприклад, квасолю, горох, цвітну та білокачанну капусту, броколі. Вони посилюють ферментативні процеси бактерійної флори, яка заселяє кишки. І хоч зазвичай неприємні симптоми здуття минають через кілька годин, у деяких людей шлунково-кишковий тракт не справляється з виведенням надміру газів.


Прочитати все

Криниця для спраглих здоров'я


Христина Дорожовець


 Не знати як давно один славний лицар закохався у пастушку. Була вона бідною, тому батько лицаря не погоджувався на їх шлюб. Послав сина воювати у далекі краї з розрахунком, що там він забуде дівчину. Минає час, лицар повертається додому, і раптом на нього нападають розбійники. Пограбований, побитий і тяжко поранений лицар стікає кров'ю у лісі, де його знаходить та ж пастушка. Побачивши таку жахливу картину, дівчина вклякає і просить допомоги у Матері Божої. Яким же було її здивування, коли у себе під ногами вона побачила джерело. Після обмивання ран чудодійною водою лицар одужав, а батько, нарешті, дав згоду на його одруження з рятівницею. Жили вони довго і щасливо, і не тільки вони, бо цілюща вода допомагала багатьом людям позбутися їхніх недуг.


Такою легендою зустріла нас Криниця - відомий бальнеологічний курорт у сусідній Польщі. До кінця XVIII століття Криниця мало чим відрізнялася від решти лемківських сіл, аж поки геологи Львівського університету у 1790 році не звернули увагу на дуже цінні властивості місцевих мінеральних вод і порекомендували австрійській владі влаштувати на цьому місці курорт. Але сталося це тільки через століття, коли до Криниці дійшла залізнична колія. По черзі почали з'являтися торф'яно-грязьові та мінеральні ванни, курортний будинок, численні віли та пансіонати у тірольському, швейцарському, а згодом закопянському стилях. Європейську славу Криниця отримала у 30-ті роки ХХ століття, після того як королівська пара з Голландії провела тут свій медовий місяць.


Прочитати все

Побутові прилади хворобу не лікують


У минулорічних випусках "Аптека Галицька" повідомляла про гостру проблему, якою останнім часом стала спекуляція побутовими приладами, що збуваються під виглядом медичних. Як підтверджують у Державній інспекції з контролю якості лікарських засобів протягом березня-грудня 2010 року їм надійшло 73 скарги на продавців звичайних електричних приладів, начебто наділених лікувальними властивостями.


Прилади продавалися через активну рекламу на українському радіо, телебаченні й у засобах масової інформації, зокрема в газеті "Комуніст".


Держлікнспекція (тепер - Державна служба України з лікарських препаратів і контролю за наркотиками) попереджує, що ці прилади не внесені до Державного реєстру медичної техніки і виробів медичного призначення і не дозволені до застосування в медичній практиці в Україні. У Держслужбі вважають, що ефективним методом, який може використовувати держава в боротьбі з такими випадками, є заборона реклами лікарських засобів і виробів медичного призначення в засобах масової інформації. Тому фахівці Держслужби цілком підтримують законопроект № 7007, прийнятий Верховною Радою України в першому читанні 21 грудня 2010, яким передбачається заборонити рекламу лікарських засобів.


Також ініціатори проекту Закону, народні депутати України, члени Комітету з питань охорони здоров'я запропонували доповнити ст. 21 Закону "Про рекламу" положенням, відповідно до якого, реклама лікарських засобів, медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити текст попередження такого змісту: "самолікування може завдати шкоду вашому здоров'ю", що займає не менше 15% площі (обсягу) усієї реклами.


Прочитати все

Рости великий!


Так ми бажаємо імениннику, якого ледве видно з-за стола. Минають роки, дитина стає підлітком, а побажання чомусь не збувається. Бути нижчим за ровесників - це так прикро! Звідси й психологічна напруга, комплекси, невпевненість у собі. Але цьому можна зарадити.


Секрети росту


Затримка росту - одна з найпоширеніших проблем, з якими батьки звертаються до ендокринолога. Аби уникнути зайвих тривог, батькам доречно знати певні закономірності дитячого росту. В різні періоди життя темпи росту дитини неоднакові. Скажімо, найшвидше дитина росте під час внутрішньоутробного розвитку, і якби вона продовжувала рости такими темпами й після народження, то у віці десяти років її зріст сягав би шести метрів.


Загалом, існують три етапи інтенсивного росту людини. Перший рік життя, 4-5 років і період статевого дозрівання. У ці періоди всі системи організму працюють на повну силу, тому адаптаційні можливості дитини у цей час знижені - вона частіше хворіє, можуть виникати функціональні порушення органів і систем. Коли темп росту знижується, організм заспокоюється, і відбувається поступовий ріст і розвиток внутрішніх органів. Зважаючи на цю особливість, варто привчати дитину до дитячого садочка в 3 роки, а не в критичні 4-5. Упродовж року дитина також росте нерівномірно - всю річну прибавку вона може надолужити за кілька місяців.


Прочитати все

Як не в своїй шкірі

 

Христина Дорожовець

 

 Свербить, пече, стягає і лущиться. Це яскраво виражені симптоми атипового запалення. Тільки той, хто тривало бореться з цією надокучливою хворобою, знає всі прикрощі. Як допомогти таким людям?

 

Усе більше батьків зіштовхуються з проблемою атопії починаючи від пелюшок. Їхні діти часто мають подряпані до крові щоки, долоні, згини ліктів і колін. Вони дратівливі, не сплять, а якщо тільки послабити батьківський контроль, одразу ж починають розчухувати вразливі місця або тертися об одежу чи постіль.

 

Фахівці вважають, що атопія передається спадково. Щось порушується у нашій імунній системі, вона зазнає змін і трактує впливи зовні, для нас нібито зовсім незагрозливі, як ворога. Це веде до розвитку запалення. Загострення атопії можуть спричинити також гормональні фактори, емоції, клімат, промислові викиди, осередки хронічної інфекції тощо.

 

Неліковане запалення не лише надокучливе і малоестетичне. Воно загрожує засіванням ранок грибком, бактеріями чи розвитком вірусної інфекції.

 

Прочитати все

Відірватись від стільця...


 З'явився реальний спосіб допомогти людям, які ведуть малорухомимй спосіб життя. Це не суперсучасні ліки і не якась новітня методика. Це звичайна процедура, яку може опанувати кожен.


Вже давно доведено, що сидячий спосіб життя може стати причиною збільшення маси тіла, а це, своєю чергою, загрожує серцево-судинними захворюваннями. В авторитетному британському виданні "Юропіан харт джорнел" вміщено опис дослідження австралійських учених, присвяченого тому, як можна знизити ризик розвитку хвороб серця і зберегти стрункість фігури людям, які сидять сидьма на своєму робочому місці.


Працівники університету Квінсленда (Херстон, Австралія) докладно вивчили історію хвороби і теперішній фізичний стан 4700 людей віком від 20 років. Протягом тижня учасники дослідження, які, відповідно до своїх службових обов'язків, вимушено проводили в сидячому положенні по кілька годин у день, носили на собі спеціальний "вимірювач рухів".


Прочитати все

Хворим з гемофілією держбюджет не сприяє


У квітні відзначається не тільки Всесвітній день здоров'я, але й Всесвітній день гемофілії. Як не прикро, сьогодні Україна займає передостаннє місце в Європі за рівнем забезпечення хворих на гемофілію препаратами факторів зсідання крові.


Про це повідомив на прес-конференції в УНІАН голова правління всеукраїнського громадського об'єднання інвалідів „Всеукраїнське товариство гемофілії" Олександр Шміло. Він наголосив, що навіть у найближчих сусідів, де подібна до України економічна та соціальна ситуація, зокрема, в Росії, Білорусі, Казахстані, Азербайджані, лікування хворих на гемофілію відбувається на європейському рівні.


Прочитати все

Лікування остеопорозу + профілактика раку


 Міжнародна група вчених провела дослідження, під час якого вдалося довести, що прийняття ліків від остеопорозу допомагає знизити ризик розвитку колоректального раку більш ніж наполовину. Це заключення стосується випадків, коли лікарські засоби, що запобігають втраті щільності кісток, - бісфосфонати - приймалися пацієнтами більш ніж протягом року, на регулярній основі.


Також, як дослідники визначили раніше, прийом цих препаратів зменшує ризик розвитку раку молочної залози. Результати нового масштабного дослідження були опубліковані в Journal of Clіnіcal Oncology. Як заявили вчені, той факт, що бісфосфонати запобігають не одному виду онкологічних захворювань, свідчить про широкий спектр їх ефективності. Сьогодні ефективність бісфосфонатів щодо запобігання колоректальному раку становить майже 60%. Ізраїльські вчені припускають, що у недалекому майбутньому можливе значне поширення бісфосфонатів серед населення для профілактики не тільки остеопорозу, але й раку.


Колоректальний рак є одним з найбільш розповсюджених видів онкозахворювань. У західних країнах щомісяця виявляється близько 12 000 нових випадків цього захворювання. Причому щомісяця внаслідок цієї недуги помирає приблизно 4 тис. людей. Як правило, причиною колоректального раку стає брак фізичної активності та неправильне харчування.


Прочитати все

Гірка пігулка розплати


Державна митна служба України порушила кримінальну справу за фактом незаконного ввозу забороненого препарату Terofon у кількості 2,5 тис. шт. Таблетки намагався перевезти через митний кордон України громадянин Росії. Він обрав для перетину державного кордону смугу "зеленого коридору", декларуючи, що заборонених чи обмежених для переміщення предметів не має.


Керуючись аналізом і оцінкою ризиків транспортний засіб був переведений на смугу "червоного коридору" для проведення поглибленого огляду. Під час митного огляду в салоні автомобіля під заднім пасажирським сидінням були виявлені два поліетиленові пакети з лікарським засобом Terofon у медичних упакуваннях по 10 таблеток у кожному, закріплені пружинами і прикриті поролоном.


Прочитати все

Урологічні захворювання ефективно лікує ЛЕСПЕФРИЛ


 Наукова медицина активно використовує потенціал лікарських рослин, які, ставши основою фітопрепаратів, є достойною альтернативою синтетичним засобам. До них належить і леспедеза двоколірна (Lespedeza bicolor), добре відома на Далекому Сході Росії.


Це гарний, сильнорозгалужений кущ висотою до двох метрів, з численними тонкими пагонами, які утворюють округлу крону.


Леспедазу відкрив ще в 1788 році французький ботанік А.Мішо, вивчаючи флору Північної Америки. Рід


леспедази налічує до 50 видів, але нас цікавить саме леспедаза двоколірна, яка є головним компонентом фітопрепарату ЛЕСПЕФРИЛ, що випускається російським ЗАТ „Віфітек".


У кінці 2010 року цей препарат був зареєстрований і виведений на український фармацевтичний ринок офіційним дистриб'ютором - київським приватним акціонерним товариством «Укрмедфарм».


Здавалося б, зима відступила, і чимало сезонних недуг перестали завдавати нам клопоту. Але весна може виявитися тривожною порою для тих, хто страждає від хронічних захворювань нирок і сечостатевої системи, адже вони загострюються саме в цей час року. У результаті знижується виведення рідини, що скупчується в організмі, а з нею і таких продуктів розпаду, як аміак та інші азотисті сполуки.


Прочитати все

Сад для алергіка


Дана Юревич


 Серед осіб, схильних до алергії, є і власники присадибних ділянок. Щоб комфортно почуватися у своєму зеленому оазисі, вони мають підібрати для квітника чи саду безпечні види рослин.


Особливо тривожною порою для алергіків є весна. Тоді рослини виділяють мікроскопічні зернятка з чоловічими запліднюючими клітинами, які вітер розносить на відстань аж до 300 кілометрів. Улітку ми щодня вдихаємо до 8 тис. різних пилків. Нема нічого дивного, що для багатьох людей слово "сад" не асоціюється з приємним і здоровим відпочинком.


Але чи означає це, що ви повинні відмовити собі у приємності поратися в саду чи на грядці? Ні! Просто слід уважно дотримуватися певних правил, які стосуються садових робіт.


Прочитати все

Білоруси орієнтуються на світові тренди фармацевтики та біотехнологій


У сусідній Білорусі розробили концепцію розвитку фармацевтичної промисловості і біотехнологій на період до 2020 року.


Основна ідея концепції полягає у створенні умов для переходу фармацевтичної галузі країни на інноваційну модель розвитку і формування в країні потужних біотехнологічного і мікробіологічного секторів економіки.


"Склалося так, що в Білорусі увага приділялася в основному розвитку фармацевтичної галузі. Біотехнології і мікробіологія залишалися в тіні, хоча світова практика свідчить про те, що ці галузі науки розвиваються також інтенсивно, як і сама фармацевтика, - зазначив академік-секретар відділення хімії і наук про Землю Національної академії наук Білорусі, доктор хімічних наук, професор Сергій Усанов. - Недавня моя участь у корпоративній коопераційній біржі в Індії це довела: країни Південно-Східної Азії відводять більше уваги саме розвитку біотехнологій. Річний обіг деяких з цих держав у цій сфері сягає $10-15 млрд. До цього треба прагнути і Білорусі".


Прочитати все

Римські канікули


Христина Дорожовець


 Всі дороги ведуть у Рим. Ми вибрали одну з них - як і годиться під Новий Рік, повну перипетій та пригод. Але, мабуть, такою і має бути дорога до мрії.


Рим приголомшив мене з першого погляду. Якихось дві години авіаперельоту, і ти прориваєшся крізь туман, мокрий сніг, пронизливий вітер до райської оази, де зелено, сонячно, та ще й +16 градусів С у кінці грудня. Даруйте, що починаю не з античних пам'яток, які є візиткою Риму, а з опису природи. Та в мене досі перед очима весняної барви трава, розлогі пальми і гінкі сосни-пінії з приплюснутою кроною поміж присадкуватих олив. Без перебільшення, ідеальне тло для архітектури Вічного міста, що вже сама стала символом вічності.


Прочитати все

Білоруси хочуть співпрацювати з українцями


 Білорусія та Україна можуть створити спільне підприємство з виробництва лікарських засобів. З такою пропозицією звернувся прем'єр-міністр Республіки Білорусі Михайло Мясникович до глави українського уряду Миколи Азарова. "Ми просимо Вас розглянути можливість створення спільного підприємства у фармацевтичній галузі", - сказав Мясникович на зустрічі з Азаровим, яка пройшла у рамках саміту країн СНД у Ялті.


При цьому він зазначив, що Білорусія щорічно імпортує значні обсяги ліків, а тому створення такого підприємства є взаємовигідним. Зі свого боку, Микола Азаров пообіцяв вивчити і розглянути цю пропозицію, мотивуючи тим, що Україна має передові технології з виробництва ліків.


Прочитати все

Під сонцем Тоскани


Христина Дорожовець


(Продовження. Початок у випуску №10)


 Лукка цікава тим, що це єдине італійське місто, повністю оточене мурами, які почали зводитися ще в античні часи. Уявіть собі чотири кілометри суцільної стіни з бастіонами, укріпленими схилами і широкими ровами. На початку XIX століття мури було перетворено в бульвар, засаджений кількома рядами платанів. Протягом півтора години можна прогулюватися цією просторою алеєю, милуючись навколишнім краєвидом. Це для нас було абсолютно нове - вийти з потяга і через лабіринти фортифікаційних укріплень потрапити в історичну частину міста!


Міцність мармуру, м'якість шовку


Лукка тривало була римською колонією і одним з найбільших військових таборів Римської імперії. У Луцці досі головні вулиці йдуть так, як були прокладені згідно з римським генпланом: чітко з півночі на південь і зі сходу на захід. Ті ж римляни, яким належить авторство ідеї "спа", збудували на території навколо Лукки з великою кількістю термальних джерел віли і лазні. Вони були вельми популярні серед римської знаті, а в XVI столітті Лукка вже стала модним європейським курортом. Ще один спадок античних часів - фонтанелли, з яких тече мінеральна вода. Біля головних водних артерій на табличках написано її хімічний склад.


Прочитати все

Друге життя протермінованих ліків


 Вчені з Каліфорнійського центру токсикологічного контролю під керівництвом Лі Кантрелла провели дослідження, метою якого було з'ясувати ефективність препаратів, у яких давно закінчився термін придатності. Результати дослідження опубліковані в Archіves of Іnternal Medіcіne.


У дослідження були включені 8 лікарських засобів, що містять 15 активних субстанцій: метаквалон, кодеїн, мепробамат, амфетамін, фенобарбітал, секобарбітал і гідрокодон. На додаток до основних інгредієнтів ліки містили буталбітал, аспірин, фенацетин, кофеїн, фенобарбітал, гоматропін, хлорфенірамин, ацетамінофен і кофеїн. Гоматропін з аналізу був вилучений. Вміст таблеток розчинили в метанолі за допомогою ультразвуку, додали буферний розчин і проаналізували рідинною хроматографією. Як з'ясувалося, 12 з 14 сполук містилися в концентраціях не менше 90 відсотків від заявлених. У 3 зразках доза активної речовини перевищувала заявлену, і тільки аспірину й амфетаміну виявилося менше 90 відсотків від необхідної кількості. Фенацетину було менше 90 відсотків в одному з двох препаратів, які його містять.


Прочитати все

Наука - практиці


З 9 по 11 жовтня 2012 року у Києві проходив VІІІ Конгрес педіатрів України. Захід відбувся за підтримки Національної академії медичних наук України, Міністерства охорони здоров'я України, Асоціації педіатрів України, ДУ "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України" і Національного медичного університету імені А.А. Прочанина. Сприяння конгресу надала словенська фармацевтична компанія КРКА.


У роботі Конгресу взяли участь більше 1000 педіатрів, сімейних лікарів і вчених з усієї України. Конгрес педіатрів України - саме те місце, де за кілька днів можна дізнатися багато нової і корисної інформації. Наукова програма VІІІ Конгресу педіатрів України передбачала лекції провідних учених з основної тематики, доповіді на пленарних і секційних засіданнях, дискусії на симпозіумах і семінарах. Під час проведення заходу відбулося 9 симпозіумів і 11 пленарних засідань, на яких обговорювалися найбільш актуальні проблеми лікування і профілактики захворювань у дітей.


Прочитати все

Італія аптечна


(Закінчення. Початок у випусках 9, 10) 

Христина Дорожовець


 Заморські прянощі, ароматні бальзами і вина, мило, тютюн, смари для взуття і фарби для керамічного посуду... Як гадаєте, де все це можна було знайти за часів Середньовіччя? Звичайно, в аптеці! А вишукані парфуми для дам і кавалерів епохи Відродження? Теж в аптеці. І хто ж, як не аптекар, ще півтора століття тому здивував би вас люксусовими смаколиками? Після мандрівки італійською Тосканою через найдавніші у Європі аптеки заходжу до сучасних з легким смутком.


У флері аптечної старовини


Подумати тільки! Ця одна з найстаріших аптек світу працює безперервно майже 8 століть, не змінюючи адреси! Вона розташована в історичній будівлі на вулиці делла Скала у Флоренції, за кілька метрів від церкви Санта Марія Новелла. Аптеку заснували монахи-домініканці ще 1221 року. У монастирському саду ченці почали вирощувати лікарські трави і готували з них настоянки, бальзами і мазі для монастирського лазарету, який згодом став лікарнею Сан Паоло.


Пізніше, коли слава про якість продукції вийшла за стіни монастиря, у 1612 році аптеку зробили доступною для міщан. Настоятелем монастиря був запрошений хімік і ароматерапевт брат Анджело Маркіззі. Він не просто змішував різні складники, як приписувалося в Ricettari Fiorentino - це щось на зразок флорентійської Фармакопеї, але й придумував власні ліки та способи їх отримання. Його знання придалися флорентійцям під час епідемії чуми в середині XVII століття. А допомога з боку правителя Флоренції Фердинанда ІІ Медічі, відомого покровителя наук та мистецтв, який часто спостерігав за алхімічними експериментами брата Маркіззі, забезпечила аптеці визнання та високий статус офіційного постачальника Його Величності з правом наносити на свої продукти герб Медічі. Все це зробило аптеку при базиліці Санта Марія Новелла однією з найбільш прогресивних. І вже в XVIII столітті, завдяки ексклюзивним формулам, розробленим монахами-аптекарями, про неї дізналися у Росії, Індії та Китаї. Саме з Китаю в аптеку надходили замовлення на знамениту Aqua di Rose - трояндову воду.


Прочитати все

Інсульт як прозріння


 У Сполучених Штатах Америки стає бестселером автобіографічна книга американської вченої-нейробіолога Джилл Тейлор "Мій удар просвітління", яка перетворила перенесений нею інсульт на інструмент дослідження мозку.


Життя цієї жінки розвивалося у стандартній послідовності подій: коледж - університет - аспірантура - захист - дослідницька робота і викладацька робота. Але одного грудневого ранку 1996 року все різко змінилося: у голові Джилл Тейлор тріснула кровоносна судина. Кров розтікалася в мозковій тканині, і Тейлор втрачала один за одним усі навики здорової людини: "Ближче до полудня я вже не могла ні ходити, ні розмовляти, ні читати, ні писати, ні поринати у спогади". Через 12 років після інсульту Джилл Тейлор написала книгу про те, як вона відновлювала здатність мислити. Книга одразу здобула популярність серед читачів, а сьогодні її вже переклали кількома європейськими мовами.


Прочитати все

Чому невигідні дешеві ліки від раку?


Дослідники з Університету Альберти в Едмонтоні (Канада) переконалися в ефективності розроблених ними ліків від раку, однак стверджують, що великі фармацевтичні компанії не зацікавлені в цьому. Вчені запропонували просту техніку, що використовує нескладний лікарський засіб. У їхньому методі використовується дихлорацетат, який зараз застосовується для лікування порушень обміну речовин і не загрожує побічними ефектами чи тривалими наслідками. Цей препарат не потребує патенту, отже, його можна застосовувати повсюдно. До того ж, цей засіб дешевий на противагу дороговартісним препаратам від раку, які просувають великі фармацевтичні компанії.


Канадські вчені перевірили дихлорацетат на клітинах людини; препарат убив ракові клітини легень, молочної залози і мозку, але не зачепив здорових. Він був протестований на щурах з тяжкими формами пухлин. Їхні ракові клітини скоротилися, коли піддослідних тварин стали напувати водою з додаванням дихлорацетату. Препарат широко доступний, техніка його використання проста, то ж чому це відкриття не отримало світового розголосу?


Прочитати все

Лікування персоніфіковане і економне


Флоридський університет у США запропонував технологію, яка здатна суттєво здешевити розробку нових ліків, що зумовить більш вільний доступ до високоякісного медичного обслуговування для всіх категорій громадян. Її деталі викладені Стівеном Ленхертом і колегами в журналі Bіomaterіals.


Сьогодні ракові пацієнти одержують хіміотерапію на підставі узагальнених знань про те, яке саме лікування дає найкращі результати для людей з пухлинними недугами. Очевидно, що метод спрацьовує далеко не завжди. Але нічого іншого нема, тому що лікарні не мають у своєму розпорядженні технологій для тестування тисяч різних хіміотерапевтичних сумішей на клітинах пухлини для кожного окремо узятого хворого. Стівен Ленхерт і його колеги вважають, що знайшли рішення, яке допоможе лікувальним закладам отримати доступ до таких методик, зробивши хіміотерапію по-справжньому персоніфікованою і значно ефективнішою.


Прочитати все

Білоруси збільшують безцерептурний відпуск ЛЗ


 У Білорусі створено робочу групу, яка комплексно вивчила новий порядок рецептурного відпуску ліків, запропонований Міністерством охорони здоров'я країни, і прийняла рішення схвалити підходи Мінздоров'я за нормативним закріпленням і регулюванням відносин у цій сфері.


До складу робочої групи ввійшли представники громадських організацій ветеранів, інвалідів, багатодітних родин, практикуючі медичні та соціальні працівники, керівники і фахівці місцевих органів влади. Вони детально проаналізували діючу нормативну правову базу у цій сфері, існуючий порядок відпуску препаратів населенню, міжнародну практику і дійшли висновку, що чітку регламентацію і жорсткий контроль за рецептурним відпуском препаратів необхідно зберегти.


Зараз у Білорусі, відповідно до законодавства, за рецептом лікаря має виписуватися 2984 найменування лікарських препаратів, або 59,3% від усіх зареєстрованих. Без рецепта можна придбати 2048 найменувань ліків, або 40,7%.


Прочитати все

Віддати вечерю ворогові чи спалити калорії?


 Є оптимістичні новини для тих, хто любить попоїсти під вечір. Співробітники Німецького інституту дієтології в Потсдамі спростували популярний стереотип про те, що пізня вечеря призводить до набирання зайвих кілограмів.


Коментуючи результати досліджень, дієтолог Гізела Оліас пояснює, що при прийомі їжі важливий енергетичний баланс, який підтримується протягом усього дня. Той, хто ситно снідає, але відмовляється від вечері, одержує стільки ж енергії, як і людина, що не їсть вранці, але ситно вечеряє. Щоб схуднути, витрати калорій мають перевищувати їх споживання, при цьому не важливо, у який час вони отримані, відзначають дієтологи.


Утім, вагомий аргумент не їсти перед сном все одно є: вечірній процес травлення зробить ваш сон неспокійним.


Прочитати все

Хай буде світло!


 Як з'ясували американські вчені, процес ремісії при лікуванні серцевих захворювань значно прискорюється під впливом яскравих променів. При цьому виявилося, що сприятливий ефект на серцеву систему однаковою мірою проявляють і природне світло, і штучне освітлення.


Дослідження, проведене фахівцями з Університету Колорадо, продемонструвало, що під впливом яскравих променів в організмі людини здатні вироблятися особливі білки. Вони прискорюють обмін речовин і містяться в серцевому м'язі. Дефіцит таких білків, навпаки, може викликати збій у роботі серця. Часто це призводить до ускладнень після перенесених інфарктів, особливо на тлі наявної в пацієнтів аритмії.


Американські дослідники прийшли до висновку про те, що швидкому видужанню після перенесених серцевих захворювань допомагають потужні освітлювальні прилади. На думку фахівців, їх позитивний ефект на роботу серця практично не поступається впливу природного сонячного світла.


Прочитати все

Під сонцем Тоскани


Христина Дорожовець


 У натовпі різнонаціонального люду ми випірнули із залізничних нетрів просто під стіни базиліки Санта Марія Нувелле. Той, хто починає свою подорож італійською Тосканою з Флоренції і хто закінчує її тут, почувається у цьому храмі вдячним провидінню, яке привело його до благословенного краю всіх земних щедрот. Таки благословенного, адже навіть на середньовічних фресках Санта Марія Нувелле майже кожен біблійний сюжет розгортається на тлі хрестоматійних тосканських краєвидів та архітектури. І волею того ж провидіння з двох ідентичних монументальних розписів XIV століття - сцени раю навпроти сцен пекла - значно краще зберігся... ну, ви вже здогадалися.


Справа була влітку, тож ми вирішили поєднати краєзнавчі дослідження райської Тоскани з відпочинком на Тірренському морі, що омиває узбережжя цього регіону. Від Тірренії, порівняно молодого, однак досить популярного курорту, рукою подати до Пізи. Пізу було позначено як перший пункт нашої туристичної програми і відправну точку всіх подальших мандрів.


Де занепад, там і падіння


Тільки ви прибуваєте до Пізи, вам у супутники нав'язується підозріле вуличне затишшя. Сієста? Чи навпаки, розпал робочого дня? Та ні, це тиша історичного походження. Заснована щонайменше за десять століть до Різдва Христового, Піза почала робитися мовчазною, ще коли багатьох славетних європейських міст навіть не було на мапі. Розквіт міста припав на Х-ХІ століття. У складі союзу морських республік Піза відвоювала всі великі середземноморські острови. Після штурму пізанських хрестоносців у 1099 році європейцям здався Єрусалим. Офіційною столицею провінції тоді була Лукка, однак саме Пізі дісталася слава П'ємонту.


Тринадцяте століття стало фатальним для Пізи. Папа Римський відлучає її від церкви - за підтримку імператора і торгівлю пізанських купців з мусульманськими країнами та Візантією. Піза зазнає поразок у війнах на суші й у морі, та й саме море бунтується проти колись незборимого града. Воно відступає, і пізанська гавань стає непридатною для морських суден. Колишній головний порт Римської імперії остаточно здає позиції. Історики мають рацію: місто все ще живе у ХІІ столітті, а його мешканці - зараз.


Подорожні роздуми про історію злетів і занепаду великої Пізи уриваються на підступах до Кампо деі Міраколі, коли ще не видно туристичого об'єкта номер один, але збуджений гул юрби вже звістує його близькість. І нарешті, ось вона - Пізанська вежа! Є вислів "з висоти пташиного лету", а в цьому випадку буде доречно вжити "з точки зору комах". Так от, з точки зору комах, вежа - це велетенська, поставлена сторч колода, яка втратила рівновагу й тому падає. І турботливі комашки-туристи навперебій кидаються її "підпирати", позуючи перед фотооб'єктивами. Ми обрали іншу розвагу - ритуальний обхід вежі у пошуках ідеального ракурсу. Ідеальний - це такий, коли вежа, здається, от-от гримне об землю просто на ваших очах. Але достатньо змістити місце огляду на кількадесят кроків управо, і вежа зовсім інакша, тільки злегка скособочена.


Прочитати все

Мікробіота.* Людина. Дисбактеріоз. Бактеріальні пробіотики... Правда та міфи


Андрух В.С., Міська дитяча лікарня м. Долина Івано-Франківської області


Все вже сказано, але оскільки ніхто не розуміє, доводиться повторювати знову і знову.


Ремі де Гурмон


 У всіх природних екосистемах, чи то організм людини, а чи тварини, у повітрі, ґрунті, водоймі тощо, мікроорганізми співіснують у вигляді багатовидових симбіотичних спільнот з різним механізмом біологічної активності. Це дає можливість формувати взаємовигідні стосунки між окремими їх компонентами і наділяти мікробну спільноту високою життєстійкістю та конкурентною здатністюу боротьбі за життєвий простір і їжу.


Матеріальна основа еволюційного становлення Нomo sapiens формувалася з участю мікроорганізмів . Їх роль і значення демонструються не тільки самим фактом наявності в геномі** людини попередників ендогенних ретровірусів та наявності в ньому "тіневої" частини як можливого сховища других вірусів, але і прямою участю мікроорганізмів у впливі на всі аспекти життя людини: від обмінних, метаболічних, пластичних до нейрогуморальних, психологічних і соціальних процесів. Так, для людини розумної характерні розумова діяльність, мова, мораль і гуманізм, культура та ще багато інших якостей, що відрізняють її від тварин. Всі ці ознаки пов'язані з мозком і його діяльністю. Але хто доставляє до мозку інформацію, хто дає сигнал для реалізації тої чи іншої поведінки? Можливо, власне мікроорганізми є тим регулятором , який керує не тільки соматичними реакціями, а й всією життєдіяльністю організму людини. Якщо це так, то, очевидно, що невеликі розміри і, здавалося б, просту будову бактерій і вірусів слід розглядати, як прояв складності й одночасно як прояв їх витонченої завершеності .

 

 


Прочитати все

Українська фармація інтегрується у світове співтовариство


 Голова Державної служби України з лікарських засобів Олексій Соловйов виступив із доповіддю на галузевій зустрічі "ЄЕП: регуляторні зміни на фармринку", яка відбулася в Москві (Російська Федерація). У зустрічі взяли участь представники регуляторних органів країн євразійського економічного простору, професійних громадських організацій.


Голова Держлікслужби України поділився досвідом регулювання фармринку України. Він зазначив, що приєднання України до Системи співпраці фармацевтичних інспекцій (PIC/S), без сумніву, має позитивний ефект на забезпечення якості лікарських засобів у зв'язку з регулярним проведенням GMP перевірок в Україні та за кордоном, а також шляхом обміну інформацією з регуляторними агентствами країн - членів PIC/S. "Таким чином, українська фармація інтегрувалася у світове фармацевтичне співтовариство. І цим кроком наша країна поклала на себе зобов'язання виконувати міжнародні вимоги щодо забезпечення якості лікарських засобів, а це, перш за все, норми належних практик", - зауважив Олексій Соловйов.


Як повідомив Голова Держлікслужби України, після переходу галузі на світові стандарти виробництва в умовах Належної виробничої практики кількість виробників лікарських засобів зменшилася на 23%, і, за даними на 1 вересня 2012 року, складає 117 виробників.


Прочитати все

Рамкові угоди - вигідний формат державних закупівель ЛЗ


Міністерство охорони здоров'я України та Федеральне агентство з питань державних закупівель Австрії домовились про посилення співпраці щодо гармонізації системи конкуренції та держзакупівель України зі стандартами Європейського Союзу у галузі фармацевтики. Про це йшлося під час спільної зустрічі представників двох держав, що відбулася у МОЗ 21 лютого 2013 року.


Під час заходу сторони поділилися досвідом кожної із держав під час процедур укладання договорів, зокрема, рамкових угод на закупівлю медичних препаратів за державний кошт. Так, за словами Дани Мітеа, юриста Федерального агентства з питань державних закупівель Австрії, її державі, яка послуговується практикою укладання рамкових угод у галузі фармацевтики не перший рік, довелось виконати великий об'єм роботи та пройти нелегкий шлях, перш ніж було здійснено суттєві структурні реформи та здобуто довіру у гравців фармацевтичного ринку.


Прочитати все

Не нафтою єдиною


Христина Дорожовець


 Напередодні 21 грудня 2012 року, під пожвавлені дебати про кінець світу, ми обмірковували, у які б то світи податися цього разу. Є в нас така багаторічна сімейна традиція - спершу набратися духу католицького Різдва десь на західноєвропейських просторах, а потім вже пірнути у круговерть наших веселих українських свят.


На радощах, що світ стоїть як стояв, ми вирішили цю традицію... порушити і спакували до валізки замість теплих светрів цілковито літній гардероб. За винятком моєї відкритої легкої сукні - в Арабських Еміратах цього не схвалили б. А вибралися ми саме туди.


За законами шаріату


Хвилювалася, звичайно, як мій організм витримає температурний сплеск - з -6 градусів С у нас до +26 градусів С у них. Але кілька сеансів таласотерапії у водах Перської затоки, які плюскалися просто під вікнами нашого готелю, зробили своє. Бадьора і спрагла вражень, я подалася досліджувати незнаний арабський світ.


Прочитати все

Чи є у вас ліки для мене?


Світлана Довбня


 Працюючи в аптеці, не раз чула я таке питання. Був у нас такий постійний клієнт, якого добре знали всі колеги, і замовляв ті самі ліки. І ми до цього вже звикли, і йому було приємно - взяв "свої ліки", та ще й звернув на себе увагу. Класично так робили чоловіки старшого віку. Дуже вже їм хотілося привернути увагу дівчат-провізорів, відчути себе кавалерами!


Кожному хворому - своє лікування


Принцип "лікування хворого, а не хвороби" відомий в медичній практиці ще з часів Гіппократа. Професійний лікар прагне підійти до лікування хворого індивідуально. Одні й ті ж ліки, в одній і тій самій дозі можуть діяти на різних людей по-різному, крім того, проблем додають індивідуальна непереносимість препаратів, побічні ефекти та взаємодія одночасно призначених лікарських засобів.


Науко, вперед!


Підійти до вирішення цієї проблеми принципово стало можливим тільки після того, як вчені розшифрували геном людини. Світ здобуває персоналізована медицина, тобто призначення конкретного препарату конкретному хворому на основі фармакокінетичної та фармакогеномної інформації. На думку багатьох експертів, цей напрямок буде надалі пріоритетним і для охорони здоров'я, і для фармацевтичного виробництва.


Прочитати все

Чергові ліки від старості


 Учені розробили "антивікові" препарати на основі ресвератролу, природного компонента червоного вина і винограду; він також міститься в какао і горіхах. Ресвератрол має омолоджувальний ефект завдяки тому, що підвищує активність білка SІRT1.


Як вважають фахівці, ліки на основі ресвератролу допоможуть подовжити життя до глибокої старості й уникнути таких захворювань, як рак, хвороба Альцгеймера, діабет 2 типу і серцеві недуги. Передбачається, що в підсумку на фармринку з'явиться цілий клас омолоджувальних ліків.


"У кінцевому рахунку ці препарати лікуватимуть одне захворювання, але, на відміну від сучасних лікарських засобів, вони зможуть запобігати ще двадцяти недугам. По суті, вони сповільнять процес старіння", - пояснив Девід Синклер, професор Медичної школи Гарварда.


Прочитати все

Диклофенак - геть?!


Світлана Довбня


Двоє фахівців у галузі клінічної фармакології з Великобританії і Канади закликали повсюдно вилучити з продажу і виключити з національних списків життєво важливих ліків поширений знеболюючий засіб диклофенак - анальгетик з групи нестероїдних протизапальних засобів.


Диклофенак був створений у 1960-ті роки винахідниками, які працювали над розробкою протизапального препарату з поліпшеними біологічними властивостями (порівняно з ацетилсаліциловою кислотою) в дослідницькій лабораторії фірми "Гейг". Цей ненаркотичний протизапальний засіб має виражену протизапальну, анальгетичну та помірну жарознижувальну дію. Механізм дії пов'язаний з пригніченням активності ЦОГ - основного фермента метаболізму арахідонової кислоти, яка є попередником простагландинів, що відіграють головну роль у патогенезі запалення, болю і лихоманки. Анальгезуюча дія обумовлена двома механізмами: периферійним (опосередковано, через пригнічення синтезу простагландинів) і центральним (за рахунок інгібування синтезу простагландинів у центральній та периферійній нервовій системі).


Прочитати все

Скільки вати у ваті?


 Держлікслужба України ініціювала позапланові перевірки з відбором зразків продукції виробників та розповсюджувачів марлі та вати. На засіданні Науково-експертної ради з питань державної реєстрації медичних виробів (протокол № 3 від 05.04.2013) були розглянуті результати випробувань зразків ватно-марлевої продукції за методом визначення масової частки віскозного волокна в суміші з бавовною.


Враховуючи рекомендації Науково-експертної ради з питань державної реєстрації медичних виробів, Держлікслужбою України прийнято рішення про припинення дії свідоцтв про державну реєстрацію низки медичних виробів (наказ № 478 від 08.04.2013) на підставі невідповідності матеріалам реєстраційного досьє.


Прочитати все

Перелік доступних ліків від гіпертонії розширюється


 Міністерство охорони здоров'я України удосконалює Пілотний проект щодо впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою.


МОЗ України розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України "Питання удосконалення реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою" та 15.05.2013 винесено на громадське обговорення. Ініціюється розширення переліку ліків від гіпертонії, на які поширюється дія пілотного проекту. Список препаратів пропонується доповнити Ацетилсаліциловою кислотою та комбінованими лікарськими засобами від гіпертонічної хвороби:

 

Прочитати все

Ліки однакові - ціни різні


 Народний депутат, перший заступник голови Комітету ВР України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Геннадій Москаль продовжує депутатське розслідування щодо вартості одних і тих же ліків у різних країнах. Цього разу він порівняв ціни на лікарські препарати виробництва Росії, куплених у київських аптеках та центральній аптеці м. Гомель (Білорусь).


За інформацією нардепа, препарат Лікопід (таблетки по 1 мг № 10, виробник ЗАТ "Пептек", Росія) в аптеках Києва коштує 466,75 грн, що дорівнює 58,34 долара США, а в аптеці Гомеля - 7,49 долара США. Українська ціна у вісім разів вища за білоруську! Вітапрост (в упаковці 10 супозиторіїв, виробник ВАТ "Ніжфарм", Росія) в аптеках Києва коштує 252,08 грн, що дорівнює 31,51 долара, а в Білорусі - 20,14 долара. Різниця - 11,37 доларів не на користь України. Кортексин (ліофілізат для приготування розчину для ін'єкцій по 10 мг (флакони № 10, ТОВ "Герофарм", Росія). В аптеках України його вартість становить 368,4 грн (46,06 доларів), в Білорусі цей препарат коштує 37,78 долара. Різниця - 8,28 долара. Бефунгін (ВАТ "Татхімфармпрепарати", Росія, екстракт 100 мл) в Україні продається за 71,6 грн (8,95 доларів), а в Білорусі - за 5,87 долара. Різниця - 3,08 долара. І таких прикладів ще з десяток.


Прочитати все

Біотерапевтичні ліки - нове слово у медицині


 Делегати з України, зокрема, представник Державної служби України з лікарських засобів, заступник директора Департаменту - начальник відділу нагляду за безпекою використання лікарських засобів Л. Горова, взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції, під час якої було розглянуто питання гармонізації підходів до реєстрації, обігу та фармаконагляду біотерапевтичних препаратів.


Конференція "Біотерапевтичні препарати - сучасні виклики та регуляторні практики. Підходи до гармонізації" стала важливою платформою для обміну регуляторним досвідом між провідними міжнародними експертами. Форум відбувся з участю міжнародного експертного співтовариства. В ньому взяли участь провідні фахівці Росії, України, Білорусі, Казахстану, ВООЗ, Міністерства охорони здоров'я Канади, європейських регуляторних агентств, а також представники фарміндустрії.


Експерти обговорили сучасні проблеми регулювання обігу біотерапевтичних і біоподібних препаратів та обмінялися передовим досвідом у цій галузі.


Прочитати все
Свіжий номер | Архів | Реклама
Передплата | Контакти

"Аптека Галицька"
всеукраїнський
інформаційний часопис
79022, Львів,
вул. Городоцька,214
Тел. 8(032) 298-99-66
E-mail:
office@aptekagal.com.ua

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов


Copyright © 2007 Редакція всеукраїнського часопису «Аптека Галицька»